czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

18°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

W uroczystość bł. ks. Jerzego na rowerach do Świnic/Dariusz Jasak

W uroczystość bł. ks. Jerzego na rowerach do Świnic/Dariusz Jasak
 

W dniu wspomnienia bł. Jerzego Popiełuszki 19 X 2012 piątek 20 osób z Zespołu Szkół Roilniczych wzięło udział w pielgrzymce rowerowej do Świnic Warckich, Sanktuarium św. siostry Faustyny. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem. Grupa z Turku już o 7:00 kierowała się w stronę Kaczek, by dotrzeć na miejsce zbiórki. Modlitwą i w dobrych nastrojach rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Po kilku postojach ok godziny 11:00 dotarliśmy do Głogowca - miejsca narodzin Świętej. Po rodzinnym domu oprowadził nas ks. Paweł Zalewski proboszcz i katecheta z Kaczek. Ze zdziwieniem oglądaliśmy wpisy do księgi pamiątkowej, w której przeważały zagraniczne wpisy. Po francusku, angielsku, hiszpańsku i cyrylicą, a nawet po chińsku i arabsku, co wprowadziło w zdumienie uczniów i nauczycieli. Ksiądz Paweł wyjaśnił nam, że proboszcz parafii Świnice i siostry ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia notują większą frekwencję pielgrzymów zagranicznych niż Polskich. Omówił krótko styl życia biednej rodziny z Głogowca. Zadziwiający jest fakt, na który zwrócił naszą uwagę proboszcz, że przy dzisiejszym stylu życia wielodzietność zaczyna się od trójki dzieci i często rodzice na więcej niż jedno, czy dwoje dzieci się nie decydują, a w maleńkich dwóch izbach wiejskiej chaty, Państwo Kowalscy - rodzice siostry Faustyny - wychowywali dziesiątkę dzieci, w tym Świętą, którą zna cały świat.

W kościele chrztu s. Faustyny odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł. Powiedział m.in. o zbawieniu i potępieniu, zwrócił uwagę, że bagatelizuje się wpływ i działanie Złego Ducha Szatana, że coraz częściej młodzi wikłają się w grzech i nie mają poczucia zła, które uczynili. Bywają nawet dumni ze swoich wybryków, co może skończyć się brakiem nieba czyli piekłem.

reklama

Po Mszy Świętej Siostra Przełożona Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Świnicach Warckich wygłosiła katechezę o życiu siostry Faustyny. Mogliśmy także oddać cześć świętym relikwiom siostry Faustyny.

Mieliśmy też okazję spotkać byłego proboszcza z Kaczek, księdza Kryspina Kaźmierczaka. To spotkanie było szczególnie miłe dla mieszkających w Kaczkach. Ksiądz kan. poprowadził modlitwę, którą św. s. Faustynie kazał odmawiać Jezus - Koronkę do Miłosierdzia Bożego, przypomniał też, że przeżywamy Rok Wiary w Kościele Katolickim i powinniśmy codziennie przypominać sobie o tym w Kogo i w jakie prawdy wiary wierzymy.

Do domów wróciliśmy napełnieni nowymi pomysłami na pielgrzymowanie i umocnieni modlitwą, choć utrudzeni drogą. Warto dodać, że młodzi przeważnie uczniowie pierwszych klas – w tym dziewczyny - jednego dnia przejechali dystans ponad stu kilometrów swój trud ofiarowując w wyznaczonych przez siebie intencjach. Możecie być dumni młodzi przyjaciele. Organizatorzy pielgrzymki nauczycielka mgr Lena Matuszak, katecheci Elżbieta Krawczyk i Dariusz Jasak oraz ks. Paweł Zalewski, jednogłośnie stwierdzili: "Dla takiej młodzieży warto się trudzić".

Dariusz Jasak

2
3
4
5
6
7
8
9

Podobne artykuły

Eucharystia Młodych już w najbliższy piątek w...

Eucharystia Młodych już w najbliższy piątek w...

16-11-2021
Rok szkolny i akademicki powoli odchodzi, za to...

Rok szkolny i akademicki powoli odchodzi, za to...

15-06-2021
Atak na księdza w Turku. Napastnikom grozi 5...

Atak na księdza w Turku. Napastnikom grozi 5 lat...

27-05-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama