piątek 29 września 2023

Michaliny, Michała, Rafała

reklama

"Purezento" Joanny Bator – wielkie zaskoczenie w duchu zen, historia utraty i miłosnej odnowy, słodko-słony smak umami

Monika Choinka

fot.: Monika Choinka 

Już wrzesień, drzewa zmieniają swoje kolory w bardziej złote i pomarańczowe. Wszyscy czujemy, że wakacje bezpowrotnie minęły, jednak upalne temperatury pozwalają zachować jeszcze piękne letnie wspomnienia. Zmiany klimatu dają znać topniejącymi lodowcami czy pożarami, które zajmują całe wyspy. Statystyki mówią, że jesteśmy coraz bardziej samotni, ale też coraz więcej podróżujemy, intensywniej żyjemy i doświadczamy. Beztroska lata i intensywność samolotów na niebie i zapełnione autostrady biegnące na południe do słońca i nad falujące morze przenoszą nas w inny wymiar. To właśnie ten czas sprawia, że potrafimy czuć w sobie większą radość i wdzięczność niż kiedykolwiek wcześniej.

Gdybyśmy chcieli przedłużyć ten czas i przenieść się do kraju kwitnącej wiśni polecam książkę Joanny Bator „PUREZENTO”. Dla mnie osobiście to najpiękniejszy czytelniczy PREZENT. Dawkowałam sobie każdy rozdział jak najlepszy deser, pomału, wszystkimi zmysłami. Nie znam drugiej takiej pisarki, która czaruje czytelnika każdym opisowym zdaniem. Dzięki tej książce powróciłam do głośnego czytania by jeszcze mocniej i bardziej delektować się słowem...pięknym słowem. I tu przychodzi do mnie wyraz - uczta, dzięki której odkrywamy jasne światło i zdumienie, że życie jest jedną z piękniejszych rzeczy, jakie możemy sobie dać, codziennie i bardzo świadomie. Wszyscy jesteśmy wspólnie i bez wyjątku w doświadczaniu i przeżywaniu, ale także w przemijaniu. Bez względu na różnice i podziały to nas łączy.

reklama

W naszych wakacyjnych podróżach poznajemy różnych ludzi. Wielu z nich jest tylko epizodem, przystankiem w naszej życiowej wyprawie. Są jednak takie znajomości, które zabierają nas w podróż życia. I tak jest w tej książce. Główna bohaterka nie przypuszcza, że ucząc polskiego Panią z Japonii odmieni swoje życie, które nabierze sensu, koloru i doświadczy smaku prawdziwej miłości.

Gdy czytałam Pureznto, marzyłam by założyć bawełniane kimono, ceremonialnie zaparzyć sobie pyszną zieloną herbatę i posmakować sushi, ale też zapragnęłam bliżej poznać starą japońską sztukę kintsugi. Niezwykłe musi być uczucie, gdy rozbite naczynie, dzięki lace z dodatkiem sproszkowanego złota zamienia się w nowe i za sprawą złotych nitek piękniejsze. Ten moment gdy czarka z rozbitej znów robi się cała... W jej „zranionym” kształcie widzi się kruchość i delikatność, ale też trwanie i siłę. Ma przeszłość widoczną w nitkach złotych blizn i dzięki nim też przyszłość. Wspaniała metafora. To, co nam się przytrafia, może być drogą do złotej naprawy.

Sposób pisania w tej książce jest tak szlachetnie piękny, że każdego dnia nagradzałam się kolejnym rozdziałem. Czytałam wolno i z radością, delektując się każdym słowem. Momentami czułam, że jestem w Japonii i sklejam rozbite naczynia złotem i dzięki temu buduję siebie na nowo. Odnalazłam w bohaterce wiele wspólnych cech, podobną wrażliwość. Czytając doświadcza się zachwytu podobnego do tego, przez który zatrzymujemy się w drodze i chłoniemy pejzaż.

Jestem ogromnie wdzięczna za tę książkę. Jeszcze mocniej świadoma, że przywiązanie boli, że nietrwałość życia to jedyna stała, że czasem potrzebna jest zmiana i akceptacja oraz odwaga by zrobić coś zupełnie innego. O tym jest ta cudownie napisana książka Joanny Bator. Pamiętajmy, że wszystko jest tak naprawdę tymczasowe, że to co na zewnątrz i materialne wcale nie daje poczucia bezpieczeństwa. Ważne zaufanie do własnego serca, które prowadzi nas każdego dnia drogą pełną nierówności, ale też zapierających dech w piersiach pięknych widoków i wzruszeń.

reklama

Monika Choinka

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

reklama
Podobne artykuły
„CO NAS KARMI” czyli o rzeczach, które...

„CO NAS KARMI” czyli o rzeczach, które pozwalają nam przetrwać -...

23 wrz.
Podróż do siebie czyli jak zaakceptować...

Podróż do siebie czyli jak zaakceptować "DARY NIEDOKONALOŚCI" Brené...

28 lip.

"Nie możesz zatrzymać fal, ale możesz nauczyć się surfować" -...

7 lip.

"Kierunek Offline" czyli jak znaleźć cyfrową równowagę i zrozumieć...

10 czerw.
Szanuj swoje słowo!

Szanuj swoje słowo! "Cztery umowy" don Miguela Ruiza

26 maj.
O odkrywaniu swoich wewnętrznych skarbów Matt...

O odkrywaniu swoich wewnętrznych skarbów Matt Licata "ŚCIEŻKA JEST...

13 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama