Dni Turku i Gminy Turek już za 5 dni!

wtorek 03 sierpnia 2021

Augustyna, Kamelii, Lidii

24°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

D.Jasak: Siła demokracji i prawo są po naszej stronie panie Pakuła

D.Jasak: Siła demokracji i prawo są po naszej stronie panie Pakuła
 

Zaostrza się konflikt pomiędzy nową koalicją PiS-ZT-RiP a Janem Pakułą. Prezentujemy pismo Dariusza Jasaka, skierowane do przewodniczącego Rady Miejskiej Turku.  

Szanowny Panie Przewodniczący

reklama

W związku z Pana pismem z dnia 18 marca AD 2016, chcę poinformować, że uważam Pana ocenę prawną za błędną i nie mającą podstaw w przepisach.

Twierdzi Pan – zresztą słusznie, że: „…projekty uchwał przedłożone do Rady Miejskiej Turku przez grupę radnych powinny trafić najpierw do Przewodniczącego Rady Miejskiej Turku, a następnie być przekazane za jego pośrednictwem do Burmistrza Miasta Turku w celu ich zaopiniowania.”

Radni wnoszący o sesję nadzwyczajną w swoim piśmie przekazanym do biura rady 7 marca AD 2016 wręcz wprost zwracali się do Pana o przekazanie za Pana pośrednictwem uchwał do Burmistrza w celu zaopiniowania. Zatem pytam: Dlaczego nie przekazał Pan naszych uchwał do zaopiniowania Burmistrzowi miasta? Nasze uchwały nie miały bowiem opinii Burmistrza.

reklama

Zasadne są też pytania: Na jakiej podstawie stwierdził Pan, że przekazaliśmy do Biura Rady uchwały z opinią Burmistrza? W jaki sposób Burmistrz naruszył uprawnienia przewodniczącego skoro Jego opinii nie ma na żadnej z uchwał dostarczonych do Biura Rady?

Uważam, że fakt nie rozróżniania opinii radcy prawnego od opinii Burmistrza, dyskwalifikuje Pana kompetencje do sprawowania funkcji Przewodniczącego Rady.

Dwunastu Radnych inicjujących zwołanie sesji nadzwyczajnej, postąpiło w zgodzie z Ustawą o Samorządzie Gminnym oraz Statutem Miasta. Podkreślam, że § 57 ust. 4 mówi o tym, że: „Projekty uchwał są opiniowane co do ich zgodności z prawem przez radcę prawnego Urzędu Miejskiego”. O taką opinię radni poprosili radcę prawnego Urzędu Miejskiego. Statut nie mówi nic o tym na jakim etapie procedowania wyżej wymieniona opinia prawna ma być udzielona.

Jestem zbulwersowany zachowaniem Pana Przewodniczącego i zdumiony, że człowiek z takim doświadczeniem politycznym postępuje niezgodnie z prawem, łamiąc zasady demokracji. Przecież jak na dłoni widać, że radnym SLD i TS pod Pana przewodnictwem trudno rozstać się ze stanowiskami. Wszystkimi sposobami szukacie metod na przedłużenie waszych rządów. Kompromitujecie się w ten sposób w oczach mieszkańców naszego miasta i powiatu. Dowodem na to jest niezwołanie sesji zwyczajnej w zaplanowanym wcześniej terminie tj. 17 marca br. Pytam się jaka jest tego przyczyna? Świadczy o tym niezwołanie sesji nadzwyczajnej na nasz wniosek z 7 marca br. ale także niezwołanie sesji nadzwyczajnej na wniosek burmistrza z 10 marca br., i ponowne zignorowanie wniosku o sesję nadzwyczajną z 17 marca br. Przejął Pan uchwały burmistrza i przekazał radnym TS i SLD aby złożyli je jako własne, wnosząc o sesję nadzwyczajną. Przestraszył się Pan, że spadnie na Was odpowiedzialność utraty przez miasto ponad 700 tys. zł. Poszukał Pan sposobu, by radni, którzy obecnie stanowią większość nie mogli Was pozbawić stanowisk.

Informuję Pana, że radni ZT, RiP i PiS będą cierpliwi. Poczekamy, aż zachowa się Pan jak trzeba lub ośmieszy do końca siebie i tych, którzy za Panem stoją. Siła demokracji i prawo są po naszej stronie. Będziemy konsekwentni i cierpliwi. Proszę Pana, by przyjął Pan nasz wniosek, proszę by postępował Pan zgodnie z prawem i zasadami demokracji. Proszę Pana, by zachował się Pan jak na przewodniczącego Rady Miejskiej Turku przystało

Z poważaniem
Dariusz Jasak

Podobne artykuły

Radni

Radni "PIS i Niezrzeszeni" chcą sesji w sprawie...

5 czerw.
Propaganda sukcesu Ziemi Turkowskiej, czyli...

Propaganda sukcesu Ziemi Turkowskiej, czyli brak...

29-12-2020
Kolejne zmiany w ZSR w Kaczkach Średnich. Czy...

Kolejne zmiany w ZSR w Kaczkach Średnich. Czy Jasak...

03-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama