czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

TS: Koło zrobi odwiert na 3600m, a Turek na 2200m? Czy to działanie pozorowane?

TS: Koło zrobi odwiert na 3600m, a Turek na 2200m? Czy to działanie pozorowane? - foto: freeimages.com / Hillary Gracier
foto: freeimages.com / Hillary Gracier 

Szanowny Pan Romuald Antosik – Burmistrz Miasta Turku

13 sierpnia 2018r. ukazała się na stronie Urzędu Miejskiego w Turku, odpowiedź dr Kępińskiej i dr Długosza krytyczna do naszego listu z 3 sierpnia 2018r. odnośnie głębokości otworu badawczego, dokonana prawdopodobnie na zlecenie burmistrza Antosika.

reklama

W odpowiedzi autorzy bronią decyzji wykonania otworu badawczego o głębokości 2200m, co nie może dziwić, ponieważ są autorami naszym zdaniem błędnej koncepcji, w wyniku której 14 milionów zł przeznaczone ze środków zewnętrznych i 3 miliony środków miasta przeznaczonych na opłacenie podatku VAT zostanie źle wykorzystane.

Jeszcze raz zwracamy uwagę, że w naszej ocenie energia geotermalna może być wykorzystana dla nowej produkcji przemysłowej, w elektrociepłowni dającej możliwość obniżenia opłat za energię elektryczną i grzewczą dla potrzeb miasta oraz basenów termalnych i dla lecznictwa, a także rozwijania produkcji żywności, przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju i poprawie jakości powietrza. Jednak aby wykorzystać zasoby złóż geotermalnych znajdujących się pod Turkiem w tych celach, należy wykonać odwiert badawczo-eksploatacyjny na odpowiedniej głębokości, a także zastosować nowszą technologię w postaci sprężarkowej pompy ciepła zamiast starszej technologicznie absorpcyjnej pompy ciepła.

Nadal stoimy na stanowisku, aby wstrzymać się z ogłoszeniem przetargu na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód geotermalnych o głębokość 2.200 metrów, do czasu poprawienia całej dokumentacji i uzyskania dodatkowego dofinansowania, tak aby wykonać odwiert badawczo-eksploatacyjny na głębokość co najmniej 5.000 metrów, który pozwoli na prawidłową i optymalną realizację całej inwestycji z korzyścią dla mieszkańców Turku. Wykonanie otworu badawczego o głębokości 2.200 metrów jest niecelowe, graniczące z sabotażem.

Jednocześnie ponownie przypominamy, że w tak ważnej sprawie dla przyszłości Turku i jego mieszkańców nie przeprowadził Pan konsultacji społecznych mimo wcześniejszych obietnic wyborczych, cyt. z Pana założeń programowych jako kandydata na burmistrza Turku, „Turek dziś potrzebuje nowego burmistrza. Takiego, który: słucha mieszkańców, konsekwentnie i uczciwie realizuje obietnice, a także myśli o swoim mieście i działa nade wszystko w imię pomyślności przyszłych pokoleń.”.

reklama

UZASADNIENIE

1/ Na terenie Turku wykonane już zostały otwory głębokie Turek 1 o głębokości około 3000m – w rejonie skrzyżowania ulicy Milewskiego z Aleją Solidarności i Turek 2 o głębokości około 2200m – na terenie Elektrowni.

Po co zatem wykonywać trzeci otwór badawczy o głębokości 2200m, w odległości około 1 km od już wykonanych ? Temperatura wody na tej głębokości jest stosunkowo niska – około 70 stopni Celsjusza a jej przydatność do celów energetycznych jest znikoma.

2/ Miąższość utworów kredowych na terenie Turku położonego w Centrum niecki mogileńsko – łódzkiej jest największa w Polsce i wynosi około 3000m. Jak zatem sięgnąć do utworów jury dolnej położonej znacznie niżej za pomocą otworu o głębokości 2200m. Otwór tej głębokości prawdopodobnie nie sięgnie nawet do wodonośnych utworów kredy dolnej.

3/ Istnieje niepowtarzalna szansa poznania struktury geologicznej pod miastem za środki zewnętrzne. Przewiercenie otworów kredy a następnie, jury w tym wodonośnej jury dolnej oraz triasu, szczególnie triasu środkowego – wapień muszlowy o bardzo prawdopodobnej strukturze porowato – szczelinowatej i zasobach wód geotermalnych o temperaturze dwukrotnie przewyższającej temperaturę wody na głębokości 2200m.

4/ Jak zatem wytłumaczyć, że miasto Koło planuje wykonać otwór badawczy GT-1 Koło, o głębokości 3600m, gdzie spodziewa się osiągnąć warstwy jury dolnej, a warstwy wodonośne kredy dolnej na głębokości 2420m -2690m w sytuacji gdy miąższość utworów kredowych jest tam o około 400m mniejsza niż pod Turkiem ?

Reasumując trudno dostrzec celowość wykonania otworu badawczego o głębokości 2200m istnieje konieczność dokonania szczegółowej analizy przedsięwzięcia i wykonanie otworu badawczego o głębokości co najmniej 5000m. Pozyskane środki zostaną dobrze użyte a uzyskane efekty służyć będą społeczności Turku bardzo długo. Uzyskanie wód geotermalnych o temp. Ok. 140 stopni Celsjusza a nawet wyższej umożliwi jej bezpośrednie stosowanie do podgrzewania wody grzewczej, a także po zastosowaniu sprężarkowych pomp ciepła do produkcji energii elektrycznej. Schłodzona woda mogłaby mieć zastosowanie uzdrowiskowo lecznicze a nawet jeśli będzie jej odpowiednia jakość do bezpośredniego spożycia w tym w instalacji wodociągowej.

Nieodparcie cisną się pytania czy wykonanie otworu o głębokości 2200m to działanie pozorowane ?

Wykonanie otworu badawczego GT-1 Turek o głębokości 2200m pozbawione jest głębszego sensu i jest trudne do pojęcia.

Należy także zadać pytanie.

Dlaczego otwór badawczy w Kole ma głębokość 3600m, a w Turku tylko 2200m. Czy tylko Koło ma odnieść sukces?

A, co do Antosika, to znów będzie mógł powiedzieć. To nie ja. To ONI. Czy takie działanie może służyć przyszłym pokoleniem?

Towarzystwo Samorządowe w Turku

Stowarzyszenie „Zrównoważony Rozwój- Geotermia w Polsce” im. Św. Królowej Jadwigi Oddział w Turku

Turecki Klub Ekologiczny w Turku

Podobne artykuły

Z zakładu karnego na mury liceum! Kawka była w...

Z zakładu karnego na mury liceum! Kawka była w szoku!

30 kw.
Półtora hektara pod geotermię

Półtora hektara pod geotermię

15 lt.
Voucher na uruchomienie odwiertu trafił do...

Voucher na uruchomienie odwiertu trafił do zwycięzcy...

10 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama