piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Listy do redakcji: Rozprawa administracyjna ws. zmiany pozwolenia zintegrowanego dla Zespołu Elektrowni PAK

Listy do redakcji: Rozprawa administracyjna ws. zmiany pozwolenia zintegrowanego dla Zespołu Elektrowni PAK  - Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Fotorzepa, Bartosz Jankowski 

Mając na względzie zasadę obiektywizmu i przejrzystości postępowania, a także pogłębiania zaufania społecznego, Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, zdecydował o przeprowadzeniu w dniu 17 sierpnia br. rozprawy administracyjnej w toku postępowania ws. zmiany pozwolenia zintegrowanego dla instalacji eksploatowanych przez Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A.

Rozprawa administracyjna miała na celu umożliwienie wypowiedzenia się stron oraz uczestnika postępowania, którzy dodatkowo mogą składać wyjaśnienia, zgłaszać żądania, propozycje, zarzuty i przedstawiać dowody na ich poparcie oraz wypowiadać się co do wyników postępowania. Stronami w tym postępowaniu są: ZE PAK S.A. oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Natomiast Fundacja Greenpeace Polska jest uczestnikiem na prawach strony.

reklama

Na rozprawę administracyjną stawili się jedynie przedstawiciele ZE PAK S.A. Nie pojawił się przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Natomiast pełnomocnik Fundacji Greenpeace Polska, przesłał swoje stanowisko na piśmie. Nieobecność podczas rozprawy uzasadniał cyt.: „iż z uwagi na panującą pandemię COVID-19 oraz związane z tym ryzyko, Fundacja podjęła decyzję o niestawiennictwie na rozprawie". Należy podkreślić, że Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zapewnił wszelkie zasady bezpieczeństwa związane z trwającą pandemią. Rozprawa odbyła się w dużej, przestronnej sali, tak aby zapewnić odpowiedni dystans między poszczególnymi uczestnikami. Zapewnione zostały także maseczki ochronne i rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji.

W dalszej kolejności Marszałek Województwa Wielkopolskiego wyda rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie, zgodnie z obowiązującymi przepisami zarówno prawa unijnego, jak i polskiego.

Pozwolenie zintegrowane obejmuje: Elektrownię Pątnów, która wytwarza energię elektryczną dla krajowego systemu elektroenergetycznego oraz Elektrownię Konin, która wytwarza energię elektryczną dla krajowego systemu elektroenergetycznego i ciepło jako centralne źródło ciepła dla miasta Konina.

Rozprawę administracyjną poprzedziło wielomiesięczne, wnikliwe postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w którym zapewniony został także udział społeczeństwa. Zebrany materiał dowodowy poddano specjalistycznej ocenie przez zespół pracowników Departamentu. Brano pod uwagę zarówno sam wniosek, jak i uwagi biorącej czynny udział w postępowaniu Fundacji Greenpeace Polska oraz własne postępowanie wyjaśniające. W toku postępowania odbywały się spotkania robocze z ZE PAK S.A., natomiast przedstawiciele Fundacji zapoznawali się z dokumentacją. Przedmiotem analizy była również lokalizacja instalacji w sąsiedztwie odkrywek węgla brunatnego oraz fakt, że  grupa ZE PAK S.A. wyraziła chęć czynnego włączenia się w proces transformacji energetycznej subregionu.  W trakcie prowadzonych konsultacji społecznych, do Departamentu Środowiska wpłynęło około 2,5 tys. maili z prośbą o nieprzyznawanie Elektrowni Konin oraz Pątnów odstępstw od granicznych wielkości emisyjnych. Wszystkie maile zawierają taką samą treść, która jest także spójna z informacją na koncie facebook Greeanpeace. Niektóre informacje muszą zostać dodatkowo zweryfikowane, ponieważ właściciele adresów mailowych sygnalizują wysłanie listów bez ich wiedzy.

reklama

Przypomnijmy, że w lutym 2018 r., Marszałek Województwa Wielkopolskiego wezwał Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. do dostosowania posiadanego pozwolenia zintegrowanego do wymogów określonych w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2017/1442 z 31.07.2017 r., ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE. Zmiany wymagają między innymi: opis instalacji, charakterystyka stosowanej technologii, rodzaj i ilość wykorzystywanej energii, materiałów, surowców i paliw, warunki wprowadzania do środowiska substancji energii oraz monitoring emisji.

Warto też dodać, że w analogicznej sprawie związanej ze zmianą pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Pątnów II, na początku sierpnia br. Minister Klimatu oddalił wszystkie zarzuty podniesione przez Fundację Greenpeace Polska i utrzymał w mocy decyzję Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
w Poznaniu

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Wideo: Wyburzono ostatnią chłodnię. Z panoramy...

Wideo: Wyburzono ostatnią chłodnię. Z panoramy Turku...

20 sierp.
Chłodnie kominowe będą już tylko wspomnieniem....

Chłodnie kominowe będą już tylko wspomnieniem. W...

19 sierp.
Wideo: Elektrownia

Wideo: Elektrownia "Adamów" odchodzi do przeszłości....

28 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama