poniedziałek 22 kwietnia 2024

Łukasza, Kai, Nastazji

reklama

Czas na książkę: "Tajemnica diabelskiego kręgu" Anny Kańtoch - coś dla miłośników fantasy na jesienne wieczory

Czas na książkę:
 

Seria "Tajemnica diabelskiego kręgu" Anny Kańtoch to ciekawe połączenie literatury młodzieżowej z elementami fantasy oraz historii - wprowadzenie cudownych aniołów i złych komunistów, którzy chcą ich zwalczać. Coś w sam raz na długie jesienne wieczory.

TOM 1 – TAJEMNICA DIABELSKIEGO KRĘGU 
Nie każdy zostaje wybrany przez anioły i zaproszony przez nie na tajemnicze wakacje w klasztorze znajdującym się w niewielkiej miejscowości Markoty. Tak się składa, że przydarzyło się to trzynastoletniej Ninie. Nie bardzo wie jednak, dlaczego – jest przecież bardzo zwyczajną dziewczyną. Czy aby na pewno? 

Źródło opisu: Wydawnictwo Uroboros

reklama

Ciekawe połączenie literatury młodzieżowej z elementami fantasy oraz historii - wprowadzenie cudownych aniołów i złych komunistów, którzy chcą ich zwalczać. 

Nina zostaje zaproszona przez jednego z aniołów do klasztoru w Markotach, gdzie ma spędzić wakacje. Podróż nie przypomina sielanki, a i punkt docelowy nie jest spełnieniem marzeń. Owiany tajemnicą, chłodny, mroczny klasztor, który niegdyś należał do sióstr franciszkanek kryje jeszcze więcej sekretów, niż mogłoby się wydawać. Pojawia się postać Maury - malarki mieszkającej dawniej w klasztorze wraz z siostrami (jej problem naprawdę mnie zaciekawił). Wątki są nakreślone naprawdę wspaniale, intrygująco i wciągają czytelnika w swój przebieg. 

Książka jest bardzo obszerna, zaczyna się dość nudnawo (nastolatka dowiaduje się, że musi jechać do Markotów, w podróży poznaje kolegę, ucieka z pociągu i tak dalej). Jednak wszystko zmienia się po przybyciu na miejsce. Wydawało mi się, że czuję chłód bijący z klasztoru, biorę udział w wydarzeniach i jestem jednym z dzieciaków, które również otrzymały zaproszenie na wakacje w Markotach.

Nina najlepiej dogaduje się z Tamarą i Jackiem. W oddali krąży również tajemniczy Adam, za którym nikt nie przepada, bo jest strasznym lizusem. Jednak nawet on skrywa jakąś tajemnicę, która nie umyka sprytowi Niny i jej przyjaciół. 

reklama

Jedno z trzynastu zaproszonych jest wybrańcem. Ale czy aby na pewno wszystko odbywa się tak, jak powinno? Co kryje tajemniczy diabelski krąg?
Co się stało ze Staszkiem, który wyparował gubiąc przedtem skarpetkę? 
Dlaczego Małgosia mówi przez sen straszne rzeczy?
Gdzie jest Tymek? 

Czy każdy jest tym, za kogo się podaje?

Każda strona niesie za sobą kolejne pytania. To propozycja dla fanów fantasy – zarówno tych młodszych, jak i starszych. Idealna na dłuuugie, jesienne wieczory!

Książka dostępna w księgarniach oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. W. Pietrzaka w Turku

 

