czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Bezpłatna edukacja w Turku - prawda czy mit?

Bezpłatna edukacja w Turku - prawda czy mit?
 

Sezon matur nadszedł wielkimi krokami, a wraz z nim refleksje i przemyślenia na temat edukacji i jej… kosztów. Okazuje się bowiem, że zarówno rodzice jak i sami uczniowie otwarcie mówią o rozpowszechnionej już u nas tradycji posyłania dzieci na korepetycje. Problem jest o tyle poważny, że w środowisku nauczycielskim panuje nieme przyzwolenie, a wręcz zachęcanie uczniów do korzystania z odpłatnej pomocy przy przygotowywaniu do egzaminów i sprawdzianów. Czyżby więc niektórzy znaleźli pomysł na dochodowy biznes?

Być może nie budziłoby to takiego zażenowania, gdyby nie fakt, że owe korepetycje nie mają na celu wyrównywania braków wiedzy uczniów słabych, ale przerabianie z nimi tego, co powinno być zrealizowane podczas lekcji w szkole. Dodatkowe zajęcia dają lepsze przygotowanie do egzaminów, zajmują się przerabianiem materiału, który na maturze obowiązuje, a jednak nie jest przerabiany wraz z innymi z nieznanych przyczyn. Można więc rzec, że szkoła dzieli uczniów na lepszych i gorszych według stopnia zamożności rodzica.

reklama

Dziwi także, że wszystko odbywa się jawnie, kadra wychowawcza bez skrępowania namawia na korzystanie z usług swoich lub koleżanki. Nasuwa się także logiczne pytanie: kto jest winien temu, że program edukacyjny przestaje wystarczać nauczycielom, by dobrze i rzetelnie przekazać wiedzę swoim podopiecznym? Czy mamy coraz bardziej chciwych pedagogów, czy coraz mniej pojętne dzieci?

Jak najmłodsi, najbardziej poszkodowani w całej sytuacji, mają uwierzyć w swoje możliwości, kiedy od początku nauki mówi im się, że nie dadzą sobie sami rady: z testami w VI klasie, z egzaminami pod koniec gimnazjum, czy wreszcie z maturą? Metoda zastraszania i skuteczne zawyżanie poprzeczki jest najlepszą reklamą, bowiem uczniowie, przekonani o trudnościach ich czekających, sami szukają pomocy, oczywiście nie bezinteresownej.

Według różnych sygnałów, ceny korepetycji wahają się w przedziale od 30 do 50 zł za godzinę, a największą popularnością cieszą się: matematyka, języki obce, chemia i historia, chociaż słyszy się nawet o języku polskim. Do tego dochodzą koszty dowozu dzieci i coś, czego nikt nie jest z stanie zwrócić i dzieciom, i rodzicom - stracony czas. Na pocieszenie można jednak dodać, że zdarzają się nauczyciele organizujący we własnym zakresie bezpłatne spotkania z uczniami, tzw. fakultety.

reklama

Nadzieją dla bardziej zdeterminowanych i zdolnych są licea w Koninie i Kaliszu, które motywowane większą rywalizacją placówek edukacyjnych, wychodzą naprzeciw, proponując bezpłatne zajęcia na uczniów zdecydowanych na zdawanie nietypowych przedmiotów na maturze (np. historię sztuki czy historię tańca). Szkoda tylko, że w Turku zamiast postępu i chęci niesienia kaganka oświaty, po raz kolejny zwycięża marazm i własny interes.

Drodzy Czytelnicy, jakie Wy macie odczucia i wspomnienia związane z tematem?

M.A. 

Podobne artykuły

CKE podała wstępne wyniki zbiorcze egzaminów...

CKE podała wstępne wyniki zbiorcze egzaminów...

4 sierp.
Egzamin karateków na stopnie szkoleniowe kyu

Egzamin karateków na stopnie szkoleniowe kyu

22 czerw.
Egzamin ósmoklasisty w ZPEW

Egzamin ósmoklasisty w ZPEW

22 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama