czwartek 13 czerwca 2024

Antoniego, Gracji, Lucjana

reklama

Nietypowa, mocna i pokrzepiająca „MOC DOBRYCH SŁÓW” Matta Haiga

Monika Choinka

Nietypowa, mocna i pokrzepiająca „MOC DOBRYCH SŁÓW” Matta Haiga - MOC DOBRYCH SŁÓW / for. Monika Choinka
MOC DOBRYCH SŁÓW / for. Monika Choinka 

Bestseller „Sunday Timesa”, książka, która zrobiła furorę na świecie i sprzedała się w ponad dwóch milionach egzemplarzy, jedna z lepszych pozycji, która swoim blaskiem przykryje mroczne myśli. Otuli jak ciepły kocyk w zimny dzień, wleje ciepło w naszą duszę, ukoi i uspokoi. Nietypowa, mocna i pokrzepiająca „MOC DOBRYCH SŁÓW” Matta Haiga.

Październikowy piątek, jesień, wczesny, prawie„zimowy”poranek. Kilka dni po nieprawdopodobnie dużej frekwencji wyborczej. Polska podzielona na pół… Różne nastroje, rozmowy, oczekiwania...

reklama

I wtedy przychodzi Matt Haig z całą mocą swoich dobrych słów, które są jak plaster na poranione serce. Ta książka jest równie chaotyczna jak życie. Ma wiele krótkich rozdziałów i kilka dłuższych. Zawiera listy, aforyzmy, cytaty, studia przypadków, do tego parę wyliczanek, a gdzieniegdzie nawet przepis. Autor czerpie z doświadczenia. Inspiracja płynie z fizyki kwantowej, filozofii, ulubionych filmów, po starożytne religie czy Instagram. Można ją czytać dowolnie, zacząć od końca i skończyć na początku. Zero wytycznych. Wolny wybór.

W czasach gdy nieustannie mówi się nam gdzie są nasze granice i wskazuje jedyny słuszny kierunek - Matt Haig otwarcie i w prosty sposób daje czytelnikowi oparcie. Czytając odkrywamy, że mamy je w sobie. Czasem jednak potrzebujemy pomocy, by to dostrzec.

Te krótkie teksty są jak łodzie ratunkowe, jak myśli, które utrzymują Nas na powierzchni i wskazują bezpieczny ląd.

Każdy z Nas ma swoją ulubioną porę dnia i roku. Zwykle nie zastanawiamy się, dlaczego je sobie upodobaliśmy, ani co to dla Nas oznacza. Ja na przykład nigdy nie lubiłam jesieni i zimy. Wiele lat zajęło mi zaakceptowanie tych pór roku. Po latach zrozumiałam, że natura jest ze mną połączona.

reklama

Wpływa na moje emocje, wyznacza mój rytm, chęci, działanie i decyduje o nastroju. Dziś wiem, że zmiana pór roku to nieustanny przepływ, który wprawia nasze życie w ruch. My każdego miesiąca odczuwamy konsekwencje i albo jest nam lekko, cieszymy się dobrostanem, albo napotykamy różne trudności i odczuwamy chłód.

Książka Matta pozwala nam lepiej znosić niedogodności zimy, październikowy poranek, zalane deszczem popołudnie czy brak słońca. Dzięki kolejnym niezwykle inspirującym zdaniom uświadamiamy sobie, że życie jest zbyt krótkie, że nie warto czekać na weekend, święta czy ulubioną porę roku. DOBRZE JEST ZNALEŹĆ W KAŻDEJ CHWILI COŚ, CZEMU NADAMY ZNACZENIE I SENS. Jesienne ukojenie i wsparcie dla naszej psychiki może przynieść właśnie ten bestseller. Im zimniej i bardziej wietrznie na zewnątrz, tym więcej w nas niepokoju i zmartwień. Chłód i mniej intensywne światło dają nam mniej energii, ale sprzyjają zatrzymaniu. Częściej sięgamy do książek, biesiadujemy przy ciepłych herbatach, grzejąc się przy kominkowym ogniu. Warto wtedy sięgnąć po MOC DOBRYCH SŁÓW – małą księgę otuchy, by przypomnieć sobie, że nadzieję i radość można znaleźć w nieoczekiwanych miejscach. Dzięki tej książce znajdziemy ich naprawdę sporo…

Monika Choinka

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Nietypowa, mocna i pokrzepiająca „MOC DOBRYCH SŁÓW” Matta Haiga - MOC DOBRYCH SŁÓW / for. Monika Choinka
Podobne artykuły
Czas na książkę: Thich Nhat Hanh -

Czas na książkę: Thich Nhat Hanh - "Jesteś tutaj - odkryj magię...

1 maj.
Czas na książkę: Japoński sekret...

Czas na książkę: Japoński sekret szczęśliwego życia pełnego...

30 mrz.
Opowieść o tym jak żyć mocniej, pełniej,...

Opowieść o tym jak żyć mocniej, pełniej, bardziej - „Człowiek,...

24 lt.
POLUBIĆ PONIEDZIAŁKI, czyli bliżej siebie...

POLUBIĆ PONIEDZIAŁKI, czyli bliżej siebie nie tylko w weekendy -...

27 st.

"Dobro" czyli jak być optymistą w trudnych czasach - Ks. Adam Boniecki

23-12-2023
Pełna kojącego spokoju odmowa życia w...

Pełna kojącego spokoju odmowa życia w pędzie -”Zimowanie”...

02-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama