Ciężkie plecaki - nadwrażliwość rodziców czy poważny problem?

Problem zbyt ciężkich plecaków szkolnych noszonych przez uczniów szkół podstawowych przewija się od lat. Borykają się z nim nie tylko uczniowie, ale również zakłopotani rodzice, którzy próbują pomóc swym pociechom. Czy to tylko nadwrażliwość rodziców czy już poważny problem?
Mali siłacze
Sugestią do poruszenia tego tematu, były zdjęcia nadesłane przez czytelnika naszego portalu, w którym widać rzeczywistą wagę plecaka szkolnego wraz z wyposażeniem, nadesłane po powrocie ucznia ze szkoły do domu. Uczniowie klas szkół podstawowych IV-VI wybierają się do szkoły z ciężarem na plecach o wadzę 8-10kg! Będąc ciekawym czy to prawda, poprosiłem kilku znajomych osób o sprawdzenie wagi plecaków szkolnych swoich dzieci w przypadkowym dniu. Ciężary spakowanych plecaków ich dzieci również wahały się w granicach 8-10kg. Poza podręcznikami, ćwiczeniami i zeszytami, znajdują się w nich stroje na lekcję wychowania fizycznego i na basen oraz przybory potrzebne do lekcji plastyki.
Jakie wady postawy mogą być tego następstwem?
Jako osoba zajmująca się zawodowo masażem doskonale wiem, że problemu nie należy bagatelizować. Do najczęstszych spowodowanych noszeniem zbyt ciężkich plecaków (w niewłaściwy sposób), są skrzywienia boczne kręgosłupa i obciążenia stawów kolanowych. Oczywiście problem dotyczy nie tylko kręgosłupa i stawów, ale również mięśni.
Jak rodzice pomagają dzieciom?...
Bardzo często w naszym mieście zauważyć można ojców niosących plecaki swoich dzieci. Można też dostrzec wzmożony ruch zbliżających się do szkół aut. Wielu rodziców rozpoczynających pracę w późniejszych godzinach, odwozi swoje dzieci pod samą szkołę. Jest to oczywiście wyrazem troski o dziecko, ale pozbawia pociechę porannej okazji do nabywania odporności. Jeszcze kilkanaście lat temu poranna droga do szkoły była wspaniałym doświadczeniem, kiedy to można było porozmawiać ze swoimi rówieśnikami i obserwować zmieniające się pory roku. Zbieraliśmy kasztany, liście do suszenia, lepiliśmy bałwana w zawrotnym tempie tuż przed powrotem do domu. To wszystko pozwalało na stopniowe przyzwyczajanie organizmu do zmian temperatury.
...i w jaki sposób mogą to robić?
Przed zakupem nowego plecaka szkolnego należy zwrócić szczególną uwagę na jego ciężar własny. Często dokładane są do nich gumowe elementy mające na celu jedynie uprzyjemnienie w dotyku i dodatkowy atut wizualny. Usztywniony i wyprofilowany układ w jego tylnej części, pomaga utrzymać dziecku prawidłową postawę podczas jego noszenia. Kolejnym ważnym elementem są szerokie szelki, lepiej rozkładające ciężar na ramionach. Powinien być również funkcjonalny, wyposażony w dodatkowe kieszenie.
W pierwszej kolejności możesz spróbować zmniejszyć wagę plecaka szkolnego twojego dziecka i dokładnie przewertować przybory, które zabiera do szkoły. Należałoby zachować tylko te najpotrzebniejsze, które mają najprostszą formę. Wybierz zeszyty w miękkiej okładce, a wodę kupuj dziecku w plastikowych butelkach. Zrezygnuj z pakowania dziecku kanapek w przeznaczone do tego pojemniki śniadaniowe. Wystarczy, że włożysz kanapki w boczne, zewnętrzne kieszenie plecaka, a uchronisz je przed zgnieceniem pod naporem książek.
Plecak powinien przylegać do ciała, a niestety u wielu uczniów zauważyć można zwisające plecaki, co oczywiście ma bardzo zły wpływ na postawę dziecka. Dobrze ściągnięte szelki, utrzymają plecak przy ciele. Nie wolno też nosić plecaka zarzuconego na jedno ramię. Osobiście odczułem wpływ noszenia plecaka zawieszonego na jednym ramieniu. Niestety wszystko odzywa się w późniejszych latach.
Tych kilka prostych zabiegów pozwoli zmniejszyć skutki nieprawidłowego noszenia ciężkiego plecaka wśród uczniów. Warto wdrożyć je w życie jak najszybciej.
A ile waży plecak szkolny Twojego dziecka? Zachęcam do komentowania i nadsyłania maili ze zdjęciami na adres gracjan@turek.net.pl
Gracjan Oblizajek

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72