TOM 2 – TAJEMNICA NAWIEDZONEGO LASU
„Jest listopad 1953 roku, minęły już dwa miesiące od wakacji w Markotach, które przewróciły do góry nogami życie trzynastoletniej Niny. Bo czy zwykłą nastolatkę może spotkać to, co ją? Po spotkaniu z aniołami zachowała odziedziczoną po zmarłym Wybrańcu wyjątkową przenikliwość umysłu, a na dokładkę dostała moc, której nie jest w stanie kontrolować. W dodatku w każdej chwili mogą przyjść po nią ONI, komuniści, którzy zwalczają anioły, zamykają ludzi w więzieniach i torturują…
Kiedy pewnego dnia w jej szkole zjawiają się sierżant Sowa i porucznik Lis, Nina nie jest specjalnie zdziwiona. Zabierają ją do Instytutu Totenwald pod wschodnią granicę. Oprócz niej są tam także inne dzieci, które miały kontakt z magią aniołów, w tym również jej przyjaciele z Markotów: Tamara, Jacek, Hubert i Mariusz. Wszyscy poddani są ścisłemu rygorowi, dnie wypełnia im ciężka praca, a dodatkowo ciągle wzywani są na przesłuchania i badania. Każdy, komu magia wymknie się spod kontroli, otrzymuje czerwoną kartkę i znika bez śladu. 
Z Instytutu nie da się uciec, w otaczającym go lesie czai się groza, mgła skrywa czerwonookie upiory ze szczypcami zamiast dłoni. Nieopodal zaś znajduje się opuszczona wioska węglarzy, z której, jak się wydaje, wzięła swój początek magia, rozprzestrzeniająca się po całym kraju. Jakie tajemnice skrywa porzucona osada? Kto okaże się prawdziwym wrogiem – upiorne monstra czy może komuniści? I czego tak naprawdę chcą od Niny ubecy? 
Kontynuacja Tajemnicy Diabelskiego Kręgu naprawdę potrafi zmrozić krew w żyłach. Tej książki lepiej nie czytać po ciemku”

źródło opisu: materiały wydawnictwa Uroboros

Nina ponownie zaprasza nas do przeżycia z nią kolejnej przygody. Tym razem nie mamy do czynienia z bestią, a komunistami, którzy zapraszają dziewczynkę i jej przyjaciół do Instytutu Totenwald. Chociaż...czy „zapraszają” to odpowiednie słowo? Czy można tak określić zabranie dziecka w nieznane miejsce, bez uzgodnienia tego z rodzicami i samym zainteresowanym? Na miejscu Nina spotyka Tamarę, Jacka i Huberta - nastolatków, z którymi spędziła ostatnie wakacje w Markotach. Porucznik Lis i sierżant Sowa nie pytają o zdanie - zadają jedynie pytania, na które zdaje się, że znają odpowiedź. Czy bystrość, którą Nina odziedziczyła po śmierci Wybrańca, pomoże jej wyjść cało z podejrzanego Instytutu? Co skrywa mgła? Dlaczego porucznik Lis wciąż podsuwa Ninie niezrozumiałe zagadki? „Tajemnica Nawiedzonego Lasu” podobała mi się jeszcze bardziej, niż pierwsza część. Uważam, że Anna Kańtoch jest jedną z lepszych POLSKICH autorek, przygody Janiny Pankowicz są tego niepodważalnym dowodem. Napięcie rosło z każdą stroną. Książkę czytałam w nocy i miałam po prostu c i a r k i na plecach. Zdaje się, że to fantasy dla młodszych czytelników, ale zapewniam, że starsi również będą chcieli więcej przygód niesamowicie inteligentnej Niny. Bardzo podoba mi się wątek komunistów, dodaje on jeszcze więcej tajemniczego klimatu.

Anna Kańtoch moją królową polskiego fantasy, Nina Pankowicz ulubioną bohaterką, a kolejne tomy to totalny must have!

Nie zrażajcie się, że historia dotyczy nastolatków...to świetne połączenie horroru z literaturą fantastyczną, przygodową i obyczajową. Coś wspaniałego! 

Książka dostępna w księgarniach oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. W. Pietrzaka w Turku

 

TOM 3 – TAJEMNICA GODZINY TRZYNASTEJ 
„Nina budzi się zziębnięta wśród rozsypanych na posadzce odłamków szkła. Nie wie, gdzie właściwie się znajduje, ani nie pamięta, kim jest. Rozglądając się wokół, zauważa, że odzyskała przytomność w pałacyku, który stoi przy rynku niewielkiego miasteczka. Tydzień wcześniej Nina, Jacek, Tamara oraz Hubert zostali zabrani przez komunistów na ferie zimowe. Mieli je spędzić w urokliwym miasteczku w Bieszczadach, jednocześnie przygotowując się do swoich przyszłych zadań jako elitarna grupa Czerwonych Kapturków, czyli nastolatków zwalczających skutki anielskiej magii. A teraz przerażona, pozostawiona sama sobie Nina, ubrana jedynie w staroświecką suknię z koronkami, odkrywa, że miasteczko jest wymarłe. Nie napotyka żadnych śladów życia, zupełnie jakby wszyscy mieszkańcy nagle zniknęli. Pozostało jedynie zimno i śnieg. Jak się tu znalazła i co się stało z mieszkańcami opuszczonego miasteczka”.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy – Wydawnictwo Uroboros

„Tajemnica godziny trzynastej” to trzecia część serii stworzonej przez Annę Kańtoch. Ponownie spotykamy się z Niną i jej przyjaciółmi, którzy wspólnie muszą stawiać czoła wielu problemom. Dzieci pracują teraz jako Czerwone Kapturki na rzecz komunistów. Nina traci pamięć, budzi się w zaśnieżonym miasteczku, gdzie nie widać żywego ducha. Spacerując po Wilczych Dołach dowiaduje się, że nie jest sama.... ??

Sięgamy do wspomnień, gdy w akcji jest cały nasz kwartet: Nina, Huber, Jacek i Tamara. Razem z panią Ewą Wiśniewską spędzali oni ferie w pensjonacie Świerk i przygotowywali się do walki. Pankiewicz, później Marczak [NINA] nadal nie opanowała do końca swojej mocy, choć może się okazać, że jest ona jej niezmiernie potrzebna. 
Co rozłączyło przyjaciół? Dlaczego w Wilczych Dołach nie ma n i k o g o? Co oznacza tajemnicza data 26.02 godz.13:00?

W „Tajemnicy godziny trzynastej” pojawia się nawiązanie zarówno do pierwszej, jak i drugiej części serii,. Czas i miejsce, w których znajduje się Nina, jest dla niej wielką zagadką, którą musi czym prędzej rozwiązać. Może być ciężko, kiedy zdaje się, że nie ma nikogo obok. 

Tajemnicą jest również suknia z gorsetem, którą Nina ma na sobie, gdy budzi się w opuszczonym pałacu. 

Co to wszystko oznacza? 
Kańtoch ponownie trzyma nas w napięciu do ostatniej strony. Trzecia część podobała mi się co prawda najmniej ze wszystkich dotychczas wydanych, choć nie była zła. Po prostu w porównaniu do tych poprzednich wypadła troszkę słabiej, a to dlatego, że wraz z kolejnymi stronami, zaczęłam się trochę gubić w przebiegu tej historii i przez to też wydłużył się czas mojej lektury (czytałam ją mając wiele obowiązków na głowie, więc może dlatego). Jednak to nie jest jakiś wielki, rażący problem - książkę i tak czyta się przyjemnie, zwłaszcza pod ciepłym, miłym kocem i z kubkiem ciepłej herbaty w dłoniach. 

Osobiście chętnie wracam do tej serii, jest idealna szczególnie na jesień. 

Książka dostępna w księgarniach oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. W. Pietrzaka w Turku

Czytanie już od lat jest pasją Julii – prowadzi ona tzw. bookstagrama, do którego odsyłamy za pomocą linku: www.instagram.com/whiterosesandbooks/ Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o autorce recenzji, zapraszamy do naszego artykułu: https://www.turek.net.pl/miasto/27279-czytanie-jako-pasja-ktora-trzeba-sie-dzielic-z-inymi-julia-szlucha-i-jej-booksta

Kolejna recenzja niebawem. O jakiej książce tym razem będzie mowa? Obserwujcie nasz cykl na bieżąco, dawka dobrej literatury gwarantowana!

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Z ołówkiem w ręku. Niesamowite rysunki...

Z ołówkiem w ręku. Niesamowite rysunki Zbigniewa Muszyńskiego...

09-12-2023
Mroczny talent prosto z Turku, czyli Marcin...

Mroczny talent prosto z Turku, czyli Marcin Adamczewski i jego...

19-07-2020
Czas na książkę:

Czas na książkę: "Opowieść podręcznej"

14-07-2020
Czas na książkę:

Czas na książkę: "Kolory zła. Czerwień", czyli gratka dla...

18-03-2020
Czas na ksiażkę: Julia Szlucha i

Czas na ksiażkę: Julia Szlucha i "Małe kobietki"

13-03-2020
Czas na książkę:

Czas na książkę: "Jesteś cudem" - 50 lekcji skłaniających do...

19-02-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama