wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Fit Park. Dobry pomysł dla aktywnych?

Fit Park. Dobry pomysł dla aktywnych? - foto: Joanna Kośmider / wikimedia.org
foto: Joanna Kośmider / wikimedia.orgFragment Fit Parku, zlokalizowanego w Parku Kasprowicza w Szczecinie 

"Czy Turek sprzyja uprawianiu aktywności fizycznej?"Z tym pytaniem wyruszyłem na poszukiwanie osób, dla których zdrowy i aktywny tryb życia stanowi fundament codzienności. Wielu zapytanych przeze mnie odpowiedziało, że Turek nie jest miastem sprzyjającym aktywności fizycznej. Uzasadnili to brakiem miejsc przygotowanych z myślą o ludziach aktywnych, miejsc bezpiecznych, zapewniających ciszę, spokój, miejsc oddalonych od ulic.

Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna jest świetnym sposobem budowania pewności siebie, pokonywania własnych słabości. To ciągłe doskonalenie, usprawnianie naszego ciała. To również świetny pretekst do randki

reklama

Ciężka praca, wychowywanie dzieci, dbanie o dom i mnóstwo innych zajmujących nas zadań sprawia, że nasze zasoby motywacyjne maleją. Wracając do domu marzymy o tak przyziemnych rzeczach, jak leżenie i przeskakiwanie między programami telewizyjnymi. Popadając w taki stan, coraz trudniej uwierzyć, że nasze ciało potrzebuje zupełnie czegoś odwrotnego.

Na szczęście, aktywność fizyczna stała się niezwykle popularna, a moda na ruch dociera, także na prowincjonalne miasteczka, takie jak Turek. Postanowiłem sprawdzić w jakich miejscach naszego miasta ludzie najczęściej uprawiają ruch i co ich do tego motywuje.

W terenie

Wyruszyłem w drogę, by poznać aktywnych turkowian i dowiedzieć się w jaki sposób każdego dnia, poskramiają wewnętrznego lenia, który drzemie w każdym z nas. Moim pierwszym krokiem było wyprasowanie koszuli. Później było już coraz łatwiej.

reklama

Podkładka z klipsem i przypięty do niej długopis, raczej nie wzbudzał ufności wśród miłośników sportu. Niemniej jednak, udało mi się porozmawiać z wieloma sympatycznymi osobami. To było ciekawe, inspirujące doświadczenie.

Na moje pytania chętniej odpowiadały kobiety. Być może, po tym artykule Panowie również zechcą powiedzieć coś wnoszącego do tematu.

Oto kilka wypowiedzi sympatycznych, odważnych pań:

Pani Wioletta, lat 38 - Uprawiam Nordic Walking już od 2 lat. Wcześniej również pływałam i jeździłam na rowerze. Motywacją była chęć poprawy kondycji, a przyjemnym skutkiem ubocznym stała się korzystna zmiana sylwetki. W pewnym stopniu uodporniłam się na stres. Moją ulubioną porą ćwiczeń jest wieczór.

Pani Iza, lat 36 - Uprawiając Nordic Walking lepiej śpimy, łatwiej się budzimy i lepiej żyjemy.

Pani Marzena, lat 40 - Moją ulubioną formą aktywności jest Nordic Walking. Wcześniej biegałam, jednak nie było to dla mnie trafnym zajęciem. Trudno zachęcić inne osoby do regularnych ćwiczeń.

Pani Emila, lat 38 - Biegam od 2 lat, najchętniej w godzinach wieczornych. Robię to dla siebie, jestem w pewien sposób od tego uzależniona. Próbowałam między innymi także aerobiku.

Pani Iza, lat 38 - Biegam od niedawna. W ten sposób odprężam się i wyciszam. Zdążyłam już zaobserwować poprawę kondycji.

Wymienione wyżej osoby, miałem okazję spotkać na al. NSZZ Solidarność (nowa obwodnica) - najczęściej uczęszczane miejsce ćwiczeń. Miejsce to jest wygodne, także dla rowerzystów, dzięki wyznaczonej ścieżce rowerowej.

W Turku króluje Nordic Walking

Ta technika marszu wiąże się z odpowiednim wykonywaniem ruchów, przypominającym narciarstwo biegowe, przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych kijków. Na budowę kijków składa się kolejno:

- rękawiczka (pasek) i rękojeść dzięki, którym kij jest "przymocowany" do ręki, a także po to, by uchronić dłonie przed otarciami. Ułożona pod kątem rękojeść sprzyja wygodnemu trzymaniu kija. Rękojeści różnią się od siebie kształtem i pokryciem, dlatego przed zakupem warto przymierzyć i wypróbować ich rodzaj. Paski, kształtem nieco przypominają rękawiczki, występują w kilku rozmiarach lub z możliwością jego regulacji.

- Trzonek kija, wykonany z materiałów takich jak: aluminium, włókno szklane, włókno węglowe oraz ich kompozyty. Najczęściej napotkamy kijki wykonane z aluminium z możliwością regulacji ich długości. Łatwym sposobem na określenie odpowiedniej dla nas długości jest przymiarka kijka. Zaciskamy wtedy pięść na rękojeści, opierając równocześnie kijek na ziemi - łokieć powinien być zgięty pod kątem 90°. Te wykonane z włókna węglowego i kompozytu z włóknem szklanym stanowią grupę kijków o stałej długości. Najlżejsze kijki to te wykonane z przewagą włókien węglowych, ponadto są one najwytrzymalsze. Przed zakupem warto sprawdzić tzw. indeks karbonowy (CI) znajdujący się na opakowaniu, oczywiście wyższy procent włókien węglowych to wyższa cena produktu.

- Gumowe nakładki "buciki" umożliwiają marsz na twardych powierzchniach. Producenci stworzyli też nakładki z kolcami przeznaczone do chodzenia zimą po śniegu.

Z tej formy aktywności mogą korzystać osoby młode i starsze, niezależnie od płci. Zadanie to, choć może wydawać się banalne, do prostych nie należy. Prawidłowa technika doskonale łączy pracę nóg i rąk. Informacje podane przez dziennik „The Journal of Strenght & Condition Research” - kijki do Nordic Walking przy prawidłowym technicznie marszu zwiększają wydatek energetyczny, aż o 67% porównując zwykły spacer! Jeśli chcemy zająć się tym na poważnie, to warto zasięgnąć porad instruktora oraz zaopatrzyć się w droższy i równocześnie wyższej jakości sprzęt. Na samo rozpoczęcie Nordic Walking'u, wystarczą nam kijki w granicach pięćdziesięciu złotych.

Kolejnymi pod względem ilości ćwiczących byli, biegacze

Tej grupie wręcz na myśl nie przyszło, by zwolnić tempo podczas rozmowy ze mną. Na szczęście, moja kondycja była wystarczająca, by mimo tego, zadawać im pytania.

Pewna część osób, po rozpoczęciu przygody z bieganiem, dość szybko rezygnowała z tej formy aktywności. Wywnioskowałem, że po prostu niewłaściwie rozpoczęli - nieodpowiedni start to częsta przyczyna rezygnacji z biegania.

Warto wiedzieć

Około 1-2 godzin przed treningiem warto spożyć posiłek o większej ilości węglowodanów złożonych, pić wodę mineralizowaną lub izotoniki. Tuż przed treningiem zacznijmy rozgrzewać nasze ciało. Rozpocznijmy 15 minutową rozgrzewką ogólną - trucht, ćwiczenia gibkościowe - podnosimy w ten sposób temperaturę ciała i uelastyczniamy tkanki. Tym samym zmniejszamy szanse na kontuzje i zakwaszenie mięśni po treningu. Przy treningach aerobowych, takich jak bieganie, jazda na rowerze, powoli zmniejszamy poziom aktywności, nie kończąc nagle na wysokich obrotach.

Fit Park - pomysłem dla Turku

Wśród ludzi wzrasta świadomość dbania o zdrowie i samopoczucie. Chcemy czuć się pewnie we własnym ciele, wyglądać zdrowo i redukować stres, dlatego moim pomysłem, choć zapożyczonym z większych miast, jest stworzenie plenerowej siłowni, tak zwanego Fit Parku. Byłaby to darmowa siłownia „pod chmurką”, która pozwoliłaby na ćwiczenia, choćby wybierając się na plac zabaw z dzieckiem. Przyrządy do ćwiczeń w takim przypadku skierowane być powinny wprost do placu zabaw, umożliwiając przy tym obserwację i pełną kontrolę nad tym gdzie znajduje się nasze dziecko.

Jeśli utworzony w naszym mieście Fit Park, powstałby w przemyślanym miejscu i zaopatrzony byłby w różnorodne sprzęty do ćwiczeń, to miałby szansę zdobycia wielu zwolenników. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczenia sprzętu przed aktem wandalizmu.

Biorąc pod uwagę jedynie temat aktywności fizycznej w naszym mieście, chętnie poznam Wasze opinie. Zapraszam do mądrej dyskusji. Pytania, porady, pomysły proszę kierować na adres mailowy gracjan@turek.net.pl

Gracjan Oblizajek

Podobne artykuły

Stowarzyszenie Kopernik Plus rozpoczęło...

Stowarzyszenie Kopernik Plus rozpoczęło Europejski...

24-09-2019
Turniej Siatkówki Policjantów i Nordic Walking...

Turniej Siatkówki Policjantów i Nordic Walking na...

23-06-2019
Ponad 110 uczestników pobiegło w VII edycji...

Ponad 110 uczestników pobiegło w VII edycji Tropem...

03-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama