sobota 20 lipca 2024

Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

reklama

Jak łagodzić objawy wysiłkowego nietrzymania moczu za pomocą ćwiczeń mięśni Kegla?

Jak łagodzić objawy wysiłkowego nietrzymania moczu za pomocą ćwiczeń mięśni Kegla?
 

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, to powszechna dolegliwość, z którą boryka się wiele osób. Problem ten polega na niezdolności do kontrolowania oddawania moczu, co prowadzi do niekontrolowanego wycieku moczu. Istnieje wiele typów inkontynencji, ale jednym z najczęstszych jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono w postaci wycieku moczu podczas wykonywania różnych czynności, takich jak kaszel, kichanie, podnoszenie ciężarów, czy nawet podczas śmiechu.

Na szczęście, istnieją sposoby leczenia nietrzymania moczu, wśród których jednym z najbardziej skutecznych są ćwiczenia mięśni Kegla. Mięśnie te, znane również jako mięśnie dna miednicy, odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu przepływu moczu. Są one odpowiedzialne za zaciskanie cewki moczowej i odbytu, pomagając tym samym kontrolować oddawanie moczu. Niestety, różne czynniki, takie jak starzenie się, poród czy niektóre choroby, mogą osłabić te mięśnie, co prowadzi do problemów z kontrolą pęcherza.

reklama

Ćwiczenia mięśni Kegla mają na celu wzmocnienie tych mięśni, co pomaga zmniejszyć objawy nietrzymania moczu. W związku z tym, jeżeli cierpisz na tę dolegliwość, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci zaplanować odpowiedni program ćwiczeń.

Czym są mięśnie Kegla i gdzie się znajdują?

Mięśnie Kegla, inaczej nazywane mięśniami dna miednicy, to grupa mięśni rozciągających się od kości łonowej do kości ogonowej, tworzących rodzaj "hamaka" podtrzymującą narządy jamy brzusznej. Są one niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu moczowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

W kontekście układu moczowego, mięśnie Kegla odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu strumienia moczu. To one zaciskają cewkę moczową, umożliwiając nam zatrzymanie moczu, a następnie jego oddanie, gdy jest to dla nas odpowiednie. Właśnie dlatego, osłabienie tych mięśni może prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu, czyli niezdolność do zatrzymania moczu w pęcherzu, jest często spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu (https://ohme.pl/zdrowie/wysilkowe-nietrzymanie-moczu-u-kobiet-jak-cwiczenia-miesni-kegla-moga-pomoc/), które objawia się wyciekiem moczu podczas wysiłku fizycznego, takiego jak kaszel, kichanie czy podnoszenie ciężarów, jest jednym z najczęstszych typów tej dolegliwości.

reklama

Ćwiczenia na mięśnie Kegla, które polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu tych mięśni, są polecane jako jeden z podstawowych sposobów leczenia nietrzymania moczu. Regularny trening mięśni dna miednicy może przyczynić się do ich wzmocnienia, a tym samym do zredukowania objawów nietrzymania moczu. W razie wystąpienia takich dolegliwości, w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże zaplanować odpowiedni program ćwiczeń.

Przyczyny nietrzymania moczu

Osłabienie mięśni dna miednicy oraz mięśni Kegla może prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się wyciekiem moczu podczas wykonywania różnych czynności, takich jak kaszel, kichanie, czy podnoszenie ciężarów, jest jednym z najczęstszych typów tej dolegliwości.

Ciąża i poród są jednymi z najważniejszych czynników, które mogą prowadzić do osłabienia mięśni miednicy. Podczas ciąży, ciężar rosnącego dziecka wywiera duży nacisk na mięśnie dna miednicy, co może prowadzić do ich osłabienia. Ponadto, poród, zwłaszcza naturalny, może uszkodzić te mięśnie i nerwy, co z kolei może prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu.

Inne czynniki, które mogą wpływać na nietrzymanie moczu, to starzenie się oraz choroby, takie jak cukrzyca. W miarę starzenia się, mięśnie miednicy naturalnie tracą swoją siłę i elastyczność, co może prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu. Cukrzyca, z kolei, może uszkodzić nerwy kontrolujące pęcherz moczowy, co również może prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu.

Na szczęście, istnieją ćwiczenia na mięśnie Kegla, które mogą pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy, a tym samym zmniejszyć objawy nietrzymania moczu. Jeżeli zmagasz się z tą dolegliwością, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci zaplanować odpowiedni program ćwiczeń. Pamiętaj, że regularne i systematyczne wykonywanie ćwiczeń jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszych efektów.

Metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu

Ćwiczenia mięśni Kegla (https://www.tena.pl/artykuly/kiedy-i-jak-cwiczyc-miesnie-kegla) są kluczowym elementem w łagodzeniu objawów nietrzymania moczu. Regularne zaciskanie i rozluźnianie tych mięśni pomaga wzmocnić dnę miednicy, co pozwala na lepsze kontrolowanie oddawania moczu. W efekcie, ułatwia to zarówno zatrzymanie moczu, jak i jego odpowiednie oddanie, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu.

Inne metody leczenia nietrzymania moczu obejmują stosowanie wkładek urologicznych oraz leków. Wkładki urologiczne są produktem chłonnym, który zabezpiecza przed wyciekiem moczu, zapewniając komfort i dyskrecję na co dzień. Leki, z kolei, mogą być stosowane w celu zwiększenia pojemności pęcherza moczowego lub zmniejszenia częstotliwości oddawania moczu.

Jeżeli zauważasz, że objawy nietrzymania moczu utrudniają Ci życie, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Wizyta u specjalisty jest również konieczna, jeżeli dolegliwość ta pojawia się nagle, jest bardzo intensywna lub towarzyszy jej ból podczas oddawania moczu. Lekarz pomoże Ci znaleźć najbardziej odpowiednie dla Ciebie metody leczenia, które mogą obejmować ćwiczenia mięśni Kegla, leki lub inne formy terapii.

Jak wykonać ćwiczenia mięśni Kegla?

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla, które znajdują się wokół cewki moczowej i odbytu. Aby prawidłowo wykonywać te ćwiczenia, powinieneś najpierw opróżnić pęcherz. Następnie, siedząc lub stojąc w wygodnej pozycji, zaciskaj mięśnie dna miednicy, jakbyś chciał zatrzymać strumień moczu lub gazu. Trzymaj napięcie przez kilka sekund, a potem powoli rozluźniaj mięśnie.

Podczas wykonywania ćwiczeń, ważne jest, aby skupić się na napinaniu tylko mięśni Kegla, unikając napinania mięśni brzucha, ud czy pośladków. Dobrym sposobem na zrozumienie, które mięśnie powinny być zaangażowane, jest próba zatrzymania strumienia moczu podczas oddawania go. Mięśnie, które wówczas pracują, to właśnie mięśnie Kegla.

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy powinny być wykonywane regularnie. Najlepsze efekty przynosi wykonywanie ich kilka razy dziennie, na przykład rano, po południu i wieczorem. Ważne jest, aby nie przerywać regularnego wykonywania ćwiczeń, nawet jeżeli początkowo nie przynoszą one oczekiwanych efektów. Wzmocnienie mięśni dna miednicy wymaga czasu, dlatego konsekwencja i cierpliwość są kluczowe dla sukcesu.

Efekty ćwiczeń mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla przynoszą wiele korzyści. Po pierwsze, poprawiają kontrolę nad pęcherzem moczowym, co skutkuje zmniejszeniem wycieku moczu. Dzięki temu, osoby cierpiące na nietrzymanie moczu mogą czuć się bardziej komfortowo w codziennych sytuacjach. Po drugie, regularne wykonywanie tych ćwiczeń prowadzi do wzmocnienia mięśni dna miednicy. Wzmocnione mięśnie są bardziej odporne na uszkodzenia i zwiotczenia, co z kolei może zapobiegać wielu problemom, takim jak obniżenie narządów miednicy czy bolesne stosunki seksualne. Poza tym, ćwiczenia mięśni Kegla mogą przynieść wiele innych korzyści, w tym poprawę erekcji u mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie dna miednicy odgrywają kluczową rolę w procesie erekcji. Wzmocnienie tych mięśni może zatem prowadzić do poprawy jakości życia seksualnego.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Przeszczep włosów metodą DHI

Przeszczep włosów metodą DHI

z wczoraj
Rola soczewek w naszym życiu

Rola soczewek w naszym życiu

31 maj.
Nie wiesz, który magnez wybrać? Jak...

Nie wiesz, który magnez wybrać? Jak rozpoznać dobrze przyswajalny...

9 maj.
Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

24 st.
Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe...

Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe miesięczne?

10 st.
Mikro i makroskładniki – czym są?

Mikro i makroskładniki – czym są?

29-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama