piątek 26 kwietnia 2024

Marii, Marzeny, Ryszarda

reklama

Przyszłość regionu w rękach inżynierów / Wywiad z dyr. Mariuszem Seńko

Przyszłość regionu w rękach inżynierów / Wywiad z dyr. Mariuszem Seńko
 

Wywiad z Mariuszem Seńko – dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Turku - traktujący o wpływie poziomu szkolnictwa technicznego w Turku na rozwój całego regionu.

Arek Wszędybył: Rok szkolny dopiero się zaczął, a w ZST już wiele się dzieje. Jakich trzeba było dołożyć starań, by od września szkoła mogła pochwalić się certyfikowanym Laboratorium Edukacyjnym ECDL?

reklama

Dyr. Mariusz Seńko: Aby otrzymać wspomniany certyfikat należało wykazać się odpowiednią listą sprzętu, który szkoła posiada: stosownymi komputerami i oprogramowaniem, również odpowiednimi urządzeniami sieciowo-komputerowymi, które są konieczne do weryfikacji umiejętności w zakresie technik komputerowych. Proces przygotowawczy trwał kilka tygodni. Musieliśmy zgłosić chęć przystąpienia do projektu, a następnie przejść ocenę komisji, która przyznaje taki certyfikat. Główny cel naszych starań był jeden – aby młodzież ZST w Turku, ale również uczniowie innych szkół, mieszkańcy Turku, mieli możliwość potwierdzenia swojej wiedzy i umiejętności.

AW: Rozumiem, że Laboratorium Edukacyjne ECDL to nie jedyny powód do dumy, jeśli chodzi o turkowski ZST?

MS: Oczywiście. Mamy jeszcze min. drugie laboratorium w zakresie technik komputerowych w programowaniu maszyn numerycznych. Jest to laboratorium Haas Technical Education Center,  gdzie możemy kształcić operatorów maszyn numerycznych i gdzie mogą oni zdawać egzaminy potwierdzone certyfikatem, również rozpoznawalnym. W Polsce jest tylko 6 tego typu certyfikowanych centrów.

AW: Certyfikaty, nowoczesne pracownie – jaki przekłada się to na korzyści dla Zespołu Szkół Technicznych?

reklama

MS: Posiadanie tego typu laboratoriów jest dla szkoły kluczowe. Firmy zewnętrzne z którymi współpracujemy również oczekują pewnego określonego standardu, który ma być potwierdzony odpowiednim certyfikatem. Na tę chwilę mamy wielu partnerów w przemyśle, którzy przyjeżdżają, wizytują naszą szkołę, sprawdzając jak wygląda proces kształcenia, jakie technologie stosujemy, jakie urządzania wykorzystujemy. Dla tych firm jest to gwarancją, iż absolwent czy pracownik będzie dobrze wyszkolony i spełni określone wymagania pracodawcy.

AW: Co w takim razie zyskuje miasto Turek oraz cały region na istnieniu dobrze wyposażonej szkoły średniej, z bogatą ofertą edukacyjną?

MS: W kontekście rozwoju szkolnictwa naszego regionu tureckiego, subregionu konińskiego czy powiatu kolskiego, kluczowym zagadnieniem jest to, aby kadry były odpowiedni wykształcone. To ważne w kwestii rozpoznań rynku, prowadzonych przez inwestorów. Mamy w naszej szkole dość często do czynienia z ta tendencją. Było w naszej placówce kilka osób decyzyjnych z zakładów z kapitałem zagranicznym, które w pierwszej kolejności rozpoznają, czy w regionie znajduje się placówka szkolna, która zapewni kadry do obsługi danych linii produkcyjnych, urządzeń, oprogramowania. Dla inwestora, który "wchodzi" w nowy region, takie poznanie oferty szkół jest kluczowe w podjęciu decyzji o lokowaniu inwestycji.

AW: Mówi Pan, że ZST może być „magnesem” dla inwestorów. A co z istniejącymi już w regionie zakładami pracy?

MS: My, jako szkoła, - przy współpracy z instytucjami, jak również dzięki finansowaniu z Funduszy Unijnych - prowadzimy szkolenia dla zakładów, dla osób bezrobotnych zamieszkałych na terenie powiatu tureckiego. Częściowo te działania rozszerzamy na powiat kolski. Osoby, które są już zatrudnione w zakładach, a  chcą swe kwalifikacje podnieść, mogą u nas te szkolenie odbywać w certyfikowanych laboratoriach. Te szkolenia są cenione przez pracodawców. Na tę chwilę mamy sygnały, iż pracodawcy od przyszłego roku chcą, aby ZST szkoliło dla nich komercyjnie pracowników - w jakimś procencie, według określonego zapotrzebowania.

AW: ZST angażuje się w liczne projekty. Czy dotyczą one tylko uczniów szkoły średniej?

MS: Uważam że największą bolączką całego rynku pracy jest to nie do końca świadomy wybór uczniów już na poziomie gimnazjum. Najprawdopodobniej jest to spowodowane tym, iż nie ma odpowiednich uwarunkowań systemowych, odnośnie doradztwa zawodowego na poziomie gimnazjum. Projekt "Mała Politechnika – inżynier potrzebny od zaraz" wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom uczniów gimnazjum w klasach II i III. Rekrutujemy ok. 60 osób rocznie. Ta młodzież ma możliwość kształcenia się w naszych laboratoriach, poznawania techniki za pomocą różnych form przekazu. Z tymi uczniami pracują wykładowcy uczelni wyższych, np. Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz innych renomowanych uczelni polskich. Chcemy zachęcić młodzież do kształcenia się w kierunku technicznym.

AW: Mówimy o lokalnym, polskim „poletku” naukowym. Jak układa się współpraca z zagranicznymi placówkami?

MS: Współpracujemy z uczelniami niemieckimi. Do tej pory min. gościliśmy uczniów Werner von Siemens Schule i pracowników młodocianych Bosch Blaupunkt, którzy u nas odbywali szkolenie. Następnie był odpowiedni audyt tego pobytu przez Ministerstwo Kultury i Nauki Dolnej Saksonii. Wypadł on pozytywnie, co umożliwiło nam wysłanie naszej grupy uczniów do firm Bosch Blaupunkt. Jest to szkoła, z którą współpracujemy na kierunkach: mechanika, mechatronika, natomiast w najbliższym czasie spodziewamy się grupy logistyków i handlowców z innej naszej szkoły partnerskiej Berufskolleg Walther Rathenau w Duisburgu. W listopadzie prawdopodobnie będą oni u nas gościć. W zamian za to nasi uczniowie - logistycy i handlowcy – prawdopodobnie za rok  pojadą odbywać praktyki zagraniczne właśnie w rejonie Dusseldorfu i Duisburgu.

AW: Dziękuję za rozmowę.

MS: Również dziękuję.

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Wolontariusze przed maturą odwiedzili burmistrza

Wolontariusze przed maturą odwiedzili burmistrza

z dzisiaj
Porozumienie o współpracy 11 radnych w nowej...

Porozumienie o współpracy 11 radnych w nowej Radzie Miejskiej Turku....

z dzisiaj
Listy do redakcji: Przestańmy wojować,...

Listy do redakcji: Przestańmy wojować, zacznijmy budować

z dzisiaj
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Turku...

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Turku przekracza granice...

z dzisiaj
Podziękowania i podsumowania podczas ostatniej...

Podziękowania i podsumowania podczas ostatniej sesji Rady Gminy...

z dzisiaj
Zawodnicy UKS Judo Tuliszków aktywni w każdy...

Zawodnicy UKS Judo Tuliszków aktywni w każdy weekend

z dzisiaj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama