wtorek 19 stycznia 2021

Erwiny, Henryka, Mariusza

reklama

20 lat z PGO? Wojewoda mówi nie!

20 lat z PGO? Wojewoda mówi nie!
 

Miejscy radni mogą sobie czasem pozwolić na przyjmowanie różnych - nawet kontrowersyjnych - uchwał, ale coś do powiedzenia ma na szczęście także Wojewoda Wielkopolski. Choć ostatnimi czasy mieszkańców Turku przekonywano o wspaniałości powierzenia zadań na okres dwóch dekad miejskiej spółce śmieciowej, owej wizji nie podzielił Piotr Florek.

Jak pamiętają nasi Czytelnicy, w programie obrad lutowej XXV sesji znalazł się punkt, dotyczący podjęcia uchwały w  sprawie „przekazania Przedsiębiorstwu Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Turku wykonania części obowiązkowego zadania własnego gminy w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Turek”. Mówiąc "po polsku" - rzecz dotyczyła odbioru śmieci od mieszkańców Turku przez miejską spółkę, a nie wyłonionego w przetargu oferenta.

reklama

W czasie wspomnianej sesji część radnych była przeciwna takiemu krokowi. Oburzenie niektórych samorządowców wywołało to, że decyzja radnych miała być podjęta bez zapoznania się ze statutem spółki PGO. Tak czy owak zagłosowano, a burmistrz Czapla informował zebranych w sali im. Solidarności, że statut nie jest przygotowany "na czysto", gdyż pan rejent "nie przygotował odpisu tej uchwały, ale oczywiście nie będzie żadnego problemu, żeby go sobie zobaczyć”.

Także po fakcie zasadność podjęcia tej uchwały budziła wątpliwości wielu osób. Całe to śmieciowe zamieszanie mocno poirytowało również zwykłych mieszkańców miasta. „Gratuluję takich bezradnych radnych”, „Wstyd ze tacy radni nas reprezentują, gdzie tu logika i dbałość o interes mieszkańców”, „burmistrz chyba zapomniał, że ustawa nakłada na gminy obowiązek zorganizowania przetargu”, „Głupota czy prywacizna” - pisaliście Państwo w swoich komentarzach.

Czas pokazał, że utyskiwania rozmaitych osób nie były bezzasadne. O tym, że wykonawcę „śmieciowych” zadań należy wyłonić w drodze przetargu przekonany jest także Wojewoda Wielkopolski. Piotr Florek uchylił więc budzącą duże emocje uchwałę Rady Miejskiej w Turku. Teoretycznie owo  rozstrzygnięcie Wojewody może być jeszcze zaskarżone, a wtedy musiałby w całą sprawę zostać wmieszany Wojewódzki Sąd Administracyjny.

reklama

Gwoli ścisłości – w dniu 7 lutego 2013r. w trakcie głosowania 16 radnych było za powierzeniem na 20 lat części zadań  Przedsiębiorstwu Gospodarki Odpadami, 5 było przeciw (Mariola Kadrzyńska-Siwek, Krzysztof Bestwina, Janusz Dudek, Romuald Antosik i Tomas Kwaśny.

AW

Podobne artykuły

50-lecie par małżeńskich. Odznaczeni za miłość...

50-lecie par małżeńskich. Odznaczeni za miłość i...

25-09-2020
Listy do redakcji: Stanowisko RM Turek w...

Listy do redakcji: Stanowisko RM Turek w sprawie...

03-01-2020
Mariola Kadrzyńska-Siwek przewodniczącą Rady...

Mariola Kadrzyńska-Siwek przewodniczącą Rady...

20-11-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama