poniedziałek 17 czerwca 2019

Laury, Leszka, Marcjana

reklama

Najważniejsze zagadnienia w uprawie ogórków

Najważniejsze zagadnienia w uprawie ogórków
 

Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. Swoją popularność zawdzięczają dość łatwej uprawie oraz walorom smakowym. Wykorzystywane są nie tylko jako dodatek do sezonowych sałatek i surówek, ale także na przetwory zimowe. Co prawda wartość odżywcza ogórków nie jest duża, ale są one cenione ze względu na swoje właściwości odkwaszające. Poza tym są niskokaloryczne i pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu. Sok z ogórków ma działanie przeciwzmarszczkowe, odtruwające i rozjaśniające na skórę, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Wybór miejsca do uprawy ogórków

Stanowisko do uprawy ogórków powinno być dobrze nasłonecznione, a gleba łatwo się nagrzewająca. Ważne jest także to, aby podłoże było żyzne i dobrze przepuszczające wodę o dużej zawartości próchnicy i odczynie zbliżonym do obojętnego. Jesienią roku wcześniejszego warto zastosować obornik w miejscu przewidzianym pod uprawę ogórków w następnym roku, a także przeprowadzić wapnowanie. Dla powodzenia uprawy ogórków ważny jest także właściwy płodozmian oraz odpowiednio dobrane sąsiedztwo. Nie należy wysiewać ogórków po innych warzywach dyniowatych częściej niż co 3-4 lata. Dobrym miejscem pod ich uprawę będzie natomiast stanowisko, na którym w poprzednim roku rosły pomidory, buraki, ziemniaki, fasola, groch czy cebula. Idealnym sąsiedztwem dla grządki z ogórkami będzie m.in. kukurydza, koper, pietruszka oraz groch.

reklama

Kiedy i jak sadzić ogórki w gruncie

Ogórki wysiewamy bezpośrednio do gruntu w momencie, kiedy niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków minie, czyli najczęściej około połowy maja. Dobre nasiona wszelkich warzyw do nabycia w sklep-nasiona.pl . Gleba powinna osiągnąć już temperaturę około 10 stopni C. Ciepła i wilgotna ziemia zagwarantuje nam równomierny wschód roślin. Nasiona w gruncie najlepiej umieścić w gniazdach po 2-3, a kiedy wzejdą pozostawić jedynie najsilniejszą roślinę. Bardzo ważne jest przy tym to, aby zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi roślinami, ponieważ ogórki silnie się rozrastają. Właściwy rozstaw ogórków w rzędzie nie powinien być mniejszy niż 15 cm. Odstępy pomiędzy rzędami powinny natomiast wynosić 70-120 cm. Ogórki możemy także uprawiać z wcześniej przygotowanej rozsady. W tym celu wysiewamy nasiona ogórków po 2-3 sztuki w doniczkach około połowy kwietnia. Zastosowanie doniczek jest bardzo ważne, ponieważ ogórki nie najlepiej znoszą przesadzanie. Dzięki temu ich bryła korzeniowa jest mniej narażona na uszkodzenie podczas przesadzania do gruntu. Po wzejściu usuwamy słabsze egzemplarze, pozostawiając tylko najsilniejszą sztukę. Po około 4 tygodniach w momencie, kiedy rośliny mają już po kilka liści, rozsada jest gotowa do wysadzenia do gruntu. Zanim jednak to zrobimy, warto wcześniej zahartować rośliny.

Jak pielęgnować ogórki gruntowe?

Ogórki mają płytki system korzeniowy, a wytwarzają długie pędy sięgające nawet 4 m, dlatego wymagają intensywnego podlewania, szczególnie w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Bardzo ważne jest to, aby robić to regularnie. Okazjonalne nawadnianie może bowiem spowodować zrzucanie zawiązków kwiatowych. Nie należy przy tym stosować zimnej wody, ponieważ zahamuje to wzrost ogórków i także może spowodować zrzucanie zawiązków. Staramy się unikać również podlewania ogórków wieczorem. Lepiej robić to rano, ponieważ zmniejszy to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Dla powodzenia uprawy ogórków bardzo ważne jest regularne odchwaszczanie roślin oraz spulchnianie ziemi wokół nich. Usuwanie chwastów jest szczególnie ważne na początku uprawy, kiedy pędy ogórków są jeszcze małe. Później na skutek zacieniania i przygniatania, ogórki same eliminują inne rośliny ze swojego otoczenia. Podczas spulchniania ziemi wokół roślin nie należy głęboko jej przekopywać, maksymalnie 2-3 cm, ponieważ ogórki mają płytki system korzeniowy, który moglibyśmy uszkodzić. Ważne jest także uzupełnianie składników pokarmowych takich jak azot, fosfor i potas w trakcie okresu wegetacji.

Podobne artykuły

Turek: Włamał się, by ukraść wódkę. Miał już 4...

Turek: Włamał się, by ukraść wódkę. Miał już 4...

22-07-2017
Demolka w markecie. 4 000 zł strat

Demolka w markecie. 4 000 zł strat

22-03-2016
Tuliszków: Złodzieje okradli sklep

Tuliszków: Złodzieje okradli sklep

20-01-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama