wtorek 19 stycznia 2021

Erwiny, Henryka, Mariusza

reklama

KLAPS 2013 zakończony. Podwójna nagroda dla Jędrzeja Bończyka

KLAPS 2013 zakończony. Podwójna nagroda dla Jędrzeja Bończyka
 

Wczoraj w Kinie TUR odbyło się zakończenie XVI Przeglądu Etiud Studenckich KLAPS 2013. W tym roku Grand prix oraz Nagroda Publiczności trafiły w ręce Jędrzeja Bończyka, reżysera etiudy „Kojot”.

Na początek przypomnijmy, że dnia 15 marca turkowianie mogli oceniać dzieła studentów PWSFTViT w Łodzi, którzy konkurowali o GRAND PRIX, a także o nagrodę publiczności. Dzień później ukazane zostały etiudy zgłoszone w Konkursie Amatorskich Filmów Efektownych.

reklama

W tych samych dniach odbywały się po raz kolejny zajęcia z reżyserką, scenopisarką i wykładowcą w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - Magdaleną Wleklik, która zdradzała tajniki filmowania, pisania scenariusza, a także budowania charakteru postaci. Po opanowaniu podstawowych zagadnień i rad, młodzieży nie pozostało nic innego jak kręcić. Efekty w postaci etiudy pt. ”Misterium” będziemy mogli zobaczyć już wkrótce. W główną rolę wcielił się Michał Felczak, zdolny nastolatek, rokujący na wspaniałego aktora.

Pierwsza część festiwalu zakończyła się rozdaniem nagród i wyróżnień początkującym filmowcom.

12 kwietnia zebraliśmy się ponownie, by usłyszeć werdykt i poznać laureatów XVI Przeglądu Etiud Studenckich. Jury bez wątpienia nie było łatwo. Filmy wyróżniały się ogromną oryginalnością i pomysłowością. Każdy był jedyny w swoim rodzaju, a poprzeczka została podniesiona o stopień wyżej niż w zeszłym roku.

reklama

Ostatecznie jurorzy w składzie: Anna Mękarska, Andrzej Moś i Zygmunt Machwitz zdecydowali, że nagrody specjalne dostaną: Karol Starnawski za „Drogi Karolu”, Maciej Twardowski za film dokumentalny pt. „Rogalik”. Grand prix oraz Nagroda Publiczności powędrowały w ręce Jędrzeja Bończyka, który wyreżyserował etiudę „Kojot”.

Publiczność miała możliwość zadania pytań autorom. Dowiedzieliśmy się m.in., że animacje w dziele Jędrzeja Bończyka, które okazały się fenomenem wśród publiczności, zostały zrobione zupełnie przez przypadek. Sam autor z początku nie chciał ich wykorzystać, zaś historia „Drogi Karolu” była całkowicie autentyczna, a bohater nagrywał sceny ze swojego życia prywatnego.

Dla kinomaniaków przygotowano projekcję filmu pt. „Jestem Bogiem”. Film opowiada historię grupy muzycznej Paktofonika, widzianej oczami Piotra Łuszcza – Magika, który popełnił samobójstwo skacząc z dziewiątego piętra.

Po projekcji odbyła się dyskusja z reżyserem filmu, Leszkiem Dawidem. Była to już trzecia wizyta Dawida w Turku. Po raz pierwszy odwiedził on nasze miasto w 2001, aby odebrać  Klapsa - swoją pierwszą nagrodę filmową. W sumie turkowskiego Klapsa otrzymał on dwa razy.

Liwia Polipowska, uczestnik warsztatów scenopisarskich

Podobne artykuły

Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

07-03-2020
Rusza rekrutacja na nowy rok akademicki...

Rusza rekrutacja na nowy rok akademicki Turkowskiego...

20-08-2019
Repertuar kina i wakacyjne czwartki z Kinem TUR.

Repertuar kina i wakacyjne czwartki z Kinem TUR.

01-07-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama