piątek 13 grudnia 2019

Dalidy, Juliusza, Łucji

reklama

TS: Odwiert na 2200 m graniczy z sabotażem. Wód geotermalnych trzeba szukać głębiej

TS: Odwiert na 2200 m graniczy z sabotażem. Wód geotermalnych trzeba szukać głębiej - foto: freeimages.com / Jan Mocnak
foto: freeimages.com / Jan Mocnak 

Szanowny Pan Romuald Antosik – Burmistrz Miasta Turku

Jako podmioty inicjujące i propagujące przedsięwzięcie Geotermia Turek, czujemy się odpowiedzialni za prawidłową jego realizację. Zobowiązaliśmy się, że dołożymy wszelkich starań, aby obecne władze miasta Turku, poważnie i odpowiedzialnie podeszły do inwestycji w Geotermię Turek.

reklama

Dlatego w związku z podjętymi przez Pana działaniami w sprawie wykonania odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód geotermalnych o głębokość 2.200 metrów, stwierdzamy, że jest to nieprzemyślana i zła decyzja, którą należy zweryfikować i poprawić, tak aby w sposób efektywny wykorzystać zasoby geotermalne znajdujące się na terenie miasta Turku oraz publiczne środki finansowe przeznaczone na ten cel przez Rząd RP.

Na wstępie chcemy wyrazić swoje zdziwienie i rozczarowanie, że w tak ważnej sprawie dla Turku i jego mieszkańców przed podjęciem decyzji w sprawie inwestycji geotermalnej nie przeprowadził Pan konsultacji społecznych w tym z podmiotami działającymi na terenie miasta, dla których sprawa Geotermii Turek stanowi przedmiot bieżącej działalności. Nie znamy Pana planów związanych z wykorzystaniem zasobów geotermalnych znajdujących się na terenie miasta Turku. Uważamy jednak, że jest to złożony proces inwestycyjny, który wymaga zaangażowania i współpracy ponad wszelkimi podziałami, tak aby optymalnie go zaplanować i wykonać.

W naszej ocenie energia geotermalna może być wykorzystana dla nowej produkcji przemysłowej, w elektrociepłowni dającej możliwość obniżenia opłat za energię elektryczną i grzewczą dla potrzeb miasta oraz basenów termalnych i dla lecznictwa, a także rozwijania produkcji żywności, przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju i poprawie jakości powietrza. Jednak aby wykorzystać zasoby złóż geotermalnych znajdujących się pod Turkiem w tych celach, należy wykonać odwiert badawczo-eksploatacyjny na odpowiedniej głębokości, a także zastosować nowszą technologię w postaci sprężarkowej pompy ciepła zamiast starszej technologicznie absorpcyjnej pompy ciepła.

reklama

W szczególności chcemy zwrócić Panu uwagę, że dopiero wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego wód geotermalnych na odpowiedniej głębokości i zastosowaniu sprężarkowej pompy ciepła pozwoli ocenić czy złoża tych gorących wód wystarczą na zaspokojenie potrzeb przyszłych pokoleń turkowian. Najważniejsze jest to, aby sprawy wód geotermalnych w Turku nie traktował Pan w sposób doraźny na potrzeby teraźniejszych i partykularnych interesów politycznych, ale żeby myślał Pan o przyszłości Naszego miasta.

Proponujemy wstrzymać się z ogłoszeniem przetargu na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód geotermalnych o głębokość 2.200 metrów, do czasu poprawienia całej dokumentacji i uzyskania dodatkowego dofinansowania, tak aby wykonać odwiert badawczo-eksploatacyjny na głębokość co najmniej 5.000 metrów, który pozwoli na prawidłową i optymalną realizację całej inwestycji z korzyścią dla mieszkańców Turku. Wykonanie otworu badawczego o głębokości 2.200 metrów jest niecelowe, graniczące z sabotażem. Na terenie Turku wykonane już zostały 2 otwory głębokie Turek 1 i Turek 2 o zbliżonej głębokości.

Wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego wód geotermalnych o głębokości co najmniej 5.000 metrów, proponujemy po przeprowadzonych konsultacjach z prof. Jackiem Zimnym z AGH, ekspertem w dziedzinie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w tym geotermalnej, członkiem powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Narodowej Rady Rozwoju.

Towarzystwo Samorządowe w Turku

Stowarzyszenie „Zrównoważony Rozwój- Geotermia w Polsce” im. Św. Królowej Jadwigi Oddział w Turku

Turecki Klub Ekologiczny w Turku

*tytuł pochodzi od redakcji

Podobne artykuły

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo...

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo Samorządowe...

28 czerw.
Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

26 czerw.
Wideo: Ruszył odwiert geotermalny w Turku

Wideo: Ruszył odwiert geotermalny w Turku

28 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama