czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

17°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Życie w Turku znów droższe

Życie w Turku znów droższe - Źródło: sxc.hu / sanja gjenero
Źródło: sxc.hu / sanja gjenero 

Nie od dziś wiadomo, że "szarzy" obywatele niezbyt chętnie pojawiają się na obradach lokalnych samorządowców, lecz być może owa absencja spowodowana jest po prostu brakiem chęci oglądania kolejnych przejawów sięgania do kieszeni statystycznego turkowianina. Następną podwyżkę zafundowano mieszkańcom naszego miasta podczas XXII Sesji Rady Miejskiej Turku, gdy w drodze głosowania przyjęto propozycję nowych, wyższych opłat za wodę i ścieki.

Choć w miniony czwartek miejscy samorządowcy wiele energii włożyli w polityczne roszady i personalne przepychanki, znaleźć musieli również czas na pochylenie się nad wieloma – ściśle merytorycznymi – zagadnieniami. Jednym z nich było zatwierdzenie stawek za dostarczanie wody i odprowadzenie ścieków, które obowiązywać mają od 1 stycznia 2013 roku.

reklama

Jakie konsekwencje dla naszych portfeli przyniosło przyjęcie projektu uchwały, opartego na przedstawionych swego czasu przez PGKiM propozycjach taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Miejskiej Turek? Mieszkańców naszego miasta dotknęła – dla jednych zapewne bardziej dotkliwa, dla innych mniej – podwyżka o kilkanaście groszy brutto. Tak oto odbiorcy z gospodarstw domowych w 2013 roku zapłacą za m3 dostarczonej wody nie 3,11+VAT jak dotychczas, ale 3,51 zł (3,25+VAT). Z kolei dostawcy ścieków z gospodarstw domowych (oraz inni niż produkcyjni) zapłacą ma m3 odprowadzanych ścieków nie obowiązujące jeszcze 2,89+VAT, ale 3,27 zł (3,03zł+VAT).

Jak można było przeczytać w tekście uzasadniającym formułę i treść przyjętego projektu uchwały, nowa taryfa, oparta na podwyższonych stawkach opłat, "zapewnia osiągnięcie niezbędnych przychodów umożliwiających pokrycie uzasadnionych kosztów działalności oraz zdolności produkcyjnej posiadanych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, a także dostawę wody w sposób ciągły w wymaganej ilości i jakości".

Jak w wyniku takiej a nie innej decyzji radnych pocieszyć tych turkowian, którzy liczą każdy grosz? Jak wskazuje chociażby Urząd Miejski w Turku, nowe i wyższe stawki i tak będą niższe od opłat, jakie muszą uiszczać mieszkańcy wielu innych miast Wielkopolski.

reklama

AW

Podobne artykuły

Po sesji Rady Miejskiej w Turku. Radni obniżyli...

Po sesji Rady Miejskiej w Turku. Radni obniżyli...

27-11-2020
Ładunki z bronią biologiczną w Starostwie...

Ładunki z bronią biologiczną w Starostwie Powiatowym...

22-09-2020
Komunikat Urzędu Miejskiego w Turku w sprawie...

Komunikat Urzędu Miejskiego w Turku w sprawie myjni...

06-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama