środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Weekendowy nawał imprez

Weekendowy nawał imprez
 

Niedziela 11 listopada oraz poprzedzająca ją sobota to dwa dni, które przepełnione będą różnego rodzaju wydarzeniami. Wieczór z poezją, koncerty, biegi, uroczystości patriotyczne – najprawdopodobniej by skorzystać z dobrodziejstw choć części wydarzeń należałoby być w kilku miejscach naraz.

Już w dniu 10 listopada odbędzie się uroczysta gala wręczania nagród podczas VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Przystani. Czym w tym roku zaskoczy nas Przystań? Organizatorzy dbają o to aby każdego roku był inny klimat. Okazuje się, że ta impreza w środowisku poetyckim w Polsce jest znana i coraz bardzie ceniona. To właśnie na ten konkurs, poeci z całej polski licznie przysyłają swoje wiersze. Maria Kur-Sulkowska, która od początku istnienia konkursu dba o każdy szczegół zdradza nam, że znowu będzie inaczej. Żeby to ocenić trzeba przyjść. Stali bywalcy czekają z niecierpliwością na poetyckie wydarzenie tej jesieni. Bez wątpienia jest to następna wizytówka naszego miasta w świecie poezji, ceniona za klimat, organizację i wysoki poziom wierszy. W tym roku Przystań zaprasza na wspólne zwiedzanie Muzeum Rzemiosła Tkackiego o godz. 16.00, a o 17.00 na uroczystą galę w Sali OSP.

reklama

Podczas gdy w Turku trwać będzie w najlepsze gala wspomnianego VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, w Tuliszkowie w godz. od 15:00 do 18:00 odbywać się będzie gra miejska "Wygrać Niepodległą", której celem - jak wskazują Organizatorzy – będzie uczczenie Święta Niepodległości i popularyzacja historii Tuliszkowa. Uczestnicy podzieleni zostaną na Zaborców i Powstańców, by następnie rozwiązywać zagadki i rebusy, wykonywać zadania, przemieszczać się do punktów kontrolnych, w czym pomocna będzie wiedza z zakresu podstaw matematyki i znajomość topografii miasta.

Nie mniej ciekawie będzie w sobotę w hali widowiskowo-sportowej w Turku. Tam będzie można wysłuchać koncertu muzyki patriotycznej we współczesnych aranżacjach, pt. "Rozkwitały pąki białych róż" (wstep wolny). Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w tym niecodziennym wieczorze powinni pojawić się w hali widowiskowo-sportowej o godz. 18:00. O jak najlepszą oprawę muzyczną przedsięwzięcia zadbają znani turkowskiej publiczności wykonawcy: Big Band Miasta Turku i Powiatu Tureckiego, Chór Virubus Unitis pod dyrekcją Marty Janickiej i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku.

"Rozkwitały pąki białych róż" nie będzie jedynym sobotnim koncertem w naszym mieście. Turkowianie, którzy w grudniu 2011 roku nie udali się na koncert zespołu Cochise mogą naprawić swój błąd. Muzycy wystąpią w Pubie 21 (ul. Żeromskiego 21) w dniu 10 listopada o godz. 21:00.

Niedziela przyniesie sporo sportowych emocji. W Turku o godz. 11:00 rozpocznie się 23. edycja Ogólnopolskich Biegów Niepodległości, której towarzyszyć będą Otwarte Mistrzostwa Miasta i Powiatu w Biegu na Łyżworolkach oraz Rajd Nordic Walking. Jak informują Organizatorzy, na godz 11.45 zaplanowano start biegu głównego. W Tuliszkowie natomiast w dniu 11 listopada zorganizowany zostanie - skierowany do miłośników nordic walking - "Marsz z Niepodległą" (start o godz. 15.30 spod Pomnika Powstańców Styczniowych 1863 r., obok Zespołu Szkół w Tuliszkowie, ul. Nortowska 1).

reklama

Usatysfakcjonowani powinni być również fani obserwowania występów muzyczno-taneczych. W Tuliszkowie w niedzielę 11 listopada odbędzie się Otwarty Gminny Turniej Tańca o Laur Niepodległości - "Wolni od uzależnień!". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 w hali widowiskowo-sportowej. Jak informują osoby odpowiedzialne za to przedsięwzięcie, przegląd adresowany jest do dzieci i młodzieży, mieszkających na terenie gminy i miasta Tuliszków oraz powiatu konińskiego i tureckiego. Z kolei w Malanowie w najbliższą niedzielę odbędzie się VI Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Na wesołą nutę". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00, a gościć będzie je Restauracja Domal (przy stacji paliw Orlen). Występy w ramach tej muzycznej rywalizacji oceni Jury i publiczność, a młodzi wokaliści "walczyć" będą o laury uznania w trzech kategoriach wiekowych: do 10, 11-13, 14-16 lat.

Ponadto w najbliższy weekend w związku ze Świętem Niepodległości we wszystkich lokalnych samorządach odbywać się będą uroczyste msze święte, pochody, obchody połączone ze składaniem kwiatów pod pomnikami itp.

Opracował: AW
Źródło: strony internetowe gmin i miast

Źródło: Stowarzyszenie 2
Źródło: CKiS W Malanowie3
Źródło: www.miastoturek.pl4
Źródło: www.brudzew.pl5
Źródło: www.dobra24.pl6
7
Źródło: www.tuliszkow.pl8
Źródło: www.wladyslawow.pl9

Podobne artykuły

Lokalni bohaterowie i super nagrody! Kolejna...

Lokalni bohaterowie i super nagrody! Kolejna gra...

26 paźd.
Powitali lato w słowiańskim klimacie. Wspólna...

Powitali lato w słowiańskim klimacie. Wspólna...

19 czerw.
Uratuj miasto i zgarnij super nagrody. Już w...

Uratuj miasto i zgarnij super nagrody. Już w piątek...

25-10-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama