czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Hospitalizacja, nadzór epidemiologiczny, kwarantanna - wyjaśniamy pojęcia z raportów PSSE

Hospitalizacja, nadzór epidemiologiczny, kwarantanna - wyjaśniamy pojęcia z raportów PSSE
 

Na czym polega hospitalizacja, czym różni się nadzór epidemiologiczny od kwarantanny? Wyjaśniamy znaczenie pojęć, które każdego dnia pojawiają się w przekazach medialnych, a może nie zawsze są całkiem zrozumiałe.

Stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych jest dzisiaj niezwykle ważne dla bezpieczeństwa nas wszystkich. W publikacjach i przekazach medialnych pojawiają się takie pojęcia jak kontrola sanitarna, nadzór epidemiologiczny czy kwarantanna - na czym polegają? Kogo obejmują?

reklama

Hospitalizacja

Jak informuje PSSE w Turku określenie hospitalizacja pojawiające się w raportach placówki to pobyt osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Od osoby takiej  pobrano wymaz na potrzeby testu na obecność wirusa COVID-19.. Do czasu wyniku testów pacjenta taki pozostaje w szpitalu pod obserwacją w odpowiedniej izolacji z personelem szpitala. Do chwili obecnej wszystkie osoby które przechodziły hospitalizację w Turku miały wynik ujemny.

Kontrola sanitarna

Kontrola sanitarna przeprowadzana jest na granicach kraju - również w portach lotniczych i morskich. Podróżny otrzymuje do wypełnienia formularz, w którym podaje swoje podstawowe dane osobowe, namiary, a także deklarację stałego lub czasowego miejsca pobytu. Wskazują też ,skąd przyjeżdżają, gdzie byli.

Osobom przyjeżdżającym do kraju może być też mierzona temperatura. Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, temperatura powyżej 36.6 nie oznacza, że ktoś jest chory lub jest nosicielem koronawirusa - warto to jednak sprawdzić. Uwaga, temperatura w normie nie jest jednak gwarantem tego, że dana osoba jest zdrowa. W części przypadków zakażenie może przebiegać bezobjawowo.

reklama

Nadzór epidemiologiczny

Taki nadzór trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadzany jest „na wszelki wypadek” np. w sytuacji, gdy ktoś pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą.

Najlepszym wyjściem jest wtedy praca zdalna, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjść z domu. Dwa razy dziennie należy mierzyć sobie temperaturę i uważnie kontrolować swój stan zdrowia.

Kwarantanna

Dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy.

Uwaga, osoba wracająca z zagranicy niemająca możliwości odbycia kwarantanny w domu, będzie odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby w ośrodku (taka informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy).

Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala

źródło inf wł / Ministerstwo Zdrowia

Podobne artykuły

Dwóch nowych zarażonych w powiecie tureckim i...

Dwóch nowych zarażonych w powiecie tureckim i 146...

11 sierp.
Nowe cztery zakażenia SARS-CoV-2 w powiecie....

Nowe cztery zakażenia SARS-CoV-2 w powiecie....

9 sierp.
Nowe zarażenia w powiecie. Trzy kobiety i...

Nowe zarażenia w powiecie. Trzy kobiety i mężczyzna...

8 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama