Dni Turku i Gminy Turek już za 5 dni!

wtorek 03 sierpnia 2021

Augustyna, Kamelii, Lidii

22°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w akcji "Żonkile"

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w akcji
 

Akcja „Żonkile” to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943r.Te żółte kwiaty symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Do akcji zorganizowanej przez Muzeum Żydów Polskich „Polin” kolejny raz włączyli się uczniowie Gimnazjum nr 1. Jak co roku, po zajęciach wprowadzających do tematyki i obejrzeniu filmu „Nie było żadnej nadziei”, przygotowali papierowe kwiaty i wręczali je mieszkańcom Turku, informując, czego są one symbolem. Miłym zaskoczeniem dla gimnazjalistów był fakt, że kilkanaście osób wiedziało, jaką rocznicę obchodzimy 19 kwietnia.„Pamięć to życie” – słowa Agnieszki Holland, ambasadorki 5. edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile,” na długo pozostaną w pamięci młodych uczestników tego wydarzenia.

reklama

Członkowie kółka historii regionalnej dziękują wszystkim mieszkańcom Turku, którzy zechcieli ich wysłuchać i przyjąć symboliczny żonkil.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Akcja

Akcja "Żonkil" w Szkole Podstawowej nr 5

24-04-2018
Mieszkańcy ul. Stawickiego opiniowali projekt...

Mieszkańcy ul. Stawickiego opiniowali projekt ulicy

19-05-2017

"Wiwat Maj, Trzeci Maj!" zabrzmiało w Gimnazjum nr 1

29-04-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama