piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

TS: Zainteresowanie D. Jasaka geotermią przyjmujemy z zadowoleniem

TS: Zainteresowanie D. Jasaka geotermią przyjmujemy z zadowoleniem
 

W związku z publicznym wystąpieniem przewodniczącego Jasaka z 22.03.2017 r., skierowanym do Zarządu TS, w sprawie konferencji dotyczącej geotermii jako impulsu do rozwoju, uprzejmie informujemy, że z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy Pana zainteresowanie tematyką geotermii.

Dostrzegamy w przewodniczącym Jasaku duży potencjał, jako w przedstawicielu władz samorządu terytorialnego, który może przyczynić się do wsparcia wykorzystania zasobów geotermalnych w Turku.

reklama

Mamy nadzieję, że przewodniczący Jasak zaangażuje się w tematykę geotermii i również za przykładem Zarządu TS, przedstawi publicznie informacje m.in. w sprawie konferencji jej uczestników, organizatorów, poruszonych tematów oraz swoje stanowisko w sprawie, cyt. „możliwości absorbcji środków zewnętrznych na geotermię” w Turku.

Korzystając z okazji, jako Zarząd TS, odpowiadamy i informujemy w sprawie geotermii w Turku, co następuje:

 • z inicjatywy przedstawicieli Stowarzyszenia „Zrównoważony Rozwój- Geotermia w Polsce” im. Królowej Jadwigi Oddział w Turku, którego aktywnymi członkami są przedstawiciele Zarządu TS, zostały zorganizowane trzy konferencje naukowo-techniczne pt. ODNAWIALNE ZASOBY I ŹRÓDŁA ENERGII SZANSĄ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU MIASTA I POWIATU TURECKIEGO”, tj.:

  reklama

- 23.06.2015 r. - O konieczności sięgania w okolicach Turku po energię z gorących wód podziemnych” – prof. Jacek Zimny, prof. Ryszard Henryk Kozłowski,

- 29.09.2015 r. - Energia geotermalna- szansą rozwoju powiatu tureckiego” – dr Dominik Stany,

- 15.03.2016 r. - Pierwsze w Polsce elektrociepłownie geotermiczne - koncepcja dla Miasta i Gminy TUREK (z możliwością finansowania na lata 2015-2022)” – Stanisław Jarecki Prezes Zarządu MPEC Konin Sp. z o. o.

Członkowie Zarządu Stowarzyszenia 28.05.2015 r., złożyli wizytę w Geotermii Uniejów im. Stanisława Olasa Sp. z o.o.

Zarząd Stowarzyszenia w 2016 r., dwukrotnie (6.04.2016 r., 19.05.2016 r.) zwrócił się do burmistrza Antosika w sprawie ujęcie w projekcie budżetu Gminy Miejskiej Turek w 2016 r. zadania „Wykonanie projektu prac geologicznych dla otworów geotermalnych wraz z analizą wykorzystania głębokich otworów Turek 1 i Turek 2” w wysokości 30.000 zł. Jednak burmistrz Antosik nie udzielił Zarządowi Stowarzyszenia żadnej odpowiedzi.

Zarząd Stowarzyszenia w lipcu 2016 r. wydał i rozpropagował ulotkę informacyjną, pt. „Geotermia w Turku – Czy Turek może być ogrzewany energią ziemi ? Oczywiście !”.

 • dnia 3.06.2016 r. ukazała się informacja Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska
  i Gospodarki Wodnej
  o przeznaczeniu 700 mln złotych na projekty geotermalne w Polsce, w ramach których NFOŚiGW wspiera finansowo prace rozpoznawcze  i wdrożenia w dwóch obszarach, tj.:

- dofinansowanie przedsięwzięcia dla rozpoznania możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych. Alokacja programu wynosi 200 mln zł, beneficjentami mogą być podmioty uprawnione do realizacji przedsięwzięć z zakresu rozpoznawania możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych. Formą finansowania jest dotacja – dla samorządów w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych, dla innych beneficjentów do 50 – 70% kosztów kwalifikowanych w zależności od wielkości przedsiębiorstwa składającego wniosek. Nabór wniosków jest realizowany w sposób ciągły,

-dofinansowanie przedsięwzięcia budowy nowych lub rozbudowy istniejących ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnych, modernizacji lub rozbudowy źródeł energii o ciepłownię/elektrociepłownię geotermalną oraz wykonanie lub rekonstrukcja otworu. Alokacja programu wynosi 500 mln zł,

 • ponadto 200 mln zł zostało przeznaczone z Funduszy Europejskich na inwestycje geotermalne.

Jako Zarząd TS uważamy, że istnieją bardzo dogodne warunku do sięgnięcia po zasoby geotermalne zlokalizowane pod Turkiem, ponieważ:

 • wykorzystanie zasobów geotermalnych w elektrociepłowniach daje możliwość obniżenia opłat za energię elektryczną i grzewczą,

 • zasoby geotermalne są odnawialne, tzn. niewyczerpalne, dające energię w sposób bezemisyjny, ekologiczny. Są miejscowe, własne, nie wymagające dalekiego przesyłu, uzyskiwane przy bardzo niskich kosztach wydobycia i spełniające wymogi bezpieczeństwa energetycznego,

 • energia geotermalna może być wykorzystana dla nowej produkcji przemysłowej, ogrzewania miasta, oraz basenów termalnych, które można zlokalizować na terenie OSiRu, przy ulicy Armii Krajowej i dla lecznictwa. Umożliwia rozwijanie produkcji żywności. Pozostawia piękny krajobraz.

W tej jakże ważkiej dla naszego miasta sprawie jakim jest wykorzystanie gorących wód, zwracamy się do wszystkich, którzy pracują na rzecz miasta i jego mieszkańców o podjęcie współpracy ponad podziałami.

Jednocześnie dziękujemy tym kilkuset mieszkańcom Turku, którzy już poparli swoimi podpisami wniosek do Budżetu Obywatelskiego, wykonania zadania pt. „Wykonanie projektu prac geologicznych dla otworów geotermalnych wraz z analizą wykorzystania głębokich otworów Turek 1 i Turek 2

Liczymy, że zjednoczenie w tak ważnej dla miasta sprawie da impuls do szerszej współpracy dla miasta i mieszkańców.

Aby to zadanie mogło zostać zrealizowane prosimy o jego poparcie w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim.

Turek, dnia 5 kwietnia 2017 r.

Zarząd
Koła Miejskiego w Turku
Towarzystwa Samorządowego

Podobne artykuły

Wniosek na odwiert i budowę ciepłowni...

Wniosek na odwiert i budowę ciepłowni geotermalnej...

31-12-2019
Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo...

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo Samorządowe...

28-06-2019
Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

26-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama