środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Fetowali wydanie monografii

Fetowali wydanie monografii
 

W miniony piątek w murach ZSO można było poczuć przedsmak wrześniowych obchodów 100-lecia istnienia tej placówki edukacyjnej. Wówczas szkolna aula wypełniła się po brzegi uczestnikami promocji książki "100 lat Liceum Ogólnokształcącego w Turku".

Uroczystość ta była - pełnym przemówień i podziękowań - sentymentalnym powrotem do przeszłości. Dyrektor Zielony mówił, iż powołanie do życia szkoły było dziełem, które przez 100 lat wpływało na losy wielu turkowian i mieszkańców okolicznych miejscowości. Jak usłyszeli goście spotkania, placówka na przestrzeni lat borykała się z rozmaitymi problemami, a wydarzenia historyczne potrafiły brutalnie rzutować na jej pracę. Jak zauważył dyr. ZSO, obecnej kadrze i uczniom pozostaje podtrzymywać wypracowane przez lata wzorce. Lech Zielony korzystając z okazji podziękował autorom publikacji, burmistrzowi, dyr. Wandzie Grzeszkiewicz, Radzie Miejskiej, sponsorom itp. Co ciekawe, właśnie Rada Miejska a nie zgodziła się na wsparcie 30 tysiącami złotych wydania monografii.

reklama

Jak zauważył dyrektor ZSO, dwa lata pracy zaowocowały ukazaniem się potężnej publikacji. – Oddajemy  książkę pod Wasz osąd, ale prosimy o łaskawe przyjęcie. Zdajemy sobie sprawę z jej niedoskonałości. Nie wynikają one jednak z naszego lenistwa, ale z ogromu materii, na której musieliśmy pracować – mówił Lech Zielony podkreślając, iż było to bazowanie na dziesiątkach, a nawet setkach dokumentów, protokołów itp.

Na zabranie głosu podczas promocji książki zdecydowało się wielu gości wydarzenia. Zdzisław Czapla nie omieszkał skupić się na wydawcy publikacji. Jak zauważył burmistrz, "Bibliotheca Turcoviana" jest lokalną dumą. Włodarz miasta mówił o całokształcie działań instytucji na przestrzeni lat, co pokazało, iż wszyscy mieszkańcy Turku mogą czuć się na swój sposób mecenasami kultury. – Całkowity koszt wszystkich wydań to blisko 370 tysięcy złotych. Ze sprzedanych książek uzyskaliśmy 120 tysięcy – informował burmistrz, przypominając o tym, jak dużą rolę "Bibliotheca Turcoviana" pełni w procesie promocji miasta.

Senator Ireneusz Niewiarowski z kolei mówił o swym szacunku dla kadry liceum oraz jego absolwentów, a Zbigniew Bartosik zapewnił, iż starostwo będzie miało swój udział w kosztach jubileuszu 100-lecia. Starosta miał na myśli przekazanie ponad 40 tys. zł na wykonanie pracowni chemicznej z „prawdziwego zdarzenia”. Wydania monografii gratulował także Rektor PWSZ w Koninie -  Mirosław Pawlak.

Po serii przemówień i podziękowań, swoje pięć minut otrzymali uczniowie ZSO. Młodzież uatrakcyjniła uroczystą promocję publikacji sceniczną wersją lekcji. Ta odwoływała się do rzeczywistości szkół polskich pod zaborami. Na licealnej scenie pojawił się także chór pod dyrekcją Marty Janickiej.

reklama

Publikację "100 lat Liceum Ogólnokształcącego w Turku" można zakupić m.in. w MiPBP w Turku. Całkowity koszt wydania monografii - wedle nieoficjalnych informacji - wyniósł ok. 56 tysięcy złotych. Kwota ok. 31 tysięcy została przekazana przez sponsorów. Jak udało się nam dowiedzieć, wkład finansowy maturzystów wyniósł ok. 5% kosztów wydania monografii.

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Po dyplom z Akademią. ANS w Koninie rozpoczęła...

Po dyplom z Akademią. ANS w Koninie rozpoczęła...

5 lip.
Wideo: Rozwój kompetencji przyszłości szansą...

Wideo: Rozwój kompetencji przyszłości szansą dla...

15-03-2018
Remonty w ZST za 1,5 mln zakończone. Budynek E...

Remonty w ZST za 1,5 mln zakończone. Budynek E...

21-12-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama