środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Akcja wyburzania komina elektrowni Adamów wsparła zbiórkę dla Oli!

Wideo: Akcja wyburzania komina elektrowni Adamów wsparła zbiórkę dla Oli! - foto. Wiesław Karbowy
foto. Wiesław Karbowy 

150-metrowy betonowy kolos, czyli komin wyłączonej dwa lata temu elektrowni Adamów zniknął dziś z panoramy Turku. Po blisko 60 latach najwyższa budowla w powiecie tureckim obrócono w gruz. Co ciekawe, dzisiejsza eksplozja wesprze akcję zbiórki dla Aleksandry Zwolińskiej z Malanowa znaczącą kwotą.

Zaplanowana na godzinę 12.00 akcja wyburzenia komina to kolejny etap prac rozbiórkowych niedziałającej od blisko 2 lat elektrowni Adamów. Dokładnie 1 stycznia 2018 roku o godz. 2:49 wyłączono najdłużej działający blok nr 2. Mierzący dokładnie 150 metrów wysokości komin był nierozłącznym elementem panoramy miasta od ponad 60 lat. Betonowy kolos znalazł się nawet na liście Wikipedii najwyższych obiektów tego typu w Polsce obok takich gigantów jak 306-metrowy komin elektrowni w Jaworznie czy 300-metrowy komin elektrociepłowni w Warszawie. Według informacji z MK Explosion, czyli firmy odpowiedzialnej za prace rozbiórkowe, oprócz akcji „położenia komina” przeprowadzone zostanie także wyburzenie 35-metrowej wieży kruszarek. Cała akcja jest zaplanowana w godzinach od 12.00 do 14.00, choć to ta pierwsza godzina, czyli 12.00 jest według Marcina Kruka z MK Explosion przewidziana jako finalna. Relacja z wydarzenia będzie transmitowana przez m.in. Polsat i TVN24, ale także lokalnie - na naszym FB (https://www.facebook.com/turek.online)

reklama

Eksplozja pomoże Aleksandrze Zwolińskiej

O dziwo dzisiejsza akcja będzie miała także i pozytywny wydźwięk. Za sprawą grupy osób dzisiejsze wydarzenie wyburzania komina wesprze zrzutkę dla Aleksandry Zwolińskiej, mieszkanki gm. Malanów cierpiącej na złośliwego raka mózgu. W dniu wczorajszym padł pomysł, aby zlicytować symboliczne naciśnięcie czerwonego przycisku odpalającego naszpikowaną materiałami wybuchowymi podstawę komina elektrowni. Na pomysł, aby ten symboliczny moment obrócić w rzecz namacalną czyli pieniądze, które wesprą zbiórkę funduszy na leczenie Oli wpadł Marcin Gadomski, mieszkaniec Korytkowa. Pomysłem podzielił się ze znanym wszystkim społecznikiem - Kacprem Drzewieckim oraz Marcinem Krukiem - właścicielem MK Explosion, którzy pomogli w realizacji. Po uzyskaniu zgody od właściciela terenu, czyli ZE PAK w osobie prezesa Woźnego, w środowy wieczór przeprowadzono licytację prawa do symbolicznego naciśnięcia czerwonego przycisku. Trwająca ponad 2 godziny licytacja zakończyła się dokładnie o godzinie 20.00 zwycięstwem dwóch osób. Panowie: Damian Pieszak oraz Damian Kałużny wylicytowali za dokładnie 26 tysięcy złotych prawo do wysadzenia komina Elektrowni Adamów. Na chwilę obecną z gigantycznej kwoty 885 tysięcy złotych potrzebnej na leczenie Aleksandry Zwolińskiej, do zebrania pozostało zaledwie 5%, czyli 40 tysięcy złotych. Brawa dla pomysłodawców i zwycięzców aukcji!

To nie pierwsze wyburzenie kominów w ZE PAK

Zaplanowane wyburzenie to nie pierwsza tego typu akcja w ramach kompleksu trzech elektrowni Pątnów Adamów Konin. W 2009 roku wyburzono m.in. dwa kominy elektrowni Konin o wysokości 100 i 120 metrów. Film z tego wydarzenia ukazujący przebieg akcji zamieścił swego czasu Sławomir Papiera - były reporter telewizyjny i właściciel TV Wielkopolska. Film ukazujący z różnych ujęć nie tylko sam moment wyburzenia konińskiego komina, ale także prace związane z rozplanowaniem i instalacją materiałów wybuchowych. Bardzo prawdopodobne, że w Turku będzie to wyglądało identycznie.

Podobne artykuły

Rozbiórka elektrowni Adamów wstrzymana. ZE PAK...

Rozbiórka elektrowni Adamów wstrzymana. ZE PAK zrywa...

30 kw.
Pożar sadzy w kominie na Kolskiej Szosie. To...

Pożar sadzy w kominie na Kolskiej Szosie. To kolejny...

24 mrz.
Wspaniały prezent dla Aleksandry Zwolińskiej na...

Wspaniały prezent dla Aleksandry Zwolińskiej na Boże...

28-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama