środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Cyrk przyjeżdża do Turku. Czy naprawdę tego chcemy?

Cyrk przyjeżdża do Turku. Czy naprawdę tego chcemy?
 

Cyrk jest kojarzony z miłym, wesołym miejscem, gdzie młodzi jak i starsi mogli nacieszyć oczy występami. Grupy akrobatów, klaunów, magików i najbardziej oczekiwanych przez publiczność zwierząt. Widzowie od zawsze kojarzyli cyrk głównie ze zwierząt. Słonie, lwy, wielbłądy i inne zapewniały rozrywkę i niezapomniane wrażenia. Otóż ta wesoła część przedstawienia kryje za sobą smutną i przykrą prawdę.

Zwierzęta, które są trzymane w cyrku cierpią. Są wykorzystywane i odbierane jest im ich naturalne środowisko. Są odurzane, bite i wykorzystywane do sztuczek, które wykonują najczęściej na środkach uspakajających. Ośmieszone i oderwane od swojego naturalnego zachowania zwierzęta posłusznie spełniają wymagania programu cyrku, które jako publika później tak podziwiamy.

reklama

Zwierzęta trzymane są zazwyczaj w małych klatkach i tak są transportowane. Twierdzi się, że powyżej 60% zwierząt ma na głowach ślady ciągłego uderzania o pręty. Inne zwierzęta tracą włosy z powodu samookaleczeń.

Fundacja Zmieńmy Świat postanowiła stworzyć petycję „Cyrk bez zwierząt” która miała na celu w 2013 roku powstrzymać cyrkowców przed wprowadzaniem na występy zwierząt w Tarnowie. W wielu miastach również zakazano takiego postępowania.

Czy mimo tego, że możemy zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie, pojeździć na wielbłądzie, czy dotknąć prawdziwego lwa, jesteśmy w stanie odmówić takich przedstawień w naszym mieście? Czy jesteśmy w stanie spojrzeć na to z innej strony, strony wykorzystywanych zwierząt? Poczuć w sobie trochę człowieczeństwa i odmówić zobaczenia dzikiego zwierzęcia na żywo na rzecz jego szczęśliwego życia w naturalnym środowisku?

reklama

Czy nadal chcą państwo tego przedstawienia w naszym mieście?

Natalia Kowalska

Cyrk przyjeżdża do Turku. Czy naprawdę tego chcemy?

Podobne artykuły

Komunikat firmy DeVeris. Zakończenie montażu...

Komunikat firmy DeVeris. Zakończenie montażu systemu...

5 lip.
Listy do redakcji: Sprawa DeVerisa i problem...

Listy do redakcji: Sprawa DeVerisa i problem smrodu

5 lip.
DeVeris nie wywiązał się z obietnicy? Mija 5...

DeVeris nie wywiązał się z obietnicy? Mija 5 lipca i...

5 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama