Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

sobota 28 stycznia 2023

Agnieszki, Kariny, Lesława

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Listy do redakcji: Renta wdowia - inicjatywa obywatelska Nowej Lewicy

Listy do redakcji: Renta wdowia - inicjatywa obywatelska Nowej Lewicy
 

Szanowni Państwo. Drodzy mieszkańcy Turku i powiatu tureckiego

Dzisiaj już chyba nikt nie ma wątpliwości, że w wyniku nieodpowiedzialnych i nieudolnych rządów PiS nasz kraj i jego obywatele znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Niebotyczna inflacja, gigantyczny wzrost cen żywności, leków, opłat komunalnych, energii elektrycznej, paliw, wszelkiego rodzaju usług i świadczeń spowodowały, że wielu ludzi wręcz z przerażeniem patrzy w przyszłość a znaczna liczba już obecnie żyje w biedzie. Ubóstwo w szczególności dotyka osoby samotne, emerytów i rencistów. Po opłaceniu należności za czynsz, energię elektryczną i zakupie niezbędnych leków wręcz grosze pozostają im na podstawowe produkty żywnościowe. W związku z taką sytuacją Rada Krajowa Nowej Lewicy podjęła decyzję, aby poprzez inicjatywę obywatelską wprowadzić zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, KRUS oraz niektórych innych ustaw i wprowadzić RENTĘ WDOWIĄ, którą wspiera Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Dlaczego inicjatywa obywatelska?

Dlatego ponieważ obawiamy się, że przy normalnej inicjatywie poselskiej projekt naszej ustawy pani marszałek Witek wrzuci do tzw. zamrażalki sejmowej i nie ujrzy on światła dziennego. Natomiast projekt złożony w wyniku inicjatywy obywatelskiej poparty co najmniej 100 tysiącami podpisów musi być rozpatrywany w przeciągu trzech miesięcy od chwili złożenia go w Sejmie, a gdyby nie został do końca rozpatrzony, musi być procedowany w następnej kadencji. RENTA WDOWIA, to realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce tak mężczyzn jak i kobiet. W większości jednak kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu. Osoby z najniższymi emeryturami to głównie kobiety – ich emerytury są nawet 40% niższe niż emerytury mężczyzn. Wszystkie osoby które nabyły prawo do renty lub emerytury w ZUS, KRUS, wojskowej, policyjnej lub wynikającej z Karty Nauczyciela, będą mogły wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie plus 50% świadczenia z którego rezygnują. Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo do wyboru – albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną – 85% emerytury męża. Proponujemy, żeby można było wybrać tę opcję, która daje większy przychód: wdowa może zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50% swojej emerytury. Kobiety często zajmowały się dziećmi, chorymi członkami rodziny i mają po prostu krótszy okres odprowadzania składek. Odpowiedzialne państwo, państwo godności musi to brać pod uwagę. Podobne rozwiązania do tego które my proponujemy, występują w innych państwach Unii Europejskiej.

reklama

Szanowni Państwo

Z chwilą zarejestrowania Krajowego Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej „Renta Wdowia” rozpoczynamy w naszym powiecie zbieranie podpisów pod projektem zmiany ustawy o emeryturach. Zwracamy się do Państwa o udział w tej akcji. Chcemy zaangażować do niej jak najliczniejsze rzesze mieszkańców miasta i powiatu. O pomoc zwrócimy się do przedstawicieli organizacji związkowych i społecznych, stowarzyszeń, emerytów i rencistów, zarządów Ogrodów Działkowych, OSP, sołtysów, wszystkich tych z Państwa którym na sercu leży poprawa losu dramatycznie ubożejących emerytów i rencistów. W naszym powiecie koordynatorką akcji „Renta Wdowia” jest Anita Dzieciątkowska-Pieścik, do której już dzisiaj można się zwracać z pytaniami na temat tego przedsięwzięcia.

Apelujemy do mieszkańców o składanie podpisów poparcia naszej inicjatywy podczas pełnionych dyżurów w każdą sobotę (do końca lutego) w godz. 10:00 – 13:00 w siedzibie Nowej Lewicy w Turku, ul. Kolska 19 (budynek SINTUR, I piętro pokój nr 5).

Przewodniczący Zarządu Powiatowego Nowej Lewicy w Turku
Marian Mirosław Marczewski

Kontakt telefoniczny:
Anita Dzieciątkowska-Pieścik 605-904-907, Andrzej Kwiatkowski 669-466-761.

Zapraszamy.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Nie róbcie polityki tylko...

Listy do redakcji: Nie róbcie polityki tylko...

07-12-2022
Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca...

Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca...

26-11-2022
Listy do redakcji: Apel do organizatorów Biegów...

Listy do redakcji: Apel do organizatorów Biegów...

07-11-2022

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama