wtorek 11 sierpnia 2020

Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

reklama

Apel: Dbajcie o poziom dyskusji publicznej w naszym mieście

Apel: Dbajcie o poziom dyskusji publicznej w naszym mieście - foto: wikimedia.org / Oliver Tacke
foto: wikimedia.org / Oliver Tacke 

Poniżej prezentujemy apel radnych stowarzyszenia Ziemia Turkowska skierowany do Redaktorów Naczelnych lokalnych portali internetowych.

Szanowni Redaktorzy Naczelni Lokalnych Portali Internetowych,

reklama

Piszemy do Państwa z apelem o dochowanie należytej dbałości o jakość i poziom dyskusji publicznej w naszym mieście. Jesteśmy zniesmaczeni faktem, że na portalach internetowych, którymi Państwo zarządzacie, pojawiają się teksty, które często mijają się z prawdą, a także obrażają inne osoby.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że jesteście otwarci na listy, w których można wyrazić swoje opinie na temat aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych w naszymi mieście i powiecie. Szokuje nas jednak fakt, że wiele z nich zawiera informacje niepotwierdzone, mijające się z prawdą. Teksty te zawierają często sformułowania obraźliwe dla innych osób. Pamiętajcie Państwo, że publikując tego typu wypowiedzi, przyczyniacie się do wulgaryzacji lokalnego życia publicznego!

Podobnie jest z tekstami Towarzystwa Samorządowego, w których wypisywane jest, że nasze miasto jest w tragicznym stanie. Jednak ci sami ludzie, którzy piszą te teksty, na sesjach przyznają, że do miasta wpływa 2 mln zł wpływów z podatków więcej, niż w latach poprzednich. Jak te fakty mają się do głoszonych przez TS opinii? Czy Towarzystwu Samorządowemu zależy na psuciu wizerunku miasta Turek w oczach mieszkańców i potencjalnych inwestorów?

reklama

Zarządzanie portalem to także obowiązki

Szanowni Redaktorzy Naczelni,

obejmując swoje stanowisko zobowiązywaliście się przestrzegać prawa prasowego. Art 25, podpunkt 4 prawa prasowego mówi wyraźnie, że Redaktor Naczelny „jest [...] obowiązany do dbania o poprawność języka materiałów prasowych oraz przeciwdziałania jego wulgaryzacji”. Jest to podyktowane tym, że media kształtują i upowszechniają wzorce zachowań. I to od Państwa, jako kierowników swoich Redakcji, zależy jaki przykład trafia do państwa Czytelników, często nieletnich.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteście zobowiązani do publikacji sprostowań lub odpowiedzi, lecz uważamy, że często osoby upominające się o to, nadużywają swoich praw, aby eskalować polityczny konflikt.

Prawo prasowe określa warunki, kiedy Redaktor Naczelny może odmówić opublikowania sprostowania lub odpowiedzi. Może się to stać m.in. wtedy, kiedy są one: nierzeczowe i nie odnoszą się do faktów, zawierają treści karalne lub naruszające dobra osób trzecich, a przede wszystkim ich treść lub forma nie jest zgodna z zasadami współżycia społecznego.

Dlatego prosimy, abyście zadbali, aby treści publikowane na Waszych portalach nie zaniżały poziomu publicznej dyskusji i nie obrażały innych osób.

Z poważaniem,
Radni Stowarzyszenia Ziemia Turkowska

Podobne artykuły

Już jutro wspólne pompowanie dla Kingi!

Już jutro wspólne pompowanie dla Kingi!

15 lip.
Listy do redakcji: Maciej Aniołczyk - list do...

Listy do redakcji: Maciej Aniołczyk - list do...

3 maj.
Listy do redakcji: Hipokryzja radnych PiS? Czy...

Listy do redakcji: Hipokryzja radnych PiS? Czy...

24 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama