niedziela 02 kwietnia 2023

Franciszka, Malwiny, Władysława

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Historia zapisana w pamiętniku. Rywka Lipszyc bohaterką wystawy w Muzeum Miasta Turku

Historia zapisana w pamiętniku. Rywka Lipszyc bohaterką wystawy w Muzeum Miasta Turku - fot.: Muzeum Miasta Turku
fot.: Muzeum Miasta Turku 

„Pisać!… Tylko pisać!… Wtedy zapominam o jedzeniu i o wszystkim innym, o wszystkich przykrościach (to przesada). Niech Bóg obdarzy Surcię zdrowiem i szczęściem przynajmniej za to, że mi podała taki cudny pomysł jak pisanie pamiętnika… Czasem gdy zasiadam do pisania zdaje mi się, że nic nie napiszę, a tu gdy zaczynam pisać mam przecież tyle, tyle, że doprawdy nie wiem co wpierw…” – tak brzmi fragment ostatniego z wpisów Rywki Lipszyc, żydowskiej dziewczynki, której pamiętnik – świadectwo życia w łódzkim getcie, znaleziono w 1945 roku przy ruinach krematorium w wyzwolonym Auschwitz – Birkenau.

To unikalne świadectwo spisane na 112 kartach przetrwało do dnia dzisiejszego, choć o jego autorce ślad zaginął w 1945 roku… Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprasza na kolejną wystawę czasową, zatytułowaną „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”.

reklama

Wystawa prezentuje historię młodej dziewczyny, która za namową przyjaciółki, od października 1943 roku starała się dokumentować zmagania z wojenną rzeczywistością. Ten pamiętnik, wzruszający zapis życia i dorastania w łódzkim getcie Rywki, która w czasie okupacji straciła rodzeństwo i rodziców, ale mimo chwil zwątpienia, nie straciła nadziei, stanowi punkt wyjścia wystawy. Autorka znalezionego w ruinach Auschwitz pamiętnika pochodzącego z getta łódzkiego, przez długi czas pozostawała anonimowa. Dzięki staraniom wielu historyków i badaczy z USA, Polski i Izraela udało się ją zidentyfikować.

Rywka Lipszyc urodziła się 15 kwietnia 1929 roku w Łodzi. Cała rodzina Rywki mieszkała przy ulicy Południowej 43 i była, jak wszyscy mieszkańcy Łodzi, świadkiem wkroczenia do miasta wojsk niemieckich 8 września 1939 roku. Już od pierwszych chwil towarzyszyło im przerażenie spowodowane brutalnością sił okupacyjnych wobec ludności żydowskiej i systemem wprowadzonych zakazów. Wojna przerwała także edukację Rywki, która miała wtedy zaledwie 11 lat. W kilka miesięcy później, decyzją władz okupacyjnych, ludność żydowska została zmuszona do zamieszkania w utworzonym w lutym 1940 getcie…

Ekspozycja stanowi unikalne narzędzie edukacyjne, które może ułatwić percepcję II wojny światowej i samego Holokaustu. Rywka staje się przewodnikiem w świecie chaosu, upadku wartości, cierpienia i śmierci. Dzięki perspektywie biograficznej odbiorcy łatwiej jest przybliżyć się do przeszłości i utożsamić z bohaterką opowieści.

Wystawa dostępna będzie od 24 marca do 7 maja 2023 r. Jej otwarcie w piątek, 24 marca, o godz. 18:00, będzie połączone z prelekcją online pt. „Historia Rywki w świetle praw człowieka”, którą poprowadzi dr Katarzyna Suszkiewicz – kierownik działu edukacji w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie oraz współautorka wystawy.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Muzeum Miasta Turku2
fot.: Muzeum Miasta Turku3
4
Podobne artykuły
Wiosennie i ptasio! Wyjątkowo rozćwierkany...

Wiosennie i ptasio! Wyjątkowo rozćwierkany weekend w Turku!

20 mrz.
Obserwacje, wykłady, ognisko i film! Nadlatuje...

Obserwacje, wykłady, ognisko i film! Nadlatuje "Ptasi weekend w Turku"

9 mrz.
W poszukiwaniu prababci. Turkowianki z dawnych...

W poszukiwaniu prababci. Turkowianki z dawnych fotografii na wystawie w...

2 mrz.
Dawni rzemieślnicy i ich warsztaty. Chodźcie na...

Dawni rzemieślnicy i ich warsztaty. Chodźcie na wystawę do Muzeum Miasta...

11 st.
Bierze na warsztat najstarsze miejskie...

Bierze na warsztat najstarsze miejskie dokumenty! Krystian Skotarczak...

10 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama