czwartek 02 maja 2024

Longiny, Toli, Zygmunta

reklama

W hołdzie bohaterom

W hołdzie bohaterom
 

Trwające przez cały 2013 rok obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zostały po raz kolejny uświetnione przez Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. 22 sierpnia miało miejsce otwarcie wystawy „Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z kolekcji Krzysztofa Kura”. Turek to druga miejscowość na szlaku ekspozycji, która odwiedzi łącznie 11 miast. Wystawę będzie można zwiedzać do 29 września.

Przybyłych na wystawę gości przywitał dyrektor turkowskiego muzeum Bartosz Stachowiak. Wśród nich znaleźli się m.in. burmistrz Miasta Turku Zdzisław Czapla oraz przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pańczyk.

reklama

Zanim przystąpiono do zapoznania się z rycinami, ekspozycję przybliżył sam jej twórca, solista Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii im. Romualda Traugutta w Warszawie, Krzysztof Kur. Jak sam stwierdził stworzył ją, aby „przedłużyć pamięć o ludziach, wydarzeniach z czasów powstania”. Kolekcjonowaniem rycin zajmuje się od kilku lat, i przez ten czas zgromadził ich ok. 500, z czego ok. 200 obejmuje wystawa. W jej skład wchodzą autentyczne grafiki publikowane w prasie zagranicznej w latach 1861-1868, ukazujące portrety przywódców, bohaterów walk, obrazy starć z wrogiem, a także codzienne życie Polaków w czasie powstania. W kolekcji Krzysztofa Kura znajdują się również pojedyncze egzemplarze gazet i całe roczniki prasy. Wystawa ukazuje jak odbierano, komentowano i wyobrażano sobie sytuację mającą miejsce w Polsce w trakcie powstania, przede wszystkim w Europie, ale również za oceanem.

Ekspozycja została podzielona na kilka działów. Pierwszy z nich, nazwany przez twórcę Preludium, to swoisty wstęp to wystawy. Zawiera on mapę I Rzeczypospolitej, gdzie zaznaczone zostały granice trzech rozbiorów Polski. Obejmuje zarazem kilka rycin z lat 1861-1862, czyli z czasów poprzedzających wybuch powstania.

Główny dział wystawy to Powstanie. W jego skład wchodzi największa liczba rycin, ukazująca m.in. potyczki powstańców, obrazy polskich miast, codzienne życie ludności. Przykładem może być drzeworyt zamieszczony 2 maja 1863 roku we francuskim „Le Monde Illustré” - Powstańcy z województwa kaliskiego zdobywają Kazimierz, czy opublikowana 14 lutego 1863 roku w „Le Journal Illustré” rycina zatytułowana Polscy chłopi uciekają przed rosyjskim wojskiem.

Trzeci dział, Z pierwszych stron, pokazuje jak dużym echem odbiło się powstanie styczniowe za granicą. Obejmuje on ok. 30 pierwszych stron gazet z różnych krajów europejskich, zawierających informacje oraz drzeworyty dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w Polsce. Znajdują się wśród nich takie tytuły jak francuskie „L'Illustration. Journal Universel”, „Le Monde Illustré”, szwedzkie „Illustrerad Tidning”, angielskie „The Illustrated London News”, czy niemieckie „Illustrirte Zeitung”.

Kolejny dział to Portrety. W ich skład wchodzą pojedyncze i zbiorowe wizerunki przywódców, bohaterów i uczestników powstania. Przykładem jest portret Mariana Langiewicza, który ukazał się w kwietniu 1863 roku w angielskim „The Illustrated London News”.

reklama

Następna cześć kolekcji to Satyry. Zawiera dowcipne grafiki zamieszczane w pismach francuskich np. „Le Charivari” oraz angielskich np. „Fun”. Część z nich to także ryciny wyśmiewające ówczesne rządy krajów europejskich.

Ostatnim etapem ekspozycji jest ukazanie jak w XIX wieku działy redakcje prasowe. Można dowiedzieć się jak z jednego klocka drzeworytniczego, mimo znaczącej odległości, powstawały grafiki umieszczane w różnych europejskich pismach.

Po obejrzeniu kolekcji Krzysztofa Kura zwiedzający wpisali się do pamiątkowej księgi gości.

Wystawa „Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z kolekcji Krzysztofa Kura” to niezwykle interesujące przedstawienie wydarzeń z czasów wybuchu i przebiegu Powstania Styczniowego. Ukazuje nie tylko bohaterskie czyny i boje, ale także zwykłych ludzi, ich życie w czasach zagrożenia, a także walkę z represjami ze strony zaborców. To jak postrzegano Polaków i nasz kraj w tamtym czasach to bardzo cenna lekcja historii dla każdego z nas. Ciekawym aspektem wystawy jest również przypomnienie jak działała prasa w XIX wieku.

Należy podkreślić zarazem wyjątkowe zasługi twórcy ekspozycji Krzysztofa Kura, który dzięki swojej pasji stworzył cenną i unikatową kolekcję. Sam jednak podkreśla, że to nie on, a „te ryciny, ci ludzie są prawdziwymi bohaterami”.

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
Podobne artykuły
Pasjonująca wystawa w CKiBP w Malanowie....

Pasjonująca wystawa w CKiBP w Malanowie. Pierwsza taka inicjatywa w...

z wczoraj
Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny...

Fantastyka w Muzeum. Wystawa malarska Anny Jońskiej - Choinki

17 kw.
Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum...

Wernisaż malarstwa Piotra Jana Gila w Centrum Kultury w Dobrej. Wystawa...

11 kw.
„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm”...

„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm” czyli wystawa lalek w...

2 kw.
Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w...

Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w Turku zaprasza na spotkanie z...

9 lt.
Mamy plan na ferie! Budujemy z LEGO!

Mamy plan na ferie! Budujemy z LEGO!

7 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama