niedziela 29 marca 2020

Marka, Wiktoryny, Zenona

reklama

80. rocznica przejścia ZHP do konspiracji

80. rocznica przejścia ZHP do konspiracji
 

W dzień 80 rocznicy przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji – 27.09.2019 – harcerki, harcerze oraz instruktorzy wraz z Komendantem Hufca ZHP Turek hm. Robertem Chmielewskim, spotkali się przy grobie druhny hm. Salomei Kubiak, która 80 lat temu razem z całą organizacją harcerską rozpoczęła służbę w Szarych Szeregach.

„Będziemy szli przez Polskę Szarymi Szeregami, i będzie prawo z nami i będzie Bóg nad nami. I będziem szli jak hymny wskroś miast, wskroś wsi, polami. I będziem równać w praow Szarymi Szeregam” - tymi słowami zaczyna się hymn Szarych Szeregów.

reklama

Obecność harcerzy przy grobie druhny hm. Salomei Kubiak jest nie tylko dowodem pamięci o tamtym wydarzeniu, ale również hołdem, jaki składają tym wszystkim harcerkom i harcerzom, którzy w okresie opkupacji niemieckiej podjęli się tak trudnej na owe czasy służby. Podczas uroczystego spotkania zapalony został symboliczny znicz oraz złożono wiązankę kwiatów.

„Dziś -  Jutro – Pojutrze” – trzy krótkie słowa, a w nich zawarty cały program Szarych Szeregów.  „Dziś” – oznaczało bieżącą walkę zbrojną, działanie w konspiracji, mały zabotaż i dywersję. „Jutro” – przygotowania do otwartej, jawnej walki zbrojnej z okupantem w ogólnonarodowym powstaniu kończącym okupację. „Pojutrze” – oznaczało pracę w wolnej Polsce oraz odbudowę zniszczonego kraju po wojnie. Temu celowi służyła nauka w ramach tajnych kompleksów w podziemnych szkołach, obejmujaca nauczanie od gimnazjum do studiów wyższych, przygotowująca młodzież do obudowy wolnej Polski. Szare Szeregi miały wykształcić powojenną elitę przywódczą, która mogłaby pokierować krajem.

Materiał nadesłany.

Podobne artykuły

1% dla Turku: Związek Harcerstwa Polskiego

1% dla Turku: Związek Harcerstwa Polskiego

27 lt.
Biwak harcerski z okazji

Biwak harcerski z okazji "Dnia Myśli Braterskiej"

26 lt.
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Turku spod...

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Turku spod okupacji.

22 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama