wtorek 22 czerwca 2021

Pauliny, Sabiny, Tomasza

26°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Weekend z OTOP: Łąka kwietna i dziki ogród - dlaczego warto?

Weekend z OTOP: Łąka kwietna i dziki ogród - dlaczego warto?
 

Łąka kwietna to barwny punkt w naszym ogrodzie pełen łatwych w uprawie pięknie kwitnących rodzimych gatunków roślin wabiący wiele gatunków owadów. To miejsce na doskonałą lekcję przyrody, obserwowanie i poznawanie rodzimych roślin i owadów, to cały ekosystem.

Uważny obserwator będzie zachwycony różnorodnością, bogactwem i urodą owadów odwiedzających łąkę.

reklama

Łąka ozdobna to mniej pracy w ogrodzie, mniej wody do podlewania, mniej odpadów organicznych.

Łąkę kwietną pozostawioną na zimę bez koszenia odwiedzają zimujące u nas ptaki odżywiające się nasionami.

Rodzaj łąki kwietnej należy starannie dobrać do warunków glebowych naszego ogrodu oraz preferencji estetycznych. Różnorodność oferty na rynku ogrodniczym daje szerokie spektrum wyboru. Każdy wybór jest dobry dla przyrody.

reklama

Dziki ogród

Dziki ogród to miejsce pozostawione bez naszej ingerencji, wydzielona część działki często obok kompostownika lub w mało odwiedzanym miejscu.

W dzikim ogrodzie rosną liczne rośliny pełniące ważną rolę ekologiczną w łańcuchu pokarmowym i rozwojowym, to miejsce będące schronieniem dla ropuch, jaszczurek i innych drobnych zwierząt naszej fauny.

W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla pospolitej pokrzywy, której młode listki są źródłem witamin ale pełnią zasadniczą rolę w rozwoju wielu gatunków pięknych motyli. Bez pokrzywy nie będzie rusałek: pawika, pokrzywnicy czy admirała. Jeśli chcemy by nasz ogród odwiedzał tak piękny motyl jak paź królowej powinna u nas rosnąć dzika marchew, koper, biedrzeniec lub ruta.

W dzikim ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na stos luźno ułożonych gałęzi po porządkowaniu działki oraz kupy zgrabionych liści. To doskonałe schronienia dla zwierząt zamieszkujących naszą działkę np. zimujących jeży, płazów i gadów.

Nadmierna „czystość” ogrodów niszczy lub eliminuje dzikie rośliny oraz związane z nimi zwierzęta.

materiał prasowy nadesłany

 

Podobne artykuły

Weekend z OTOP: O bocianim projekcie w gm....

Weekend z OTOP: O bocianim projekcie w gm. Przykona...

17 czerw.
Weekend z OTOP: Karol Fornalczyk czyli człowiek...

Weekend z OTOP: Karol Fornalczyk czyli człowiek...

11 czerw.
Weekend z OTOP: Bajka o Kopciuszku

Weekend z OTOP: Bajka o Kopciuszku

20 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama