Jarmark w Dobrej! Jedzonko, występy, stragany. Przybywajcie!

czwartek 08 grudnia 2022

Delfiny, Marii, Wirginiusza

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Filmowo w bibliotece - czemu nie!

Filmowo w bibliotece - czemu nie!
 

Cieszę się, że znalazły się w Turku osoby, chcące wspólnie oglądać filmy i dyskutować o kinie – mówiła Ewelina Grabowska, podczas inauguracyjnego spotkania Bibliotecznego Klubu Filmowego. Najnowszą inicjatywę Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku rozpoczęła projekcja obszernego fragmentu filmu Księstwo oraz rozmowa z autorem pierwowzoru literackiego – Zbigniewem Masternakiem.

Turkowianie ceniący sobie dobre kino, doczekali się miejsca, w którym regularnie będą mogli się spotykać, oglądać filmy, słuchać wykładów i brać udział w dyskusji. Wszystko za sprawą Bibliotecznego Klubu Filmowego, który w miniony piątek zaczął funkcjonować przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku. Podczas spotkania inauguracyjnego kinomaniach mogli zobaczyć fragment filmu Księstwo w reż. Andrzeja Barańskiego oraz porozmawiać z autorem pierwowzoru literackiego – Zbigniewem Masternakiem.

reklama

O idei, zasadach funkcjonowania i repertuarze rozmawiała z uczestnikami pierwszego spotkania Ewelina Grabowska, pracownik MiPBP w Turku. - Klub filmowy był moim marzeniem od bardzo dawna. Pierwsze próby zebranie grupy ludzi, którzy mieliby ochotę na wspólne oglądanie i dyskutowanie o kinie podjęłam jeszcze będąc na studiach. Niestety czas, a właściwie jego brak boleśnie zweryfikował plany i na kilka lat porzuciłam swoje marzenia. Kiedy rozpoczęłam pracę w bibliotece od razu poczułam, że może to być miejsce, w którym wreszcie uda się zrealizować porzucone plany. Od samego początku wspierała mnie w tym pani dyrektor, szczególnie w kwestiach formalnych, kiedy trzeba było sporządzić potrzebną dokumentację czy też załatwić licencję. Ona także poczuła, że takie miejsce jest w naszym mieście potrzebne i że biblioteka świetnie się do tego nadaje. – tłumaczyła organizatorka.

Tuż po formalnościach przyszedł czas na przyjemności. Na uczestników inauguracyjnego spotkania czekał Zbigniew Masternak – pisarz, dramaturg i autor scenariuszy filmowych. W prelekcji dotyczącej związków literatury i kina opowiadał, między innymi, o cyklu autobiograficznych powieści, na podstawie których reżyser Andrzej Barański nakręcił film Księstwo. Wykład wsparty został o obszerny fragment produkcji, która, choć jeszcze mała znany w Polsce, ciepło została przyjęta na większości europejskich festiwali. - Przyznam szczerze, że nie jestem fanką polskiego kina, ale Księstwo wyjątkowo przypadło mi do gustu. – mówiła jedna z uczestniczek spotkań. Po projekcji, jak przystało na klub filmowy, rozpoczęto dyskusję z gościem, między innymi o kondycji współczesnego kina polskiego.

Zgodnie z założeniami Turkowscy kinomaniacy spotykać będą się w pierwszą środę każdego miesiąca a pierwszy cykl, przewidziany na 12 spotkań, poświęcony będzie ekranizacjom literatury polskiej i światowej. Kolejna projekcja połączona z dyskusją, na której wyświetlony zostanie film Xavergo Żuławskiego Wojna polska-ruska, odbędzie się 7 listopada.

Filmowo w bibliotece - czemu nie!

Podobne artykuły

Turkowianie zapłacą więcej o 8 procent....

Turkowianie zapłacą więcej o 8 procent. Podwyżki cen...

2 grudz.
Podwyżka za ciepło? 16 procent czy obniżony VAT?

Podwyżka za ciepło? 16 procent czy obniżony VAT?

4 st.
Ogrzewanie domu tańsze i efektywniejsze? To...

Ogrzewanie domu tańsze i efektywniejsze? To możliwe!

16-01-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama