niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Spektakularne zakończenie ALSA! Czyli jak robić kulturę w Turku

Spektakularne zakończenie ALSA! Czyli jak robić kulturę w Turku - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

W tym roku Akademia Letnich Spotkań Artystycznych zakończyła się aż dwoma spektakularnymi finałami. Pierwszy z nich odbył się w minioną sobotę (13 sierpnia) w Międzypokoleniowym Klubie Kultury prowadzonym przez stowarzyszenie Przystań. Dzień później (14 sierpnia), w Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej odbył się spektakl ognia wieńczący warsztaty teatralne.

Magiczny wieczór w Przystani

Sobota była dniem podsumowań warsztatów prowadzonych podczas tegorocznej edycji Akademii Letnich Spotkań Artystycznych. Wydarzenie miało formę pokazów (showcase) przygotowanych przez poszczególne grupy warsztatowe. Całość połączono dowcipną, ale też pouczającą narracją, którą prowadzili Jacek Sulkowski oraz Michał Felczak. Obaj panowie wcielili się w rolę dziadka i wnuka, komentujących występy młodzieży.

reklama

Jako pierwsi wystąpili tancerze, którzy zaprezentowali kilka ciekawych choreografii tańca nowoczesnego. W dalszej części występu mogliśmy również zobaczyć subtelny taniec połączony z akrobatyką. Całość wyciszyła rozbudzone emocje i przygotowywała do dalszych artystycznych ekplozji.

Grupa producentów przygotowała kilka zabawnych kompozycji muzycznych (tzw. rutyn), które przełamały stereotyp DJ-ja, jako osoby tworzącej na komputerze domowe techno, albo człowieka puszczającego na weselach discopolo. Całość ich showcase została utrzymana w klimacie retro. Usłyszeliśmy zarówno nowoczesne aranżacje utworów muzyki klasycznej, jak i nawiązania do rytmicznych bluesowych hitów z lat 60.

Następnie zaprezentowali się członkowie warsztatów perkusyjnych grając na bębnach afrykańskich i na perkusji. Pod koniec występu do perkusistów przyłączył się Jacek Sulkowski, który zagrał na gitarze elektrycznej.

Na zakończenie uczestnicy warsztatów tanecznych, producenckich i perkusyjnych otrzymali certyfikaty. Po rozdaniu dyplomów Jacek Sulkowski złożył podziękowania osobom, bez których tak wspaniały występ by się nie odbył.

reklama

Ogień ożywił machiny

W sobotę nie zobaczyliśmy popisu grupy teatralnej, gdyż przygotowany przez nich projekt był na tyle obszernych, iż trzeba było przenieść go w inne miejsce. Dlatego też na zakończenie sobotniego finału wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na kolejny dzień do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się turkowska odsłona spektaklu ognia „Ex Machina”.

„Ex Machina” to połączenie teatru ulicznego i fireshow. Spektakl przygotowywany był od maja tego roku, jednak jego ostateczny kształt powstawał w trakcie trwania Akademii Letnich Spotkań Artystycznych w Turku. Przez ostatnie 2 tygodnie młodzież biorąca udział w warsztatach teatralnych ćwiczyła pod okiem specjalistów, aby nauczyć się sztuki panowania nad swoim ciałem, ale też animowania wielkich lalek. Równocześnie z nimi w Międzypokoleniowym Klubie Kultury swoje układy ćwiczyli artyści z całej Polski.

Warstwa fabularna spektaklu osadzona jest w roku 2300, kiedy po wiekach wojen, konfliktów politycznych i atakach nuklearnych ludzkość postanowiła opuścić Ziemię i spróbować szczęścia na innej planecie. Zaczynając wszystko od nowa, stworzono ideologię bezwzględności i ciężkiej pracy, nad którą kuratelę sprawuje bóg Robot.

Swoją premierę spektakl miał 12 sierpnia w Oleśnicy, podczas III Oleśnickiego Festiwalu Cyrkowo Artystycznego OFCA. Jednak w Turku licznie przybyli widzowie mogli podziwiać wersję rozbudowaną, w której młodzi artyści animowali nie jedną, ale 2 lalki!

W Turku można robić Kulturę!

Po raz kolejny stowarzyszenie Przystań udowodniło, że jest w stanie z powodzeniem kreować życie kulturalne w naszym mieście. Jednak w tym roku stało się coś fenomenalnego. Podczas tegotocznej ALSA pozbyto się resztek infantylności. W miniony weekend zaprezentowano nam sztukę dojrzałą, dopracowaną w każdym calu, nie tylko pozostawiającą w tyle inne inicjatywy kulturalne w Turku, ale wybijającą się wśród innych działań na terenie całego kraju. Sztukę, która może ruszyć na podbój całej Polski!

Akademia Letnich Spotkań Artystycznych współfinansowana była przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Miejską Turek.

Zuzanna Szczepocka, Marcin Derucki

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9

Podobne artykuły

Jak to z ALSA było. Podsumowanie Akademii...

Jak to z ALSA było. Podsumowanie Akademii Letnich...

6 sierp.
Artystyczne wakacje w

Artystyczne wakacje w "Przystani". Niedzielny występ...

1 sierp.
Wideo: Koncert w Wozowni, ekstremalny bieg w...

Wideo: Koncert w Wozowni, ekstremalny bieg w błocie...

29 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama