niedziela 28 kwietnia 2024

Bogny, Walerii, Witalisa

reklama

Księgi wieczyste online - jak się z nimi zapoznać?

Księgi wieczyste online - jak się z nimi zapoznać?
 

Sprawdzenie księgi wieczystej jest podstawowym obowiązkiem każdej osoby, która chciałaby kupić lub sprzedać nieruchomość. Również w sytuacji dziedziczenia nieruchomości ważne jest posiadanie wiedzy na temat możliwości rozporządzania lub ograniczeń w użytkowaniu danego lokalu lub gruntu. Z tego też względu warto dowiedzieć się, czym są księgi wieczyste online i jak szybko uzyskać do nich dostęp.

Czym jest księga wieczysta i w jakiej formie się ją prowadzi?

Księga wieczysta to rejestr, w którym zapisywane są informacje dotyczące nieruchomości, takie jak dane dotyczące właścicieli, rodzaj prawa do nieruchomości oraz wszelkie inne związane z nią przywileje i obciążenia. To istotne informacje służące do udokumentowania uprawnień do nieruchomości, które wpływają na przejrzystość i bezpieczeństwo transakcji związanych z ich obrotem. Prowadzeniem ksiąg wieczystych zajmują się sądy rejonowe, dokumenty od kilku lat zakładane są wyłącznie w formie elektronicznej. To duże ułatwienie, gdyż dzięki temu z treścią ksiąg wieczystych można się zapoznać online o każdej porze dnia i nocy. Jak to zrobić?

reklama

Gdzie i jak można bezpłatnie przeglądać księgi wieczyste?

Księgi wieczyste są dokumentem publicznym, co oznacza, że każdy ma prawo do wglądu w ich treść bez ponoszenia kosztów. Aby uzyskać dostęp do konkretnego dokumentu, należy znać jego numer. Budowa numeru KW jest odgórnie ustalona, tworzy go sekwencja liter i cyfr rozdzielonych ukośnikami. Dla przykładu, numer PO1P/00012345/5 oznacza:

  • PO1P - kod V Wydziału Ksiąg Wieczystych Poznań - Stare Miasto, który zajmuje się prowadzeniem danej księgi,
  • 00012345 - numer księgi wieczystej nadawany w sądzie zgodnie z repertorium podczas zakładania dokumentu,
  • 5 - cyfra kontrolna.

Posiadając numer księgi wieczystej wystarczy wejść na stronę internetową Ekw.ms.gov.pl (prowadzi ją Ministerstwo Sprawiedliwości) i tam w dostępnej dla wszystkich przeglądarce elektronicznych ksiąg wieczystych (usługa o nazwie "Przeglądanie księgi wieczystej") wpisać numer KW i pobrać dokument do wglądu. Można też osobiście udać się do właściwego sądu rejonowego z wnioskiem o udostępnienie księgi, aby zapoznać się z nią na miejscu.

Nie wszystkie jednak usługi dotyczące ksiąg wieczystych są darmowe. Szczegółowo informuje o tym artykuł: https://ksiegi-wieczyste.org/ksiegi-wieczyste-za-darmo-co-dokladnie-jest-bezplatne/. Koszt ponosi się m.in. za wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej, za dokonanie wpisu/wykreślenia w dokumencie.

Jakie informacje zawiera księga wieczysta?

Księga wieczysta składa się z kilku działów, które zawierają uporządkowane informacje dotyczące danej nieruchomości. Należą do nich m.in.:

reklama
  • Dział I-O - Oznaczenie nieruchomości -  zawiera podstawowe informacje pochodzące z ewidencji gruntów i budynków, które jednoznacznie wskazują, jakiej nieruchomości dotyczy dana księga (jest to m.in. określenie położenia nieruchomości i jej cech fizycznych, np. metraż/powierzchnia, liczba i rodzaj pomieszczeń).
  • Dział I-Sp - Spis praw związanych z nieruchomością  - zawiera wpisy związane z prawami do nieruchomości, np. użytkowanie wieczyste.
  • Dział II - Własność - informuje, kto jest właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
  • Dział III - Prawa, roszczenia i ograniczenia  - może zawierać wpisy wskazujące, że nieruchomość jest w jakiś sposób obciążona (np. prawem dożywocia, służebnością przejazdu, postępowaniem komorniczym itd.).
  • Dział IV - Hipoteka - to ważny dział, gdyż mogą się w nim znajdować wpisy informujące o zadłużeniu nieruchomości (np. o ustanowieniu na niej kredytu hipotecznego).

Weryfikacja treści księgi wieczystej pozwala uzyskać pełniejszy obraz sytuacji prawnej nieruchomości i ewentualnych związanych z nią zobowiązań - dobrze jest wiedzieć, że można to zrobić online, bez wychodzenia z domu.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Komu przysługuje i ile wynosi zachowek?

Komu przysługuje i ile wynosi zachowek?

12 st.
Sprzedajesz lub wynajmujesz nieruchomość?...

Sprzedajesz lub wynajmujesz nieruchomość? Pamiętaj o certyfikacie...

07-04-2023
Procedura sprzedaży

Procedura sprzedaży "domu dziecka" trwa. Roszczeń póki co nikt nie...

30-05-2017
Chcą sprzedać były Dom Dziecka. Ktoś go...

Chcą sprzedać były Dom Dziecka. Ktoś go kupi i zrewitalizuje?

28-02-2017
Protestują przeciw

Protestują przeciw "sprzedaży przychodni"

26-08-2013
Dworzec podziała jeszcze chwilę

Dworzec podziała jeszcze chwilę

29-03-2013

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama