środa 06 lipca 2022

Dominiki, Jaropełka, Łucji

20°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Czas na książkę: Natalia Pędziwiatr i "Szeptucha" z serii "Kwiat Paproci"

Czas na książkę: Natalia Pędziwiatr i
 

Po krótkiej przerwie wznawiamy serię "Czas na książkę"! Pod koniec października przychodzimy do was z pewną nowością - recenzje tworzyć będzie także Natalia Pędziwiatr, kolejna młoda pasjonatka książek! Jako pierwszą oceni książkę autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk z serii "Kwiat Paproci".

Kim jest Natalia? Uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Turku, miłośniczką książek już od najmłodszych lat. "Kocham książki praktycznie od urodzenia. Zaczynając od książeczek obrazkowych do serii ,,Poczytaj mi, mamo"- czytanie zawsze było moją ulubioną formą spędzania czasu wolnego. Pierwszą książkę  samodzielnie przeczytałam w 1 klasie- pani bibliotekarka nie mogła w to uwierzyć! Potem już zawsze byłam stałym bywalcem biblioteki- mimo, że czasem książki kupuję, biblioteka nadal jest moim ukochanym miejscem."

reklama

Skąd pomysł na założenie bookstagrama? "Chciałam podzielić się z innymi moimi przemyśleniami o przeczytanej książce i polecać te, które szczególnie mi się podobały. 2 lata temu, w kwietniu, napisałam mój pierwszy post. Jednak dopiero stworzenie bookstagrama napędziło mnie do działania, rozszerzyło moje horyzonty oraz inspirowało mnie do stworzenia kolejnych wpisów i szlifowania mojej drugiej pasji, jaką jest fotografia. W tym miejscu bardzo chciałabym podziękować Julii Szlucha za to, że zainspirowała mnie do założenia bookstagrama i wspierała mnie w pierwszych tygodniach."

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą na naszej stronie recenzją Natalii!
~
Wyobraźmy sobie, że Mieszko I wcale nie przyjął chrztu. Królestwo Polskie nadal jest pod panowaniem władców z rodu Piastów, a religię tworzą bogowie słowiańscy. Taki bowiem scenariusz znajdziemy w pierwszej części książki autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk z serii Kwiat Paproci. W powieści ludzi dzielą się na 2 typy: mieszkający na wsi, głęboko wierzący w pogańskich bogów i kultywujący tradycyjne zwyczaje i obrzędy oraz żyjący w miastach, gdzie tradycje powoli zanikają a rozwija się współczesność.

Taką osobą jest główna bohaterka- Gosława Brzózka. Po ukończeniu studiów medycznych w Warszawie czeka ją obowiązkowy roczny staż u szeptuchy, która w XXI-wiecznej pogańskiej Polsce jest pierwszą podstawową służbą zdrowia (tak jak u nas lekarz rodzinny).  Gosia wyjeżdża więc (bardzo niechętnie) do Bielin, aby odbyć praktyki. Problem w tym, że kobieta panicznie boi się kleszczy, natury i nie wierzy w bogów oraz w ,, te wiejskie zabobony’’.

reklama

Po pewnym czasie koło Gosi zaczynają się kręcić nietypowe osobniki, a bogowie są bardziej prawdziwi,  niż młoda kobieta uważała. Na dodatek Mieszko- uczeń lokalnego wróża, wyraźnie ją zafascynował. Czy jednak Gosława może czuć się bezpiecznie u jego boku? Co takiego chcą bogowie od niej?

Książka napisana jest z perspektywy Gosi i dzięki temu możemy nie tylko znać jej emocje i myśli, ale także razem z nią brać udział w jej przygodach. Znajdziemy tu mnóstwo humoru i ironii, który sprawia, że powieść czyta się nie tylko milej, ale i szybko. Postacie są wyraziste, mają swój charakter i zwyczaje. Czasem postać głównej bohaterki może irytować, ale zwykle śmieszy nas swoją hipochondrią i ironizowaniem.
Czytając książkę, możemy się więcej dowiedzieć o naszych dawnych zwyczajach i tradycjach. Większość z nich już nie jest kultywowana- a szkoda, bo są piękne i świadczyły o naszej odrębności kulturowej. Poznajemy też bliżej bogów słowiańskich- Świętowita, Welesa, Mokosz itp. i ich specyfikę. Okazuje się, że nie byli krystaliczni i też mieli swoje charakterki!

Dzięki tej książce możemy poczuć klimat gorącego lata, wakacji oraz wyobrazić sobie otoczenie Gór Świętokrzyskich. Poznajemy także mentalność wiejskiej społeczności, która wierzyła w ,,zabobony''. Podobała mi się także postać szeptuchy- autorka świetnie opisała jej życie codzienne, sposoby leczenia i podejście do klientów.

Książka ,,Szeptucha'' Katarzyny Bereniki Miszczuk jest pierwszą z 4 książek z serii "Kwiat Paproci". Całą serię można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku.
~

Chcecie zobaczyć, jak wygląda działalność Natalii? Zapraszamy do odwiedzenia jej konta na instagramie: https://www.instagram.com/niestatystycznaczytelniczka/
Warto dodać, że Natalia wraz z szóstką innych uczniów I LO będzie ambasadorką akcji Czytaj.pl. Młoda czytelniczka zapewnia nas: Będzie się działo!

Czas na książkę: Natalia Pędziwiatr i

Podobne artykuły

Mroczny talent prosto z Turku, czyli Marcin...

Mroczny talent prosto z Turku, czyli Marcin...

19-07-2020
Czas na książkę:

Czas na książkę: "Opowieść podręcznej"

14-07-2020
Czas na książkę:

Czas na książkę: "Kolory zła. Czerwień", czyli...

18-03-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama