piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Poseł SLD apeluje w sprawie kopalń

Poseł SLD apeluje w sprawie kopalń - Wielkopolscy Avengersi: poseł Tomaszewski wraz z turkowskimi działaczami SLD
Wielkopolscy Avengersi: poseł Tomaszewski wraz z turkowskimi działaczami SLD 

Podczas gdy w piątek w Turku o czuwaniu nad losem górników zapewniał Zbigniew Dolata z PiS, stosowne kroki w sprawie prywatyzacji i jej warunków podjął także inny gnieźnieński poseł – Tadeusz Tomaszewski. W dniu 1 czerwca do premiera Donalda Tuska skierował on pismo dotyczące zawirowań wokół przekształceń własnościowych KWB „Adamów” i „Konin” z prośbą o zainteresowanie się sprawą.

We wspomnianym piśmie parlamentarzysta pokrótce przypomina tok procesu prywatyzacyjnego. Poseł zauważa, iż „związki zawodowe działające w spółce KWB „Konin” w Kleczewie oraz KWB „Adamów” S.A. z siedzibą w Turku domagały się od Ministra Skarbu Państwa prawa do rzetelnych i partnerskich rozmów w sprawie zawarcia umowy społecznej.” Tymczasem zdaniem polityka SLD stało się inaczej.

reklama

W swym liście do premiera poseł Tomaszewski ma za złe ekipie rządzącej sposób pochylenia się nad sprawami lokalnego kopalnictwa i formę ich rozmów ze związkowcami. „Kiedy wcześniej organizowano spotkanie w powyższej sprawie w resorcie skarbu państwa Poseł Tomasz Nowak – PO powiedział mi, jako posłowi opozycji, że te sprawy będziemy załatwiać w „swoim gronie”.” - wspomina w wystosowanym do premiera piśmie Tadeusz Tomaszewski. Parlamentarzysta zauważa, że prywatyzacja  wpływa na los ponad 5 tysięcy pracowników kopalń,  a tymczasem koalicja PO-PSL przypisała sobie prawo do decydowania w tej materii. Poseł przypomina także, że związkowcom spotkanie obiecał minister Budzanowski, ale do rozmów nie doszło.

Tadeusz Tomaszewski w swym liście wskazał premierowi, że na koniec kwietnia 2012 r. w regionie konińskim liczba bezrobotnych wynosi ponad 26 tysięcy, a prywatyzacja i jedynie sześciomiesięczne gwarancje zatrudnienia dla załogi niezwiązanej bezpośrednio z wydobyciem węgla mogą powiększyć tę pulę o kolejny tysiąc osób. Parlamentarzysta poprosił premiera o zainteresowanie się sprawą i zobowiązanie Ministra Skarbu Państwa do ponownego odbycia spotkania ze stroną społeczną oraz przedstawicielami władz samorządowych, parlamentarzystami i reprezentantami inwestora.

AW

Podobne artykuły

Wideo: Debatowali nad końcem funkcjonowania...

Wideo: Debatowali nad końcem funkcjonowania kopalni

04-02-2016
Podpisy uratują (na dwa lata) Elektrownię Adamów?

Podpisy uratują (na dwa lata) Elektrownię Adamów?

20-01-2015
Zarząd nie odwiedził związkowców w katakumbach

Zarząd nie odwiedził związkowców w katakumbach

16-12-2013

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama