piątek 26 kwietnia 2024

Marii, Marzeny, Ryszarda

reklama

Co dalej z „plastikowym” rondem?

Co dalej z „plastikowym” rondem?
 

Dobre rozwiązanie, błąd, ułatwienie życia kierowcom, oszpecenie przestrzeni miasta - wprowadzenie w sierpniu tego roku na przecięciu się ulic Uniejowskiej, Dobrskiej i Placu H. Sienkiewicza zmiany organizacji ruchu na okrężny spotkało się z dość różnorodnymi reakcjami mieszkańców Turku i okolic, co można było zauważyć chociażby w komentarzach internautów. Ile kosztowało budzące emocje rondo i jak długo kierowcy będą jeszcze przez nie przejeżdżać?

Jak dobrze pamiętają nasi Czytelnicy, zaostrzoną dyskusję wywołały już informacje o mającej dopiero nastąpić zmianie ruchu, o czym pisaliśmy w tekście „Zrobią rondo ze skrzyżowania ul. Dobrskiej i Uniejowskiej”. Wtedy to pewne osoby nazywały ów pomysł wręcz „debilizmem” i „kretynizmem”, choć głoszący takie opinie mieli swych przeciwników, którzy np. uznawali inicjatywę za strzał w dziesiątkę i postulowali utworzenie rond w innych częściach miasta. Spory przeniosły się także na facebookowe łamy, a my tymczasem postanowiliśmy sprawdzić, co dalej ze spornym rondem, przy okazji weryfikując kilka kwestii i rozwiewając parę mitów.

reklama

Wiele osób interesuje zapewne to, któż odpowiedzialny jest za decyzję stworzenia ronda u zbiegu ulic Uniejowskiej, Dobrskiej i Placu H. Sienkiewicza. Rozwiązanie to weszło w życie za sprawą stosownego projektu oznakowania stałego, zaopiniowanego przez Komendę Powiatową Policji w Turku, Urząd Miejski, Zarząd Dróg Powiatowych i koniec końców zatwierdzonego przez starostę. Jak informuje Andrzej Paruszewski – kierownik ZDP w Turku, dzięki utworzeniu ronda usprawniono ruch we wspomnianej części miasta, co wpłynęło także na poprawę bezpieczeństwa. Kierowcy muszą za sprawą ruchu okrężnego zmniejszyć prędkość swych aut, a nawet ewentualne kolizje w takim przypadku są mniej groźne niż zderzenia czołowo-boczne, do których dochodzi na standardowych skrzyżowaniach.

Wielu kierowców zapewne byłoby skłonnych odłożyć - podczas oceny całej inicjatywy - na bok takie czynniki jak estetyka itp., a swój stosunek do sprawy oprzeć na kwestiach finansowych. Osoby takie informujemy, że wartość wprowadzenia ronda tymczasowego wiązała się z kosztami wynoszącymi ok. 35 tys. 370 zł (brutto). Ile kosztowałoby stworzenie w tym samym miejscu ronda stałego? Jak wskazuje kierownik Paruszewski, wartość robót polegających na zmianie obecnie funkcjonującego ronda na stałe (poprzez ustawienie krawężników, wykonanie nowej nawierzchni z betonu asfaltowego itp.) to wedle szacunków ok. 65 tys. zł (brutto).

Na dzień dzisiejszy nie istnieje żadna umowna data, która stanowiłaby termin zmiany tymczasowego ronda na przecięciu się ulic Uniejowskiej, Dobrskiej i Placu H. Sienkiewicza na stałe.

AW

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Co dalej z „plastikowym” rondem?
Podobne artykuły
Turkowska Policja apeluje: Nie chcesz płacić,...

Turkowska Policja apeluje: Nie chcesz płacić, zapnij pasy!

16 lt.
Najmłodsi wzięli się do pracy! Przedszkolaki...

Najmłodsi wzięli się do pracy! Przedszkolaki i szkolniaki sprzątają...

26-09-2023
Pomachaj kierowcy i bezpiecznie przejdź na...

Pomachaj kierowcy i bezpiecznie przejdź na drugą stronę ulicy....

12-09-2023
Wideo: Młodym też chce się dbać o wspólną...

Wideo: Młodym też chce się dbać o wspólną przestrzeń! W...

09-09-2023
Nie wszyscy zaliczyli trzeźwy powrót do...

Nie wszyscy zaliczyli trzeźwy powrót do rzeczywistości. Bilans...

16-08-2023
Jak bezpiecznie przewozić dzieci? Jabłka i...

Jak bezpiecznie przewozić dzieci? Jabłka i cytryny od policjantów w...

25-05-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama