sobota 13 lipca 2024

Danieli, Irwina, Małgorzaty

reklama

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!
 

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać.

W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło.

reklama

Niestety, musimy mierzyć się z groźbą, jaką jest dominacja globalnych gigantów technologicznych na rynku polskich mediów. To organizacje niezwykle potężne i wpływowe. Wskutek szybkiego rozwoju przejęły lwią część środków reklamowych finansujących dotąd polskie media. Bezkarnie i nieodpłatnie wykorzystują tworzone przez nas treści, a zyski przekazują za granicę. Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy. Niestety, po raz kolejny państwo w tej roli się nie sprawdza.

Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym kompletnie zlekceważono nasze postulaty. A o wiele nie zabiegaliśmy. Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne nam tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem.

To były nasze główne postulaty, kompletnie zignorowane przez MKiDN i Sejm. Sprawy, o których piszemy, są kluczowe dla polskich mediów, ambitnego dziennikarstwa i rzetelnej debaty o sprawach publicznych. Niechęć rządzących do zajęcia się tym problemem świadczy o braku odpowiedzialności i krótkowzroczności. Dziś nie jest jeszcze za późno.

Oddanie tych obszarów w całości globalnym graczom technologicznym nie tylko poważnie zuboży nas jako społeczeństwo, ale może też zagrozić demokracji, jaką znamy. Nie wolno do tego dopuścić. Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków!

reklama

Polscy wydawcy, redakcje i dziennikarze

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
W środę rolnicy znów zablokują drogi w...

W środę rolnicy znów zablokują drogi w powiecie. Przeczytaj zanim...

19 mrz.
Kolejna blokada ronda Dmowskiego we wtorek....

Kolejna blokada ronda Dmowskiego we wtorek. Rolnicze traktory pojawią...

19 lt.
Mnóstwo traktorów na rondzie Dmowskiego....

Mnóstwo traktorów na rondzie Dmowskiego. Protest rolników w Turku

9 lt.
Rolnicy znów zablokują miasto. Protesty na...

Rolnicy znów zablokują miasto. Protesty na drogach w całym kraju...

9 lt.
Podnośnik SH-24 trafi z PSP Turek do OSP...

Podnośnik SH-24 trafi z PSP Turek do OSP Władysławów?

06-12-2023
Legionów Polskich oraz Piłsudskiego...

Legionów Polskich oraz Piłsudskiego pozostaną zielone. Protesty...

29-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama