czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Wyjazdy, praktyki, dyskusje – uczniowie ZST nie próżnują

Wyjazdy, praktyki, dyskusje – uczniowie ZST nie próżnują
 

W pierwszych dniach marca grupa nastolatków z Zespołu Szkół Technicznych miała okazję wziąć udział w „Polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży”. Wszystko za sprawą współpracy ZST i KBWR Duisbug, która to forma partnerstwa placówek oświatowych przynosi także szereg innych korzyści.

Do Gdańska wybrało się 7 młodych ludzi. Byli to uczniowie 4 klasy technikum mechatronicznego – Adrian Wiatrowski, Arkadiusz Koralewski, Adrian Robak, Maciej Mikołajczyk oraz 3 klasy technikum informatycznego – Michał Grzymski, Patryk Nowak i Krystian Piekarski. Panowie spędzili nad Bałtykiem czas od 4 do 9 marca, a celem ich wyjazdu było uczestnictwo w spotkaniu „Solidarność kiedyś i dziś”, w którym wzięli udział także młodzi Niemcy, reprezentujący szkołę partnerską ZST – Kaufmännisches Berufskolleg Walther Rathenau.

reklama

Nastolatkowie mieli pełne ręce roboty. Musieli oni nie tylko znaleźć z sobą wspólny język, ale też wywiązać się z niełatwych często zadań. Jednym z nich było przeprowadzenie sondy ulicznej, dotyczącej obrazu Niemca i Polaka po 1989 roku. Uczniowie obu wspomnianych już szkół dyskutowali także na temat tego, czym był komunizm w PRL i NRD, a po zapoznaniu się z filmem "Droga do Wolności" poświęcili swój czas na udział w warsztatach historycznych. W czasie zajęć poruszane były tak niełatwe tematy, jak polsko-niemieckie uprzedzenia i stereotypy. Przybyli do Gdańska młodzi ludzie oddawali się również animacjom językowym, grali w kręgle, zwiedzali i pojawili się na słynnym sopockim "Monciaku". Projekt dofinansowany został ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zdecydowanie ze współpracy ZST i KBWR Duisbug mogą być zadowoleni także uczniowie 3 klasy technikum logistycznego. Marcie Szulc, Justynie Maćkowskiej, Agnieszce Kołodziejek, Jakubowi Pająkowi, Mateuszowi Piłce i Dominikowi Przygońskiemu dane było w dniach 28.10-24.11.2012 odbyć praktyki w DHL Supply Chain oraz CTS Cremerius Transport Service GmbH. Mogły one dojść do skutku dzięki programowi Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” i projektowi „Zainwestuj w siebie – zdobądź niezbędne umiejętności w ramach praktyk Leonardo da Vinci”.

Jak łatwo się domyślić, odbycie praktyk w niemieckich firmach to bynajmniej nie bułka z masłem, ale prawdziwe wyzwanie. Właśnie dlatego uczniowie ZST przed wyjazdem uczestniczyli w szeregu zajęć przygotowujących z zakresu logistyki, języka niemieckiego, kulturoznawstwa, asertywności itp. – Mieliśmy takie obowiązki, jak normalny pracownik. Cieszymy się z tego, że wymagano od nas dużo – zauważa uczestnik praktyk,  Dominik Przygoński. On i jego koleżanki oraz koledzy dzięki „wyprawie” do Niemiec otrzymali stosowne certyfikaty, w tym Europass Mobilność.

reklama

Kolejna odsłona współpracy Zespołu Szkół Technicznych i Kaufmännisches Berufskolleg Walther Rathenau nastąpi w maju tego roku, kiedy to obie placówki wezmą udział w Dniach Europejskich, odbywających się w Duisburgu.

AW
Foto: ZST w Turku / Eveline Theussen / Stefan Rekelkamm

Podobne artykuły

Uczniowie SP1 wrócili w czasy PRL-u podczas...

Uczniowie SP1 wrócili w czasy PRL-u podczas "Żywej...

05-04-2019
Kobiece święto piękności. V edycja pokazu...

Kobiece święto piękności. V edycja pokazu Pretty Woman

08-03-2018
Ferie z Techniką 2018

Ferie z Techniką 2018

23-02-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama