środa 12 sierpnia 2020

Hilarii, Juliana, Lecha

reklama

Polska Akademia Gitary znów w Turku

Polska Akademia Gitary znów w Turku - Kuropaczewski podczas finału akademii gitary w 2009 r. / fot. M. Derucki
Kuropaczewski podczas finału akademii gitary w 2009 r. / fot. M. Derucki 

Turek po raz kolejny znalazł się na trasie koncertowej najbardziej znanego międzynarodowego festiwalu gitarowego w Polsce. I ponownie w jego ramach w naszym mieście wystąpi światowej sławy gitarzysta klasyczny rodem z Wielkopolski - Łukasz Kuropaczewski.

Łukasz Kuropaczewski, 31-latek pochodzący z okolic Słupcy, to jeden z najbardziej znanych i cenionych gitarzystów klasycznych młodego pokolenia na świecie. Jest zdobywcą wielu nagród na najbardziej prestiżowych festiwalach gitarowych świata. Na trasach jego występów znalazły się największe miasta i sale koncertowe, z nowojorską Carnegie Hall na czele. Prowadzi kursy gitarowe na uniwersytetach w Europie, Ameryce i Ameryce Południowej, a na co dzień lekcje gitary oraz zajęcia z literatury muzycznej w Peabody Conservatory w USA.

reklama

W Turku koncertował już trzykrotnie, m.in. w 2009 i 2010 roku.

Kuropaczewskiemu towarzyszyć będzie światowej sławy polski kwartet smyczkowy Royal String Quartet. Założony 1998 roku zespół szybko podbił nie tylko polską scenę muzyczną. Doceniony na wielu międzynarodowych festiwalach dziś koncertuje na całym świecie, grał m.in. dla brytyjskiej królowej i w programach BBC. Jest zapraszany do współpracy przez największych artystów scen, nagrywa płyty, prowadzi kursy dla kwartetów. W Turku wystąpi po raz pierwszy.

Wspólnego występu Łukasza Kuropaczewskiego i Royal String Quartet w Turku posłuchać będzie można 1 września. Koncert odbędzie się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a jego początek zaplanowano na godz. 20.00. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

reklama

Polska Akademia Gitary to cykl koncertów, warsztatów, happeningów, pokazów filmowych i tanecznych oraz muzycznych pikników, a wszystko z gitarą w roli głównej. Biorą w nich udział wirtuozi tego instrumentu z całego świata. Festiwal co roku odbywa się pod koniec wakacji w Wielkopolsce, tym razem w prawie 30 miastach odbyło się w sumie prawie 70 gitarowych wydarzeń. Festiwal odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Ł. Maciejewski

Podobne artykuły

Osobliwe rozpoczęcie Akademii Letnich Spotkań...

Osobliwe rozpoczęcie Akademii Letnich Spotkań...

27-07-2019
Przystań dla dzieci, mieszkańców i turystów....

Przystań dla dzieci, mieszkańców i turystów....

26-07-2019
Niebieski Happening czyli Światowy Dzień...

Niebieski Happening czyli Światowy Dzień Świadomości...

02-04-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama