poniedziałek 23 listopada 2020

Adeli, Felicyty, Klemensa

reklama

Listy do redakcji: Co może uratować chorych Polaków?

Anna Majda

Listy do redakcji: Co może uratować chorych Polaków?
 

„Polska to chory kraj….ale wspólnie możemy go uleczyć” to hasło kampanii prozdrowotnej prowadzonej przez lekarzy i środowiska medyczne. Założeniem kampanii jest zwrócenie uwagi na potrzeby związane z leczeniem Polaków i skuteczną profilaktykę. Ochrona zdrowia i życia to temat numer jeden- również mój, jako lekarza. Wierzę, że przy odpowiednim podejściu i wspólnym działaniu wiele można zmienić.

Ochrona zdrowia i życia ludzkiego to główny cel i priorytet moich działań. Nie tylko tych zawodowych. W trwającej kampanii wyborczej i mój aktywny w niej udział chciałam wykorzystać do zwrócenia uwagi na to, jak ważne jest odpowiednie podejście do dbania o zdrowie, ile skuteczności może dać systematyczne badanie oraz dlaczego tak ważna jest profilaktyka. Październik to miesiąc walki z rakiem. Wie o tym niemal każdy, ale tylko niewielki procent Polaków regularnie poddaje się profilaktycznym badaniom, które mogą uratować im zdrowie, a co najważniejsze- życie.

reklama

Choroby nowotworowe to ważny problem zdrowotny, demograficzny i społeczny. W Polsce corocznie diagnozuje się 160 tys. nowych zachorowań, z których 100 tys. kończy się śmiercią. Szacuje się, że w naszym społeczeństwie żyje około 600 tys. osób z rozpoznaną chorobą nowotworową. Jakie są ich szanse? Ile z tych osób może liczyć na szybką i skuteczną pomoc, bez kolejek, z doborem leków na miarę ich portfela oraz odpowiednim wsparciem dla rodziny i najbliższych?

Należy powiedzieć jasno, że system opieki onkologicznej w Polsce jest niewydolny, a statystyki przerażające. Jedną z głównych przyczyn wysokiej śmiertelności jest ograniczony dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych leków onkologicznych. Spośród 19 analizowanych nowotworów jedynie pacjentki chorujące na raka jajnika mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną światową wiedzą medyczną. Do 70 proc. leków występujących w międzynarodowych standardach leczenia polscy pacjenci mają znacznie ograniczony dostęp. Aż 53 proc. nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w ciągu ostatnich 12 lat w UE w ogóle nie jest dostępnych w naszym kraju. Czy można to zmienić? Można, ale konieczna jest reforma służby zdrowia.

Dlatego najważniejszym celem jest zagwarantowanie odpowiednich środków finansowych na leczenie onkologiczne, co zmniejszy liczbę zachorowań i znacznie poprawi wyniki leczenia chorych na nowotwory w Polsce.

reklama

Ale to nie wszystko. Priorytetem, który powinien iść w parze ze znanym przysłowiem „lepiej zapobiegać, niż leczyć” to odpowiednia profilaktyka i świadomość o istniejących zagrożeniach. Skuteczna świadomość o istniejących zagrożeniach pozwala zapobiec co drugiemu przypadkowi raka. Takimi sukcesami powinni po każdej kadencji chwalić się politycy. Ile osób udało nam się wyleczyć, ile poprawnie zdiagnozować, a ile nie zachorowało, bo profilaktycznie korzystało z ogólnodostępnych badań.

Wierzę w to, że Polskę można uzdrowić, a polskie standardy leczenia doprowadzić do poziomu europejskiego. Wiem, że nie jest to działanie jednoroczne, ale długotrwały proces, za którym stoi ciężka praca wielu osób, zmiana kierunku myślenia i wiele kompromisów. To wszystko synonimy reformy, która aby cokolwiek uległo zmianie na lepsze musi nastąpić. Składam więc swoją deklarację, że jeśli dane mi będzie uczestniczyć w bezpośrednim tworzeniu reformy zdrowia, zrobię wszystko, co w mojej mocy i na miarę możliwości, aby wykazać się skutecznymi rozwiązaniami a w przyszłości tylko dobrymi statystykami, napawającymi optymizmem i dobrze wykonaną pracą dla społeczeństwa. Dla Państwa.

Anna Majda

Listy do redakcji: Co może uratować chorych Polaków?

Podobne artykuły

Odpowiedź Zarządu Powiatu Tureckiego na...

Odpowiedź Zarządu Powiatu Tureckiego na stanowisko...

17 list.
Listy do redakcji: Polityka rządu PiS uderza w...

Listy do redakcji: Polityka rządu PiS uderza w...

7 paźd.
Listy do redakcji: Gaz i OZE gwarantami...

Listy do redakcji: Gaz i OZE gwarantami...

8 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama