środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

TS: Odwiert na 2200 m graniczy z sabotażem. Wód geotermalnych trzeba szukać głębiej

TS: Odwiert na 2200 m graniczy z sabotażem. Wód geotermalnych trzeba szukać głębiej - foto: freeimages.com / Jan Mocnak
foto: freeimages.com / Jan Mocnak 

Szanowny Pan Romuald Antosik – Burmistrz Miasta Turku

Jako podmioty inicjujące i propagujące przedsięwzięcie Geotermia Turek, czujemy się odpowiedzialni za prawidłową jego realizację. Zobowiązaliśmy się, że dołożymy wszelkich starań, aby obecne władze miasta Turku, poważnie i odpowiedzialnie podeszły do inwestycji w Geotermię Turek.

reklama

Dlatego w związku z podjętymi przez Pana działaniami w sprawie wykonania odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód geotermalnych o głębokość 2.200 metrów, stwierdzamy, że jest to nieprzemyślana i zła decyzja, którą należy zweryfikować i poprawić, tak aby w sposób efektywny wykorzystać zasoby geotermalne znajdujące się na terenie miasta Turku oraz publiczne środki finansowe przeznaczone na ten cel przez Rząd RP.

Na wstępie chcemy wyrazić swoje zdziwienie i rozczarowanie, że w tak ważnej sprawie dla Turku i jego mieszkańców przed podjęciem decyzji w sprawie inwestycji geotermalnej nie przeprowadził Pan konsultacji społecznych w tym z podmiotami działającymi na terenie miasta, dla których sprawa Geotermii Turek stanowi przedmiot bieżącej działalności. Nie znamy Pana planów związanych z wykorzystaniem zasobów geotermalnych znajdujących się na terenie miasta Turku. Uważamy jednak, że jest to złożony proces inwestycyjny, który wymaga zaangażowania i współpracy ponad wszelkimi podziałami, tak aby optymalnie go zaplanować i wykonać.

W naszej ocenie energia geotermalna może być wykorzystana dla nowej produkcji przemysłowej, w elektrociepłowni dającej możliwość obniżenia opłat za energię elektryczną i grzewczą dla potrzeb miasta oraz basenów termalnych i dla lecznictwa, a także rozwijania produkcji żywności, przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju i poprawie jakości powietrza. Jednak aby wykorzystać zasoby złóż geotermalnych znajdujących się pod Turkiem w tych celach, należy wykonać odwiert badawczo-eksploatacyjny na odpowiedniej głębokości, a także zastosować nowszą technologię w postaci sprężarkowej pompy ciepła zamiast starszej technologicznie absorpcyjnej pompy ciepła.

reklama

W szczególności chcemy zwrócić Panu uwagę, że dopiero wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego wód geotermalnych na odpowiedniej głębokości i zastosowaniu sprężarkowej pompy ciepła pozwoli ocenić czy złoża tych gorących wód wystarczą na zaspokojenie potrzeb przyszłych pokoleń turkowian. Najważniejsze jest to, aby sprawy wód geotermalnych w Turku nie traktował Pan w sposób doraźny na potrzeby teraźniejszych i partykularnych interesów politycznych, ale żeby myślał Pan o przyszłości Naszego miasta.

Proponujemy wstrzymać się z ogłoszeniem przetargu na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód geotermalnych o głębokość 2.200 metrów, do czasu poprawienia całej dokumentacji i uzyskania dodatkowego dofinansowania, tak aby wykonać odwiert badawczo-eksploatacyjny na głębokość co najmniej 5.000 metrów, który pozwoli na prawidłową i optymalną realizację całej inwestycji z korzyścią dla mieszkańców Turku. Wykonanie otworu badawczego o głębokości 2.200 metrów jest niecelowe, graniczące z sabotażem. Na terenie Turku wykonane już zostały 2 otwory głębokie Turek 1 i Turek 2 o zbliżonej głębokości.

Wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego wód geotermalnych o głębokości co najmniej 5.000 metrów, proponujemy po przeprowadzonych konsultacjach z prof. Jackiem Zimnym z AGH, ekspertem w dziedzinie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w tym geotermalnej, członkiem powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Narodowej Rady Rozwoju.

Towarzystwo Samorządowe w Turku

Stowarzyszenie „Zrównoważony Rozwój- Geotermia w Polsce” im. Św. Królowej Jadwigi Oddział w Turku

Turecki Klub Ekologiczny w Turku

*tytuł pochodzi od redakcji

Podobne artykuły

Blisko 20 mln zł z Funduszy Norweskich na...

Blisko 20 mln zł z Funduszy Norweskich na geotermię...

21 lip.
Ciepłownia geotermalna dla Turku za 55 mln zł....

Ciepłownia geotermalna dla Turku za 55 mln zł....

5 lt.
Wniosek na odwiert i budowę ciepłowni...

Wniosek na odwiert i budowę ciepłowni geotermalnej...

31-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama