wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Turkowskie szkoły w czołówce

Turkowskie szkoły w czołówce - Foto: sxc.hu / shho
Foto: sxc.hu / shho 

Doskonale wypadli turkowscy szóstoklasiści na kwietniowym sprawdzianie kończącym naukę w szkołach podstawowych. Wszystkie trzy placówki podległe miejskiemu samorządowi uzyskały wyniki lepsze od średniej krajowej, dużo lepsze od średniej powiatu i znacznie lepsze od średniej województwa. Tak wynika z opublikowanych właśnie danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Najlepiej sprawdzian napisali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1.

Średni wynik uzyskany przez uczniów „Jedynki” to 26,58 pkt. na 40 możliwych. Jest jeszcze lepszy niż przed rokiem, kiedy średnia szkoły wyniosła niespełna 25, a już wtedy był to wielki sukces. Ogromnym osiągnięciem jest też wynik Szkoły Podstawowej nr 4 – 25,06 pkt. „Czwórka” zanotowała największą poprawę wyników uczniów, gdyż przed rokiem jej szóstoklasiści wypracowali średnią na poziomie prawie 21 pkt. Także lepiej niż rok wcześniej sprawdzian napisali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, osiągając średnią 24,01 (23,72 w 2012 r.).

reklama

Wyniki turkowskich podstawówek przełożyły się na bardzo dobry wynik miasta. Łączna średnia miejskich szkół to 25,12 pkt. To o ponad 1 punkt więcej niż średnia powiatu (23,98) i kraju (24,03) i o prawie dwa punkty więcej niż średnia województwa (23,37). Turek doskonale wypadł też na tle innych miast wielkopolski. Wyprzedził m.in. Gniezno (23,36), Kępno (23,71), Koło (21,94), Kalisz (24,95), Konin (24,17) czy Piłę (22,99).

Ten doskonały wynik to zasługa uczniów klas 6 szkół podstawowych, ich nauczycieli i dyrektorów szkół. To wynik naprawdę ciężkiej, wieloletniej pracy i niezwykłej konsekwencji działania. To pokazuje, że warto inwestować w edukację w czasach, gdy dookoła środki wydawane na oświatę z roku na rok maleją – powiedział z-ca Burmistrza Turku Mirosław Mękarski.

Sprawdzian kompetencyjny uczniowie piszą przed zakończeniem nauki w szkole podstawowej. Ma sprawdzić poziom wiedzy i umiejętności wynoszonych ze szkoły, ocenić jak dziecko opanowało czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce.

reklama

Tegoroczny test składał się z 26 zadań. 20 z nich było zadaniami zamkniętymi, czyli takimi, w których trzeba było wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Reszta to zadania otwarte, w uczeń sam musiał napisać odpowiedź. Szóstoklasiści musieli też napisać dwa teksty własne na zadany temat.

Ł. Maciejewski, doradca Burmistrza Turku ds. mediów

Podobne artykuły

Turek przebrnął przez reformę edukacji bez...

Turek przebrnął przez reformę edukacji bez szwanku....

30-08-2017
Brudzew: Doposażą szkoły, zamiast ocieplać...

Brudzew: Doposażą szkoły, zamiast ocieplać budynek...

28-04-2017
Stanowcze nie dla Towarzystwa Samorządowego w...

Stanowcze nie dla Towarzystwa Samorządowego w Turku

18-03-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama