niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

IPN wyróżnił wychowanków "Kornela"

IPN wyróżnił wychowanków
 

Dnia 13 grudnia 2012r. uczniowie klas gimnazjalnych i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Turku przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Instytutu Pamięci Narodowej na najlepszą fotografię przedstawiającą akcję "Światło Wolności". Wychowankowie SOSW pragnęli, aby przedsięwzięcie, którego się podjęli było świadectwem na to, że światła wolności nigdy nie uda się zgasić.

W związku z powyższym zamierzeniem uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii na temat rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Lekcja była połączona  z wykładem i projekcją filmu pt. „Śmierć jak kromka chleba” w reżyserii Kazimierza Kutza, który opowiada historię strajku i pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981r. W tym dniu młodzież z naszego Ośrodka miała okazję skonfrontować się z tragicznymi wydarzeniami tamtego okresu, o których często zapominamy. Lekcja miała za zadanie dać wychowankom naszej placówki możliwość doświadczenia stanu wojennego w jego czystej postaci tak, aby żyjąc w wolnej Polsce doceniali wartości, którymi mogą się cieszyć.

reklama

Ponadto, wychowankowie SOSW w Turku przyłączyli się do konkursu ogólnopolskiego „Światło Wolności”. W tym celu przygotowali plakaty z ofiarami stanu wojennego w Polsce, z którymi przemaszerowali pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki. Tam zapalili znicze. Uczniowie upamiętnili swoje przedsięwzięcie na fotografii, którą przedłożyli komisji konkursowej Instytutu Pamięci Narodowej. Dnia 7 stycznia 2013r. praca wychowanków SOSW w Turku została wybrana i nagrodzona jako jedna z najlepszych spośród licznych prac nadesłanych przez uczniów różnych szkół z całej Polski.

Całokształt przedsięwzięcia o tematyce historycznej zaplanowała i zrealizowała pani mgr Izabela Piotrowska – nauczyciel języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.

materiał prasowy

IPN wyróżnił wychowanków

Podobne artykuły

Uroczytości 82. rocznicy wybuchu II wojny...

Uroczytości 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej....

31 sierp.
Nowy pomnik zastąpi głaz w Malanowie. Pozyskano...

Nowy pomnik zastąpi głaz w Malanowie. Pozyskano...

21 kw.
Turek. Upamiętnili 81 rocznicę wybuchu II wojny...

Turek. Upamiętnili 81 rocznicę wybuchu II wojny...

02-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama