niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Muzeum oblężone

Muzeum oblężone - Fot. M. Derucki
Fot. M. Derucki 

Już ponad 2500 osób zwiedziło otwarte przed trzema dniami Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Turkowian przyciąga przede wszystkim chęć obejrzenia nowej, przebudowanej siedziby placówki oraz jej chluby – ekspozycji mehofferowskiej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w tym tygodniu wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Najwięcej osób odwiedziło Muzeum w weekend – tuż po jego długo oczekiwanym otwarciu. W sobotę, między godziną 20, kiedy otwarto drzwi obiektu, a 2 w nocy, gdy opuścił go ostatni zwiedzający, placówkę obejrzało 1008 osób. Statystycznie rzecz biorąc, co godzinę przez muzealne korytarze przewijało się ich 170. Podobnie było w niedzielę, kiedy dodatkową atrakcją były odbywające się w Muzeum i przed Ratuszem uroczystości związane z 10-leciem współpracy Turku z Wiesmoor. Niedzielnych gości placówki, według danych Muzeum, było 1114.

reklama

Wczoraj z kolei Muzeum odwiedzili pierwsi uczniowie turkowskich szkół. Oprócz oprowadzenia ich po nowoczesnym budynku i opowiedzenia o wystawach, pracownicy placówki przygotowali dla nich atrakcje w postaci gier edukacyjnych, konkursów i zabaw. I tak będzie przez cały tydzień, do 1 czerwca. Do tego też dnia placówkę można oglądać za darmo.

Zainteresowaniu turkowskim Muzeum trudno się dziwić. Placówka całkowicie zmieniła oblicze. Teraz dysponuje atrakcyjną architektonicznie, ogromną i wygodną siedzibą oraz nowoczesnym wyposażeniem. Jej chlubą jest ekspozycja mehofferowska, na którą składają się prace Józefa Mehoffera oraz pamiątki po nim. Oprócz pomieszczeń muzealnych znalazło się tu miejsce na sale konferencyjne, szkoleniowe, multimedialne, pracownie i warsztaty, punkt informacji turystycznej oraz kawiarenkę z tarasem. Wielkim atutem budynku są przeszklone krużganki i dziedziniec z ławeczkami, mogący pełnić rolę sali projekcyjnej.
Przebudowa Muzeum odbyła się w ramach projektu „Turek – miasto w klimacie Mehoffera” dofinansowanym z funduszy Unii Europejskiej. Obejmował on także restaurację polichromii Józefa Mehoffera w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Koszt projektu to ponad 11 mln zł.

Materiał prasowy, Ł. Maciejewski, doradca Burmistrza Turku ds. mediów

Podobne artykuły

Uczniowie SP1 i SP5 z wizytą w Wiesmoor

Uczniowie SP1 i SP5 z wizytą w Wiesmoor

05-10-2019
Dwunaste spotkanie z mistrzem Mehofferem

Dwunaste spotkanie z mistrzem Mehofferem

13-12-2018
Premiera filmu

Premiera filmu "Skrzydlate Serce". Dzieło Mehoffera...

12-11-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama