piątek 14 sierpnia 2020

Alfreda, Maksymiliana, Selmy

reklama

Z gimnazjalistami o raku szyjki macicy

Z gimnazjalistami o raku szyjki macicy - foto: A. Wszędybył
foto: A. Wszędybył 

W ubiegłym tygodniu uczniowie gimnazjum w Słodkowie spotkali się z przedstawicielkami Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. Wydarzenie zorganizowała Katarzyna Kropidłowska – koordynatorka tejże organizacji na terenie Wielkopolski.

Kwiat Kobiecości stworzył cykl programów edukacyjnych, skierowanych do różnych grup wiekowych, dla kobiet i mężczyzn. Do uczniów szkół trafić ma program „Młoda i zdrowa” i w jego ramach odbywają się spotkania z młodzieżą z gimnazjów i szkół średnich, na terenie całej Polski. – Mamy tutaj grono mieszane, złożone z panów i pań. Problem jest bardzo delikatny, gdyż jest to problem kobiecy ale nie tylko. Będziemy mówić o raku szyjki macicy, a za tego raka odpowiedzialny jest wirus HPV, który przenoszony jest drogą płciową – mówiła podczas spotkania w Słodkowie prezes Ida Karpińska.

reklama

Na początek młodzi ludzie obejrzeli krótki film. Materiał wideo prezentował trzy historie kobiet, którym przyszło się zmagać z rakiem szyjki macicy. W dalszej części spotkania panie z Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości opowiedziały młodym ludziom, jak ważna  dla naszego zdrowia jest profilaktyka, zmniejszająca ryzyko zachorowania na raka, na którą składa się korzystanie z możliwości szczepień przeciwko wirusowi HPV, wykonywanie badań cytologicznych pozwalających na wczesne wykrycie zmian w szyjce macicy. O sprawach stricte medycznych z nastolatkami porozmawiała położna Marta Kopciał.

Słuchajcie, dziennie 5 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. Codziennie w Polsce 10 kobiet dowiaduje się, ze ma raka szyjki macicy, z czego połowa umiera. TO nie musi się dziać. To można zmienić, gdyż ten rak jest wyjątkowy. Odpowiedzialny jest za niego wirus HPV, którego można całkowicie wyeliminować, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – wskazywała Ida Karpińska.

"Kwiat Kobiecości" jest organizacją na rzecz walki z rakiem szyjki macicy. Fundacja skupia się zarówno na propagowaniu działań profilaktycznych i edukacyjnych, jak i udzielaniu wsparcia kobietom zmagającym się z chorobą.

reklama

AW

Podobne artykuły

Siatkówka plażowa: Tobiasz Majcherek  i...

Siatkówka plażowa: Tobiasz Majcherek i Sebastian...

22-05-2017
Z Kowali do Kaczek czyli IV Integracyjny Rajd...

Z Kowali do Kaczek czyli IV Integracyjny Rajd...

08-05-2017
Pobiegnij na orientację i integruj się

Pobiegnij na orientację i integruj się

19-04-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama