sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Weekendowy nawał imprez

Weekendowy nawał imprez
 

Niedziela 11 listopada oraz poprzedzająca ją sobota to dwa dni, które przepełnione będą różnego rodzaju wydarzeniami. Wieczór z poezją, koncerty, biegi, uroczystości patriotyczne – najprawdopodobniej by skorzystać z dobrodziejstw choć części wydarzeń należałoby być w kilku miejscach naraz.

Już w dniu 10 listopada odbędzie się uroczysta gala wręczania nagród podczas VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Przystani. Czym w tym roku zaskoczy nas Przystań? Organizatorzy dbają o to aby każdego roku był inny klimat. Okazuje się, że ta impreza w środowisku poetyckim w Polsce jest znana i coraz bardzie ceniona. To właśnie na ten konkurs, poeci z całej polski licznie przysyłają swoje wiersze. Maria Kur-Sulkowska, która od początku istnienia konkursu dba o każdy szczegół zdradza nam, że znowu będzie inaczej. Żeby to ocenić trzeba przyjść. Stali bywalcy czekają z niecierpliwością na poetyckie wydarzenie tej jesieni. Bez wątpienia jest to następna wizytówka naszego miasta w świecie poezji, ceniona za klimat, organizację i wysoki poziom wierszy. W tym roku Przystań zaprasza na wspólne zwiedzanie Muzeum Rzemiosła Tkackiego o godz. 16.00, a o 17.00 na uroczystą galę w Sali OSP.

reklama

Podczas gdy w Turku trwać będzie w najlepsze gala wspomnianego VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, w Tuliszkowie w godz. od 15:00 do 18:00 odbywać się będzie gra miejska "Wygrać Niepodległą", której celem - jak wskazują Organizatorzy – będzie uczczenie Święta Niepodległości i popularyzacja historii Tuliszkowa. Uczestnicy podzieleni zostaną na Zaborców i Powstańców, by następnie rozwiązywać zagadki i rebusy, wykonywać zadania, przemieszczać się do punktów kontrolnych, w czym pomocna będzie wiedza z zakresu podstaw matematyki i znajomość topografii miasta.

Nie mniej ciekawie będzie w sobotę w hali widowiskowo-sportowej w Turku. Tam będzie można wysłuchać koncertu muzyki patriotycznej we współczesnych aranżacjach, pt. "Rozkwitały pąki białych róż" (wstep wolny). Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w tym niecodziennym wieczorze powinni pojawić się w hali widowiskowo-sportowej o godz. 18:00. O jak najlepszą oprawę muzyczną przedsięwzięcia zadbają znani turkowskiej publiczności wykonawcy: Big Band Miasta Turku i Powiatu Tureckiego, Chór Virubus Unitis pod dyrekcją Marty Janickiej i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku.

"Rozkwitały pąki białych róż" nie będzie jedynym sobotnim koncertem w naszym mieście. Turkowianie, którzy w grudniu 2011 roku nie udali się na koncert zespołu Cochise mogą naprawić swój błąd. Muzycy wystąpią w Pubie 21 (ul. Żeromskiego 21) w dniu 10 listopada o godz. 21:00.

reklama

Niedziela przyniesie sporo sportowych emocji. W Turku o godz. 11:00 rozpocznie się 23. edycja Ogólnopolskich Biegów Niepodległości, której towarzyszyć będą Otwarte Mistrzostwa Miasta i Powiatu w Biegu na Łyżworolkach oraz Rajd Nordic Walking. Jak informują Organizatorzy, na godz 11.45 zaplanowano start biegu głównego. W Tuliszkowie natomiast w dniu 11 listopada zorganizowany zostanie - skierowany do miłośników nordic walking - "Marsz z Niepodległą" (start o godz. 15.30 spod Pomnika Powstańców Styczniowych 1863 r., obok Zespołu Szkół w Tuliszkowie, ul. Nortowska 1).

Usatysfakcjonowani powinni być również fani obserwowania występów muzyczno-taneczych. W Tuliszkowie w niedzielę 11 listopada odbędzie się Otwarty Gminny Turniej Tańca o Laur Niepodległości - "Wolni od uzależnień!". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 w hali widowiskowo-sportowej. Jak informują osoby odpowiedzialne za to przedsięwzięcie, przegląd adresowany jest do dzieci i młodzieży, mieszkających na terenie gminy i miasta Tuliszków oraz powiatu konińskiego i tureckiego. Z kolei w Malanowie w najbliższą niedzielę odbędzie się VI Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Na wesołą nutę". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00, a gościć będzie je Restauracja Domal (przy stacji paliw Orlen). Występy w ramach tej muzycznej rywalizacji oceni Jury i publiczność, a młodzi wokaliści "walczyć" będą o laury uznania w trzech kategoriach wiekowych: do 10, 11-13, 14-16 lat.

Ponadto w najbliższy weekend w związku ze Świętem Niepodległości we wszystkich lokalnych samorządach odbywać się będą uroczyste msze święte, pochody, obchody połączone ze składaniem kwiatów pod pomnikami itp.

Opracował: AW
Źródło: strony internetowe gmin i miast

Podobne artykuły

"Pietrzak jest stąd" czyli nowa gra miejska już w...

19-11-2019
Historyczna gra miejska z udziałem uczniów...

Historyczna gra miejska z udziałem uczniów Szkoły...

02-10-2019
Uczestnicy pierwszej mobilnej gry miejskiej...

Uczestnicy pierwszej mobilnej gry miejskiej wcielili...

26-08-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama