sobota 27 kwietnia 2024

Sergiusza, Teofila, Zyty

reklama

Koszty podatkowe a wydatki na mieszkanie

Koszty podatkowe a wydatki na mieszkanie - foto: freeimages.com / linusb4
foto: freeimages.com / linusb4 

W dzisiejszym artykule zajmiemy się niezwykle istotnym zagadnieniem podatkowym dla osób prowadzących mikro i małe przedsiębiorstwa, a mianowicie, czy prowadzenie działalności gospodarczej w domu lub lokalu, które wykorzystujemy również w celach mieszkaniowych, umożliwia nam zaliczenie do kosztów podatkowych opłat związanych z eksploatacją tejże nieruchomości. Jako przykład takich należności należy wskazać czynsz, energię, ogrzewanie, wywóz śmieci, a także odsetki od kredytu.

Co do zasady rozliczenie takich kosztów jest jak najbardziej dopuszczalne, jednak istnieje dodatkowy warunek, który każdy z przedsiębiorców musi spełnić, aby takiego rozliczenia dokonać. Skarbówka wskazuje, że firmowe pomieszczenie, w którym prowadzimy działalność musi być wyraźnie wyodrębnione, w przeciwnym razie nie rozliczymy kosztów. W interpretacji nr 1462-IPPB1.4511.1.20.2017.1.MJ uznano, że w przypadku niewyodrębnienie pomieszczenia na działalność gospodarczą brak jest możliwości rozliczenia wydatków na mieszkanie jako kosztów podatkowych. W tym zakresie należy przytoczyć również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I SA/Po 488/99), gdzie wskazano, że: „Organy podatkowe dla określenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłat czynszu najmu mieszkania i opłat za energię elektryczną musiały określić wielkość powierzchni zajmowanej na wykonywanie działalności gospodarczej z zakresu ubezpieczeń. Ponieważ w mieszkaniu skarżącego nie było wyodrębnione oddzielnie pomieszczenie na wykonywanie tej działalności i była ona wykonywana w obu pokojach zajmowanych jednocześnie na potrzeby mieszkaniowe rodziny skarżącego, przyjęto, ze działalność ta jest wykonywana na powierzchni równej metrażowi jednego pokoju. Metoda ta, zważywszy na rozmiary działalności agenta ubezpieczeniowego, nie budzi zastrzeżeń”.

reklama

W dotychczasowej praktyce rozliczano w kosztach podatkowych koszty mieszkania użytkowanego na działalność gospodarczą tylko w zakresie faktycznego wykorzystywania do prowadzenia działalności, lecz w żadnym wypadku nie wymagano dodatkowego wyodrębnienia pomieszczenia. Urzędnicy nie kwestionowali takich rozliczeń, jednak wyżej wskazana interpretacja pod znakiem zapytania stawia dopuszczalność takiego rozwiązania Nowe podejście fiskusa do rzeczonej materii nie ma podstaw natury prawnej, albowiem żadem przepis nie wskazuje na konieczności wyodrębniania pomieszczenia na działalność gospodarczą w celu rozliczania go w kosztach podatkowych.

Krystian Górniak
Autor jest adwokatem, członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi kancelarię adwokacką w Turku.

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Kawalerka do wynajęcia w Krakowie –...

Kawalerka do wynajęcia w Krakowie – przewodnik dla poszukujących

16 kw.
Strzeż swój dom - jaką ochronę zapewniają...

Strzeż swój dom - jaką ochronę zapewniają polisy mieszkaniowe?

21-07-2023
Alimenty bez rozwodu - czy można dostać?

Alimenty bez rozwodu - czy można dostać?

14-07-2023
Zaaranżuj boho balkon na jesień - fotel...

Zaaranżuj boho balkon na jesień - fotel podwieszany, dywan i...

24-09-2022
Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od...

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od leasingu w 2022 roku?

12-07-2022
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie bez pośrednika?

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie bez pośrednika?

17-03-2022
reklama
reklama
reklama