poniedziałek 21 września 2020

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

reklama

Historia Festiwalu SCABB/Michał Pęczak

Historia Festiwalu SCABB/Michał Pęczak - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

W związku ze zbliżającą się dużymi krokami kolejną edycją festiwalu SCABB, publikujemy tekst Michała Pęczaka, ukazujący początki tej niebywałej inicjatywy stowarzyszenia Przystań.

Niewinnie się zaczęło...

2005

Ten rok był początkiem wszystkiego. „Przystań” miała wtedy dwa lata, a kultura hiphopowa w Turku raczkowała. Impulsem do stworzenia imprezy były prośby i namowy młodzieży. Dlatego też jesienią odbyła się pierwsza w naszym mieście bitwa beatboxowa, wtedy jeszcze jako pojedyncza impreza. Brało w niej udział jedynie sześć osób, głównie z najbliższej okolicy. Ogólny poziom nie był wysoki, choć finałowe starcie Żurka, beatboxera z Turku, z ostatecznym zwycięzcą Darasem było naprawdę zacięte. Działo się to w budynku „Przystani”. Przybyło tyle młodzieży, że przez salę trudno się było przecisnąć, ale i tak wszyscy dobrze się bawili.

reklama

Rok później odbywały się jeszcze pokazy beatboxowe jako dodatki do innych imprez przystaniowych.

2007

Po prawie dwóch latach milczenia turkowska bitwa beatboxowa powróciła z nowym obliczem. Amatorzy skateboardingu’u, z Mariuszem Ruskiem na czele, zwrócili się z prośbą do Taty Jacka, by do bitwy beatboxowej dołączyć warsztaty jazdy na deskorolce. Pomysł okazał się być bardzo dobry. Od tej pory festiwal był organizowany w sierpniu. Odbyły się również trzytygodniowe warsztaty ze „Zgasem” Żmijowskim i z Piotrem Dabovem, szefem teamu POGO. Finał przeniesiono na OSiR, do skat’e parku.

W jury bitwy beatboxowej zasiadł cały skład ”Fpat-wypat”, czyli: Zgas, Bobek i Bikołan. Po ostrej walce z Żurkiem zwycięzcą został Becal ze Zduńskiej Woli.

reklama

Natomiast finalistami skate byli: Łukasz Kuza i Marcel Pawłowski, który przyjechał na wakacje prosto z Ameryki i ostatecznie zwyciężył.

2008

Festiwal otrzymał nazwę Skate Contest and Beatbox Battle, czyli: Konkurs Deskorolkowy i Bitwa Beatboxowa. Tata Jacek zaprosił do Krzysztofa Kadelę, znanego szerzej pod pseudonimem Blady Kris. Takie nazwisko (obok, oczywiście, Jakuba Żmijowskiego) było potrzebne, aby przyciągnąć tłumy ludzi. Blady przyjechał za darmo i zgodził się poprowadzić siedmiodniowe warsztaty beatboxowe. Tata Jacek wyjaśnił mu ideę SCABBu: „Organizujemy festiwal, żeby młodzież mogła rozwijać zainteresowania, pasje i na swój sposób wyrażać siebie”.

Spośród kilkunastu osób, które zgłosiły się do bitwy beatboxowej, jury w składzie: Blady Kris, Zgas, Bobek i Bikołan ogłosiło zwycięzcą Susła. Drugim finalistą został Fet z Warszawy.

W Skate Contest wygrał Julek Wyszomirski. Jury stanowił team POGO, wraz z Piotrem Dabovem, prowadzącym warsztaty.

Dodatkową atrakcją okazały się rozdawane wszystkim warsztatowiczom koszulki.

2009

SCABB ubiegłego roku mógł spokojnie konkurować z BRUKiem. Turkowski festiwal znany był już w całej Polsce. Po raz pierwszy zaproszono Adriana Lipińskiego ‘Lipskeego’ i Anettę Wojtuch, którzy poprowadzili tygodniowe warsztaty taneczne: Anetta Wojtuch z tańca współczesnego, a Lipskee z poppingu. Natomiast podczas imprez, których w 2009 r. było znacznie więcej niż w roku ubiegłym, Lipskee występował razem z Bladym Krisem i jego uczniami.

Kolejny smaczek SCABBu to imprezy wolnego mikrofonu, które przeprowadzane były prawie we wszystkie dni festiwalu w pizzerii Pod Papugami. Każdy, kto chciał, mógł zaprezentować beatboxowego seta. Wieczorami, w pubie 69 można było przyjść na after party. Również w sklepie Intermarche i pod hotelem-restauracją Koloseum odbywały się tzw. JAMy, czyli imprezy wolnego wstępu. Do Turku zjechali się też artyści graffiti i malowali grafiki o tematyce festiwalowej.

Na dzień przed wielkim finałem na OSiRze rozkręcił się showcase Bladego Krisa oraz festyn rodzinny. Mogliśmy na nim posłuchać szkółki wokalnej „Moderato”, koncertu Orkiestry Górniczej, zespołu Avanti i obejrzeć pokaz judo, a to tylko niektóre z licznych atrakcji tamtego dnia.

I wreszcie wielki finał: Otwarte Mistrzostwa Turku w Jeździe na Deskorolce oraz bitwa beatboxowa kategorii open i Młody Talent. W tej pierwszej startowało dwudziestu dwóch uczestników z całej Polski, a zwyciężył Zorak z Łodzi. Dostał on skuter ufundowany przez J&W Motors oraz 1000 zł. To największa nagroda w kraju za bitwę beatboxową. W Młodym Talencie dla zwycięzcy była przeznaczona konsola do gier PSP. Wygrał je turkowianin Miki. Jury to: Blady Kris, Wig i Pejot.

Co do deskorolki: rok temu bardzo rozwinął się konkurs deskorolkowy. Nie ograniczył się do jednego typu konkurencji. Był Skate Contest (1. miejsce - Piotrek Kryczka, 2. - Julek Wyszomirski, 3. - Szymon Florczak, 4. - Marek Wolny) oraz konkurencje: Best Trick (zwycięzca: Mariusz Rusek) i Młody Talent (zwycięzca: Łukasz Hołdrowicz). Tradycyjnie o zwycięstwach decydował team POGO.

Niestosowne byłoby nie wspomnieć tu o sponsorach i mediach, które pomagały temu festiwalowi wspiąć się na wyżyny. Co roku towarzyszy mu gazeta Echo Turku, TV Turek oraz portal Turek.net.pl. W 2009 r. opiekę medialną nad SCABBem objął TVP Poznań. Relacje pojawiły się również w Radio Merkury i w prasie ogólnopolskiej.

Szczególnie duża ilość sponsorów pojawiła się w roku 2009. Niektórzy z nich to: ”AS”, Andrewex, Zesiuk, Unicorn T&T, Intermarche, restauracja hotel Sława, Pinus, Artex-t, online24.pl, Bank Zachodni WBK, Rotterdam, Zuhip RTV AGD, pizzeria Pod Papugami, restauracja Cafe Pub 69, hotel restauracja pizzeria Koloseum, gdzie mieszkali wszyscy zaproszeni goście, i wreszcie J&W Motors.

Oto strony, na których znajdziecie nieco informacji o festiwalu:
www.scabb.pl
www.przystan.turek.pl

Michał Pęczak / Klub dziennikarski "ERRATA"

Podobne artykuły

Sukces wychowanków Specjalnego Ośrodka...

Sukces wychowanków Specjalnego Ośrodka...

12 mrz.
1% dla Turku: Stowarzyszenie

1% dla Turku: Stowarzyszenie "Przystań"

25 lt.
Magia Świąt: Korowód zwieńczył pracę Fabryki...

Magia Świąt: Korowód zwieńczył pracę Fabryki Św....

15-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama