sobota 15 maja 2021

Dionizego, Nadziei, Zofii

14°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

W Kaczkach znów mają "Haka Na Raka"

W Kaczkach znów mają
 

Hakowicze z Zespołu Szkół Rolniczych CKP w miniony czwartek zainaugurowali kolejną edycję akcji "Mam Haka Na Raka". Tego dnia w auli szkolnej zorganizowana została prelekcja, a także odbył się konkurs wiedzy, podczas którego chętni nauczyciele i uczniowie odpowiadali na pytania obejmujące temat nowotworu jelita grubego.

Spotkanie w dniu 19 stycznia było doskonałą okazją do podzielenia się cennymi informacjami na temat profilaktyki jelita grubego oraz zachęcenia do wspólnej walki z nowotworami. Swoją wiedzą z kolegami ze szkolnych murów dzielił się czteroosobowy zespół Hakowiczów: Justyna Beczyńska (kl. III TŻ), Nikola Dopierała – (kl. I TG), Paula Miazio (kl. I TG i Piotr Bukowiecki (kl. III TŻ). Już na wstępie grupa – której opiekunem jest Pani Lena Matuszak – przekazała młodzieży zgromadzonej w szkolnej auli wiele cennych wiadomości, które być może wielu osobom uratują zdrowie bądź życie.

reklama

Uczniowie dowiedzieli się jak zła dieta czy brak ruchu zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu oraz jak rozpoznać jego symptomy. Młodzież obejrzała także szereg filmów, dzięki którym mogła zobaczyć np. jak łatwo przeprowadzić domowym test do wykrywania krwi utajonej w kale. Zebrani wysłuchali także historii osoby, która musiała walczyć z rakiem jelita grubego. Mocnym akcentem – który nikogo chyba nie pozostawił obojętnym – był pokaz zdjęć rodem z sali operacyjnej, na których można było zobaczyć zaatakowane chorobą narządy. Było to silne przesłanie, które powinno w wielu młodych głowach zaowocować przeświadczeniem, iż lepiej "przyłożyć się” do profilaktyki, niż dać zaskoczyć się chorobie.

Po części stricte teoretycznej przyszedł czas na to by sprawdzić, czy aby przekazywane treści na prawdę zapadają w pamięć. Doskonałą okazją do zweryfikowania poziomu wiedzy okazał się konkurs "Nauczyciel kontra Uczeń". Grono młodzieży reprezentowali: Kinga Kwiatkowska, Iza Golczyńska i Konrad Chojnacki. Team „ciał pedagogicznych” utworzyli Pani Arleta Pawlak oraz dwaj panowie: ks. Paweł Zalewski i Dariusz Jasak. Uczestnicy zmagań musieli trafnie wskazać czynniki zwiększające zagrożenie chorobą, błyskawicznie przygotować przepis na zdrowe „anty-nowotworowe” śniadanie czy też udowodnić, iż doskonale znają anatomię jamy brzusznej. Ostatecznie większą ilość punktów zdobyła drużyna belfrów, lecz stwierdzenie iż oni zostali zwycięzcami byłoby przekłamaniem. Tego dnia wygranymi byli wszyscy obecni na auli szkolnej, gdyż w znaczny sposób wzbogacili swoją wiedzę, co być może zaprocentuje w dalszym życiu.

Warto przypomnieć, iż młodzież z Kaczek Średnich w poprzedniej edycji akcji działała na rzecz zapobiegania raka płuc. Uczniom ZSR CKP udało się wówczas dotrzeć do ścisłego finału programu,  znajdując się wśród najlepszych szkół promujących profilaktykę nowotworową z całej Polski. Organizatorem "Mam Haka Na Raka" jest Polska Unia Onkologii, a do grona patronów honorowych należą m.in. Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, marszałkowie województw i kuratoria oświaty.

reklama

AW
 

Podobne artykuły

Karate: Test 50 walk non stop

Karate: Test 50 walk non stop

30-06-2014
Młodzież ZST wie, jak nie dać się rakowi

Młodzież ZST wie, jak nie dać się rakowi

25-02-2014
Młodzież ZST „Ma Haka Na Raka”

Młodzież ZST „Ma Haka Na Raka”

18-02-2014

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama