poniedziałek 18 listopada 2019

Klaudyny, Romana, Tomasza

reklama
Wzorek

Cyrk przyjeżdża do Turku. Czy naprawdę tego chcemy?

Cyrk przyjeżdża do Turku. Czy naprawdę tego chcemy?
 

Cyrk jest kojarzony z miłym, wesołym miejscem, gdzie młodzi jak i starsi mogli nacieszyć oczy występami. Grupy akrobatów, klaunów, magików i najbardziej oczekiwanych przez publiczność zwierząt. Widzowie od zawsze kojarzyli cyrk głównie ze zwierząt. Słonie, lwy, wielbłądy i inne zapewniały rozrywkę i niezapomniane wrażenia. Otóż ta wesoła część przedstawienia kryje za sobą smutną i przykrą prawdę.

Zwierzęta, które są trzymane w cyrku cierpią. Są wykorzystywane i odbierane jest im ich naturalne środowisko. Są odurzane, bite i wykorzystywane do sztuczek, które wykonują najczęściej na środkach uspakajających. Ośmieszone i oderwane od swojego naturalnego zachowania zwierzęta posłusznie spełniają wymagania programu cyrku, które jako publika później tak podziwiamy.

reklama

Zwierzęta trzymane są zazwyczaj w małych klatkach i tak są transportowane. Twierdzi się, że powyżej 60% zwierząt ma na głowach ślady ciągłego uderzania o pręty. Inne zwierzęta tracą włosy z powodu samookaleczeń.

Fundacja Zmieńmy Świat postanowiła stworzyć petycję „Cyrk bez zwierząt” która miała na celu w 2013 roku powstrzymać cyrkowców przed wprowadzaniem na występy zwierząt w Tarnowie. W wielu miastach również zakazano takiego postępowania.

Czy mimo tego, że możemy zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie, pojeździć na wielbłądzie, czy dotknąć prawdziwego lwa, jesteśmy w stanie odmówić takich przedstawień w naszym mieście? Czy jesteśmy w stanie spojrzeć na to z innej strony, strony wykorzystywanych zwierząt? Poczuć w sobie trochę człowieczeństwa i odmówić zobaczenia dzikiego zwierzęcia na żywo na rzecz jego szczęśliwego życia w naturalnym środowisku?

reklama

Czy nadal chcą państwo tego przedstawienia w naszym mieście?

Natalia Kowalska

Cyrk przyjeżdża do Turku. Czy naprawdę tego chcemy?

Podobne artykuły

To już pewnie. Otwarcie kontrowersyjnej myjni...

To już pewnie. Otwarcie kontrowersyjnej myjni na...

20 wrz.
Myjnia na Wyzwolenia. Starostwo za, mieszkańcy...

Myjnia na Wyzwolenia. Starostwo za, mieszkańcy...

12 lip.
Piknik TOZu już w najbliższą niedzielę 9 czerwca

Piknik TOZu już w najbliższą niedzielę 9 czerwca

6 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama