środa 28 lipca 2021

Ady, Wiwiany, Sylwiusza

17°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Zostawili turkowski Sąd w spokoju

Zostawili turkowski Sąd w spokoju - Źródło: sxc.hu / Jason Morrison
Źródło: sxc.hu / Jason Morrison 

W piątek  5 października minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, na mocy którego zniesionych zostanie kilkadziesiąt sądów rejonowych. Mieszkańcy naszego miasta mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ turkowska placówka nie zlazła się na stosownej liście, ale tyle szczęścia nie mieli np. słupczanie.

Pomysł wprowadzania zmian organizacyjnych w Sądzie Rejonowym w Turku wywołał swego czasu niemałe zamieszanie. Nasi czytelnicy pamiętają zapewne, jak np. sprawa ta połączyła radnych i włodarzy, którzy chociażby podczas XV sesji Rady Miasta (grudzień 2011r.) wypracowali wspólny sprzeciw wobec ówczesnych propozycji ministra Gowina. Twórcy wystosowanego listu argumentowali, iż Turek jest drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowy Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego, jednostką administracyjną większą od Koła, oraz że znajdują się tutaj liczne znane spółki o zasięgu krajowym. Z kolei w dniu 28 lutego 2012r. w Warszawie pojawiła się grupa mieszkańców Turku i powiatu, by podczas manifestacji wyrazić sprzeciw wobec planów przekształceń sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe.

reklama

W podpisanym przez ministra Gowina rozporządzeniu znalazło się 79 sądów rejonowych, które przekształcone zostaną w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów. Jak się okazuje, koniec końców wspomniane zamieszanie zakończyło się dla turkowian korzystnie. Na feralnej dla wielu miast liście, w przypadku tzw. obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Koninie nie figuruje bynajmniej lokalna placówka. Reorganizacja dotknie za to Sąd Rejonowy w Słupcy.

Zapisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 października 2012 r. ws. zniesienia niektórych sądów rejonowych wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

AW
Źródło: ms.gov.pl

Podobne artykuły

Rusza Turkowska Karta Mieszkańca. Jak złożyć...

Rusza Turkowska Karta Mieszkańca. Jak złożyć wniosek?

02-03-2020
Sąd zdecydował o areszcie dla Macieja J.

Sąd zdecydował o areszcie dla Macieja J.

03-01-2020
Myjnia na Wyzwolenia. Starostwo za, mieszkańcy...

Myjnia na Wyzwolenia. Starostwo za, mieszkańcy...

12-07-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama