niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Władysławów: Kradną wodę czy sama znika?

Władysławów: Kradną wodę czy sama znika? - Źródło: sxc.hu / Andreas Sloth
Źródło: sxc.hu / Andreas Sloth 

Podczas XXVII Sesji Rady Gminy Władysławów tamtejsi samorządowcy uchwalili nowe - ale stare - taryfy opłat za wodę (2,26 zł/m3 netto) i ścieki (2,78zł/m3 netto), a przy okazji dotarła do nich zatrważająca wiadomość. Otóż okazało się, że w skali roku w tejże gminie ginie gdzieś aż 53% dostarczanej wody.

W tamtym roku budżetowym żeśmy podnieśli tę stawkę za wodę,wliczając stosunkowo ten procent dość większy. Po przeanalizowaniu sytuacji na ten rok mieścimy się o ten stopień procentowy, o tę inflację, dlatego stawka za wodę i ścieki tym razem pozostaje taka, jaka była w 2012r. – przyczyny braku zmian stawek tłumaczył wójt Zając. – Nie wprowadzanie zmian w zakresie stawek związane jest przede wszystkim z tym, że wzrosła sprzedaż tejże wody w tym roku. To pozwoliło nam na utrzymanie stawek na poziomie z roku poprzedniego – dodała gminna skarbnik. Jak się jednak okazało, kwestia sprzedaży wspomnianej cieczy nie wygląda w gminie Władysławów „różowo”.

Dobrych wiadomości dla zebranych w sali obrad Urzędu Gminy nie miał radny Stasikowski: – Jak wygląda sprzedaż w stosunku do produkcji? Informuję państwa, bo pewnie państwo nie wiecie, z całym szacunkiem. Produkcja wody za okres od 1.10.2011 do 30.09.2012 wyniosła - są wodomierze, każda hydrofornia ma książkę eksploatacji, wszystko jest zapisane - 587 767 m3. Proszę słuchać. Sprzedaż wody według wystawionych faktur VAT to - uwaga - 275 117,3 m3. Zatem sprzedaż w stosunku do wydobycia kształtuje się na poziomie 46,8%. (…) Panie wójcie! Tak być nie może! Niech pan uruchomi jakieś procedury.

reklama

Radny Stasikowski nie tylko upomniał wójta, ale i sam postanowił wskazać prawdopodobne jego zdaniem przyczyny takiego stanu rzeczy: – Tak a propo, bez nazwisk... Wieść gminna niesie, że dziesiątki osób mają podłączone na prawo i na lewo pewne wodociągi, ponieważ to jest łatwo założyć. Każdy z nas, mając kawałek klucza, potrafiąc coś zrobić by sobie poradził. Nigdy tego nie sprawdzaliśmy. Zapędy radnego studził jednak wójt mówiąc o tym, iż sprawa nie jest taka prosta: – W tym jest dylemat. Nie może żaden pracownik urzędu wejść na posiadłość prywatną i kontrolować, sprawdzać, szukać i szperać. (…) Jakie jest wyjście? Założyć liczniki przed łączem głównym. W każdej posiadłości należałoby założyć przed główną linią licznik i wtedy nie ważne, czy on tam dalej ma jakąś rozdzielkę, ma to rozłączone. To się wiąże z dużymi kosztami. Takie ulokowanie wodomierzy przed posesjami za rozwiązanie niemożliwe i zbyt drogie uznał Ryszard Wypych, a rozsądniejszym byłoby jego zdaniem kontrolowanie zużycia wody na większych odcinkach poszczególnych miejscowości. Z kolei Hieronim Darul wspomniał o tym, że woda leje się bardzo często na boisku w Wyszynie, ale fakt ten nie interesuje chociażby Andrzeja Burszewskiego. Tenże radny odparł, iż o problemie wie i zgłaszał go nie raz, a radny Darul może ewentualnie pomoc mu pilnować, by do marnotrawstwa nie dochodziło.

Krzysztof Zając wspomniał także o tym, że woda samoistnie znika z rur i wsiąka w gruntu. Jak zauważył wójt, przyłącza mają już po kilkadziesiąt lat, więc powoduje to wycieki. Jeśli taka sytuacja ujawni się np. dopiero po kilkunastu dniach, to oczywistym jest, że wiele metrów sześciennych w międzyczasie ginie w glebie. – Niech pan tak nie opowiada, że gdzieś tam są wycieki i są aż takie ubytki, na miłość boską – apelował radny Stasikowski.

Może dany licznik czy studzienka nie pomogą, ale analiza przez urzędników wiele pomoże. Jeżeli ktoś ma 20 krów, 300 koni, 40 byków i płaci 27 zł to coś jest nie tak... – dodał w temacie ubytków wody radny Szustakowski.

AW

Podobne artykuły

Jak tanio ogrodzić działkę budowlaną?

Jak tanio ogrodzić działkę budowlaną?

26 czerw.
Gm. Turek: Mikołajczyk triumfuje. Kanalizacja...

Gm. Turek: Mikołajczyk triumfuje. Kanalizacja dotrze...

15-02-2018
Władysławów: Wójt Zając przeciwny zależności od...

Władysławów: Wójt Zając przeciwny zależności od...

13-02-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama