środa 30 listopada 2022

Andrzeja, Maury, Ondraszka

1°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Młodzi europejczycy zjechali do Przykony

Młodzi europejczycy zjechali do Przykony
 

We wtorkowy ranek w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Przykonie pojawili się nastolatkowie z Francji, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Holandii, Danii, Czech, Bułgarii i Anglii. Wszystko za sprawą Programu Comenius.

Celem Programu jest m.in. rozwijanie wśród uczniów i ich nauczycieli wiedzy na temat różnorodności kultur i języków, a także wspieranie młodzieży w zdobywaniu rozmaitych umiejętności i kompetencji, pomocnych w osiągnięciu przyszłego zatrudnienia oraz we włączeniu się w ideę aktywnego obywatelstwa europejskiego. Właśnie po to finansowany ze środków Unii Europejskiej Comenius propaguje np. spotkania młodych ludzi z rówieśnikami z innych państw. 

reklama

Do takiego zacieśnienia więzi między młodymi europejczykami doszło właśnie we wtorek 12 marca. Licznie przybyłych do swej szkoły gości powitali nie tylko przykońscy gimnazjaliści, ale także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. – Niezmiernie się cieszę, że w mojej rodzinnej gminie, w szkole której jestem absolwentem, możemy podejmować tak znakomitych gości z całej Europy – mówił starosta Zbigniew Bartosik, który w imieniu Starostwa Powiatowego w Turku przekazał młodym ludziom kosz słodyczy.

Swej radości z organizacji tak interesującego wydarzenia w Zespole Szkół w Przykonie nie krył także wójt Broniszewski: – Jesteście absolutnie wspaniali. Przyjechaliście tutaj pokonując wiele kilometrów. (…) Bardzo się cieszę, że to spotkanie nauczycieli i młodzieży w ramach realizacji Projektu Comenius i Programu „Absolutnie Wspaniali” rozpoczynamy właśnie tutaj, w Polsce, w Wielkopolsce, w gminie Przykona, na naszej gościnnej ziemi. Jest to bez wątpienia dla naszej gminy i dla naszej placówki edukacyjnej ogromne wyróżnienie. Nie często zdarza się, by w jednym miejscu, w jednej szkole skupili się przedstawiciele 9 państw europejskich.

Przed uczestnikami wtorkowego spotkania zaprezentowali się podczas krótkiego programu artystycznego członkowie zespołu muzycznego, złożonego z uczniów i nauczycieli przykońskiego gimnazjum. Nieco później młodzież wysłuchała prezentacji dotyczących słynnych europeiskich artystów, a także wzięła udział w warsztatach plastyczno-fotograficznych. Z kolei w środowy ranek nastolatkowie wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10

Podobne artykuły

Starostowie wybrani....

Starostowie wybrani. Powiatowo-Gminno-Parafialne...

18 sierp.
W Potworowie porozmawiają o problemach polskiej...

W Potworowie porozmawiają o problemach polskiej wsi....

31 mrz.
Milion złotych wsparcia na zakup sprzętu dla...

Milion złotych wsparcia na zakup sprzętu dla...

04-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama